Alíkovina

Šikana – o co jde?

vydáno  •  Škola

Každý již určitě slyšel o slově „šikana“, ať už ve škole, či na internetu. Tento článek by vám měl šikanu představit z jiného pohledu.

je mi smutno, © magdička8

Nejprve pár slov k obrázku. Je asi 4 roky starý, takže kdybyste tento obrázek nechápali, jde o toto: Moje kamarádka mě využívala, tak jsem vytvořila tento komiks. Mělo to vypadat, jakože teď si nemám s kým hrát a také bych ji chtěla mít jako kamarádku.

Nyní již k tématu – ŠIKANA
Je hodně druhů šikany, napíšu vám 3 nejznámější.

Fyzická šikana
To znamená, že agresor ubližuje oběti tělesně: mlácení, kopání, škrcení, škrábání atd. Tenhle druh je podle mě nejhorší, protože zdraví je jen jedno.

Psychická šikana
Tato šikana se asi nejvíce vyskytuje ve školách, ale třeba i v práci. Patří sem: nadávání, pomlouvání, posmívání se, ponižování atd. Tato šikana je hodně závažná, většinou se právě kvůli ní lidi pokouší o sebevraždu a to vůbec není dobré.

Kyberšikana
Kyberšikana je psychické šikanování přes počítač, mobil a další elektroniku. Jde o to, že vás agresor uráží a jinak obtěžuje přes sociální sítě, SMS, e-mail atd. Mezi kyberšikanu patří: Vyhrožování a vydírání přes internet, posílání ošklivých fotek a třeba i psaní o tvoji adresu domu či telefonní číslo, proto nikdy nezveřejňujte svoje bydliště a další důležité věci. A to ani v případě, že ti pisatel vyhrožuje. Toto šikanování je nejlepší vyřešit tak, že si agresora zablokujete, aby už vám už od něj nemohlo nic přijít. Dále o agresorovi hned řekněte rodičům a v případě nutnosti kontaktujete policii ČR.

Mé vzkazy
Pro agresory: Pokud někoho šikanujete, přestaňte. Mohli byste se dostat do těžké situace a skončit v polepšovně nebo ve vězení.
Pro oběti: Šikanu si nenechte líbit! Hned se někomu svěřte! Rodičům, učitelům, spolužákovi nebo zavolejte na Linku bezpečí 116111. Žádný strach, je to zadarmo a 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
Pro ostatní: Zamyslete se nad tématem šikana, třeba zjistíte, že se šikana vyskytuje ve vašem okolí.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (14)

Příspěvek z 26. srpna 2018 ve 21:29.
magdička8 v něm napsala:

VeverkaČiperka123 jmenuju se tam jerri

Příspěvek z 22. července 2018 ve 14:58.
VeverkaČiperka123 v něm napsala:

jak se jmenuješ na rexu

Příspěvek z 30. června 2018 v 11:15.
anavercadav v něm napsal:

Někdy je to šikana že ti agresoři dělají všechny 3 položky najednou....