Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šikana není hra!

  vydáno  •  Škola a poznání · Bezpečnost · Šikana
  Chtěla bych vám napsat něco o šikaně. Možná někteří z vás vědí, co to je, ale myslím si, že by to měli vědět všichni! Často se totiž v našem okolí šikana objevuje a nikdo si to neuvědomí. A nebo to přehlíží, a to je moc špatně! Některým ani nedojde, že když třeba berete mladšímu spolužákovi jeho věci, že je to šikana. Ano, je to šikana! Dokonce i když někomu sprostě nadáváte, nebo se mu posmíváte, tak je to také šikana.

  šikana, násilí, ilustrační foto, © Profimedia.cz

  Existují dva typy šikany: slovní agrese (urážky, pomluvy, zesměšňování, příkazy,...) a fyzická agrese (bití, týrání, ohrožování zbraní, krádeže, ničení věcí,...). Agrese je násilný způsob dosahování cíle. Zjistili jste, že se ve vašem okolí vyskytuje také šikana? Nebo dokonce někdo šikanuje vás? Nebojte se a určitě o tom komukoliv řekněte. Třeba rodičům, pradodičům, paní učitelce... Moc dobře vím, jak je to těžké - sama jsem to zažila. Ale věřte mi, že ten, kdo vás nebo někoho jiného šikanuje, bude potrestán!

  A teď krátký příběh šikany...

  K nám na školu přišel jeden kluk. Byl skoro nejstarší, ale přesto byl nejmenší ze třídy, a tak mu pořád někdo nadával, bral mu věci, bil ho... Jednou na začátku hodiny dějepisu k nám přišla paní učitelka, která učí rodinnou výchovu, a oznámila nám, že naše paní učitelka na dějepis je nemocná a tuhle hodinu si budeme povídat o šikaně. Začala nám vyprávět co je to šikana, kde se projevuje, jak máme proti ní bojovat,... Na konci hodiny řekla, že kdo si myslí, že je někdo v jeho okolí šikanován, tak se jí může svěřit.

  O velké přestávce jsem šla za ní a o všem jsem jí řekla. Zavolala si k sobě některé žáky a zeptala se jich, jestli je to pravda (samozřejmě že byla!). A tak si k sobě zavolala oba viníky a šla za panem ředitelem. Šikana se vyřešila a všichni viníci měli 3 z chování. Takže jestli je někde ve vašem okolí šikana, nebojte se ji nahlásit! Oběť vám za to moc poděkuje.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi MuCkYnKa


  Jak se bránit?

  Pokud zaznamenáš, že tě asi někdo šikanuje, svěř se dospělému a nic nedbej na výhružky násilníka, co se ti stane, když to někomu povíš. Nejlépe si o tomhle problému promluvíš s rodiči nebo s učiteli, alespoň jedni tě zcela určitě vyslechnou.

  Můžeš také kontaktovat Linka bezpečí (116 111 nebo 800 155 555). Tam ti určitě také pomohou nejen s šikanou, ale třeba i s různými složitými věcmi, které tě hodně trápí, ale přitom nemáš odvahu se nikomu svěřit.

  Důležité informace také najdeš na stránkách www.minimalizacesikany.cz.

  Leccos zajímavého se jistě dozvíš také v odpovědích na téma šikana v poradně Alík radí dětem.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 20. října 2008 ve 22:03.
  Eleanor91 v něm napsal:

  Šikana

  5Já byla v deváté třídě, když zrovna na naši školu nastoupili noví šesťáci, sestřina třída (Byli jsme rozdělení 1-5. třída a 6-9. třída), no celou tu devítku jsem měla ze života peklo.......můžu říct, že když se proti vám spikne asi dvacet malých, rozmazlených  šesťáků a denně na vás pokřikují ty zrůdo nebo být tebou, raději nevycházím z domu.......tak to není zrovna nejpříjemnější.....teď už jsem na střední a všechno je v pohodě

  Příspěvek z 9. října 2008 ve 21:25.
  beruška165 v něm napsal:

  JE TO HRŮZA!

  u nas ve třídě je jeden kluk a oniho mlátí a dělají si z něho srandu a von dělá jako nic a ještě s nima kámoší. ale on si taky ze všech dělá srandu hlavně omě nebo třeba kolem něho jenom projdu a bouchnemě aji kdyš mu nic nedělám a mě to vadí protože sem hodně citlivá.115

  Příspěvek z 19. září 2008 v 19:14.
  DickIns205 v něm napsal:

  Nemusí to vždy dopadnout dobře..

  Jeden kluk od nás ze třídy práskl na jednoho deváťáka že ho šikanuje, deváťák šel do nápravného zařízení a všichni si mysleli že to bude v pohodě. Jakmie se však deváťák za tři měsíce vrátil do školy, začal do toho kluka najíždět ještě víc. O měsíc později jsem se za ním šel podívat do nemocnice.  Měl těžký otřes mozku, zlomenou ruku a několik žeber. O tom deváťákovi už jsem neslyšel.