Alíkovina

Silvestr - poslední den v roce!

vydáno  •  Volný čas venku
Další rok máme za sebou, ale jak jej pořádně a hlavně bezpečně oslavit? A proč vlastně? Jaká je historie těchto oslav?

Oslava Silvestra z pohledu od Pražského hradu - Návštěvníci Prahy a Pražané oslavují první minuty roku 2008., © Michal Sváček

Vánoce už jsou sice za námi, ale ještě není všemu konec, protože nás ještě čeká oslava konce roku, nebo také můžeme říct nového letopočtu. Ta připadá na 31. prosince.

Tento den lidé oslavují, ať už z tradice či z radosti z něčeho nového, někteří jej ovšem neslaví vůbec. Naopak říkají, že je hloupé slavit něco, co vymyslel člověk v podstatě jen proto, aby se lépe orientoval v minulosti, současnosti a budoucnosti. Tito lidé nejsou zapřisáhlí odpůrci alkoholu, kterého je v tento den všude dost a dost (někdy až příliš), ani nejsou samotáři, jen nechápou proč by si měli nechávat nařizovat kdy se mají bavit. Na jednu stranu je pravdou, že si spousta lidí láme hlavu se zbytečnými starostmi, ale když se koukneme z druhé stránky, tak si přece nenecháme ujít oslavu, když už máme ty prázdniny.

Silvestr se u nás poslednímu dni v roce říká proto, že právě na tento den připadl svátek všech, kteří se jmenují Silvestr. Proto se říká "na Silvestra". Kdyby na tento den připadl svátek třeba Bedřicha, mohli jsme všichni hromadně slavit "Bedřicha" :-) Oslava konce roku má ale bez ohledu na svůj zažitý název dlouhověkou tradici - víme, že r. 311 (za vlády císaře Diokleciána) se v Římě narodil muž, který se stal knězem a po své smrti byl prohlášen za svatého.

Za svého života totiž vykonal mnoho dobrých skutků, zasloužil se o zbudování mnoha nových kostelů a šíření víry v odlehlých a bezvěrých částech světa. Zemřel právě na 31. prosince r. 335 a od té doby se pořádají v tento den různé slavnosti. Od r. 335 se ovšem spousta věcí změnila, jak kalendář (tím myslím změnu, nebo lépe řečeno přičtení několika dnů, papežem Řehořem I. a také přejmenování z dřívějšího Juliánského na nový Gregoriánský kalendář), tak způsob oslav tohoto dne. Ve Skotsku si např. dávají uhlí, což by u nás bylo znakem, že jsme celý rok zlobili, ale tam to pokládají za symbol štěstí.

Na naše tradice se už možná trochu zapomnělo, asi z důvodů, které jsem popisoval výše, ale také existovaly, např. ten kdo na Nový rok ráno dlouho vyspával, měl dostat výprask, nebo jiná tradice praví, že ten, koho potkáme po ránu na Nový rok, je-li mladý, přinese nám štěstí a naopak, je-li to stará bába znamená to velké neštěstí!

Možná sis všiml, že jsem napsal Nový rok s velkým "N", a to proto, že tím myslím pouze ten jeden den - první den v roce. Kdybych napsal "nový rok", myslel bych tím celý následující rok 2007. Ale dosti gramatiky o prázdninách! Další pranostiky třeba říkají, že "Byla-li celý rok voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato".

Silvestrovská nebezpečí

Na konec tě musím upozornit, jak je nebezpečné slavit Silvestra boucháním různých petard, nebo odpalováním raket. Tyhle "hračky" jsou dnes bohužel dostupné všude v obchodech a mnohdy ti je také obchodníci prodají, i když na to ještě nemáš věk, aby vydělali víc peněz.

Do tvých rukou patří ovšem pouze ty nejjednodušší dělobuchy označené I. třídou nebezpečnosti, jiné větší nech raději rodičům! Myslím, že když jim to správně vyložíš, tak mnohem raději nakoupí velké dělobuchy a odpálí je sami, než aby tě vystavovali riziku zranění. A zranění je v tento den opravdu dost a dost, to mi věř. No a kdyby ti ani rodiče nechtěli vyhovět, tak je popros, jestli se můžeš alespoň podívat na ohňostroj, který se pořádá snad v každém větším městě.

Tak šťastný a veselý nový rok! :-)

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 31. prosince 2008 ve 14:31.
emká v něm napsal:

Silvestr je super,ale pozor na alkohol

Já si myslim že silvestr je prima 4 věc. Je dobře že si občas můžeme spestřit život25. Na silvestra se dělají velkolepé ohnostroje8 , ale k silvestru patří i alkohol ten je přimněřené dávce dobrý a prospěšný pro povyražení, ale v nad měrné dávce je velice nebezpečný. Alkohol může spůsobit za prvé: Problémi doma(někdo nemá rád zápach alkoholu)20
                                   za druhé: Špatnou orientaci18
                            za třetí: Špatné trávení 2323
               za čtvrté: Nevnímavost a mikrospánek  =velká spousta dopravních nehod
Což na zakončení roku neni vůbec veselé!!!!!!!!!!.202020
Tak to s tim alkoholem moc nepřežente..
Hezký a bezpečný Silvestr a štastný nový rok přeje Míša