Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Silvestrovské a novoroční věštby

  vydáno  •  Vánoce
  Někdo považuje Silvestra za nejveselejší den v roce, jiný ho považuje za otravnou a zbytečnou záležitost. Ať už patříte ke kterémukoli táboru, možná vás bude zajímat, jak a proč tenhle svátek vůbec vzniknul a které věštby a pověry se k němu vztahují.

  Lidé si sebou do centra Prahy přinesli i vlastní pyrotechniku., © MAFRA

  Slavení Silvestra nemá vlastně až tak dlouhou tradici. Různé kultury se řídily různými kalendáři, proto se začátek a konec roku všelijak posouval a měnil.

  Teprve po zavedení gregoriánského kalendáře v 16. století byl 31. prosinec ustanoven jako poslední dne v roce. Shodou okolností také šlo den, kdy si věřící připomínají úmrtí sv. Silvestra. To byl jeden z nejdéle vládnoucích a nejvlivnějších papežů v dějinách katolické církve a byl uctíván jako patron domácích zvířat a úrody.

  Naši předkové neviděli důvod, proč se na Silvestra měli nějak speciálně veselit a radovat - rozloučení se starým rokem proto probíhalo formou poděkování v kostele. Církevní hodnostáři pečlivě dbali na to, aby konec roku v ničem nepřipomínal starodávné pohanské svátky a veškeré zvyky a pověry důsledně vymítali.

  V některých krajích se i tak zachoval zvyk, že na Silvestra chodily tzv. ometačky. Byly to chudé ženy, oblečené do černých šatů a bílého šátku, které obcházely domácnosti a ometaly kamna a sporáky. Byl to jakýsi druh požehnání, aby kamna dobře táhla a v domě se drželo štěstí. Teprve v 19. století začali nejprve bohatí lidé pořádat silvestrovské večírky a plesy, bujaré oslavy konce roku jsou typické až pro 20. století.

  Silvestrovské a novoroční věštby

  Co znamená, když Nový rok připadne na…

  • Pondělí
   Čeká nás ještě zlá zima, mokré jaro a zkraje léta povodně.
  • Úterý
   Zima bude dlouhá a krutá, ale lze očekávat úrodný rok
  • Středu
   Máme před sebou příznivý rok, bohatý na víno, ale chudý na med.
  • Čtvrtek
   Máme se připravit na mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a úrodný podzim.
  • Pátek
   Nadcházející rok bude chladný, vlhký a hrozí nám řada nemocí.
  • Sobotu
   Přichází klidný bezvětrný rok, ale nepříznivý pro pěstování obilí
  • Neděli
   Lze očekávat mírnou zimu, příznivé a úrodné jaro, větrné časy letní a příznivou žeň.

  Poslední noc v roce měla podle našich předků velkou čarovnou moc. V některých krajích se věřilo, že to, co se vám zdá, to se také splní.

  Silvestrovská noc také hrálo důležitou roli v předpovídání počasí: pokud byla jasná obloha se zářícími hvězdami a nefoukal vítr, znamenalo to, že přichází dobrý rok. Červánky při svítání varovaly hospodáře, že se mají připravit na vichřice, bouřky a neúrodu. Drobný hustý déšť zase zaručoval bohatou sklizeň. Zároveň však signalizoval, že Velikonoce budou na sněhu.

  Průběh Nového roku měl zase předpovídat dění v rodině, odtud pochází známá pranostika: "Jak na Nový rok, tak po celý rok." Proto se hospodyně snažily, aby jejich domácnost byla vycíděná, nikde neleželo špinavé nebo nevyžehlené prádlo, aby byly vynesené odpadky a podobně.

  Na Slovensku byl zase zvyk nevymetat prach z koutů, aby z domu neodešlo štěstí.

  K novoročnímu obědu se servírovala čočka (aby se rodiny držely peníze), někde s kouskem vepřového masa, který mělo připomínat, že prasátka nosí štěstí.

  Na Nový rok se v žádném případě nejedla drůbež, ze strachu, aby na jejích křídlech neuletěl majetek.

  Šťastý nový rok 2014!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 5. ledna 2014 ve 12:01.
  Mery v něm napsala:

  Reakce na hry458:

  lidi a města za to utratí miliony korun. U nás ve městě je už 2 nebo víc let rozdělaná silnice, která měla být dávno hotová. Kdyby místo těch ohňostrojů dodělali tu silnici...
  Ale ohňostroje jsou hezká věc. Ale kolik při tom lidí přijde o prst, kolika kočkám to vypálí oči... (to bylo ve zprávách) 27

  Příspěvek z 5. ledna 2014 v 9:33.
  Zetr v něm napsal:

  Reakce na hry458:

  Každý má svůj názor a když se nám nelíbì nemáme právo ho urážet. Mě se ohñostroje líbí ,ale vemte si jak to znečišťuje nejen města, ale i vzduch.
  .
  Rozčilovat se znamená ničit si zdraví pro blbods jiných.16

  Příspěvek z 3. ledna 2014 v 17:09.
  myš-morber v něm napsala:

  Reakce na hry458:

  Ja ohnostroje taky miluju, ale je fakt, ze kdyz jsem silene unavena, tak mi zo dost komplikuje moznost usnout a pak je to vazne neprijemne.
  Mimochodem...Nejlepsi zpusob jak nekomu rict ze nesouhlasime s nazorem je veta "jsi magor".
  Tvuj ucet si nehodlam vyhledavat, nicmene te tipuju tak na 8-9 let a tak si zbytecne nebudu nicit nervy nad lidma jako jsi ty.