Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Silvestrovské a novoroční věštby

    vydáno  •  Vánoce
    Někdo považuje Silvestra za nejveselejší den v roce, jiný ho považuje za otravnou a zbytečnou záležitost. Ať už patříte ke kterémukoli táboru, možná vás bude zajímat, jak a proč tenhle svátek vůbec vzniknul a které věštby a pověry se k němu vztahují.

    Lidé si sebou do centra Prahy přinesli i vlastní pyrotechniku., © MAFRA

    Slavení Silvestra nemá vlastně až tak dlouhou tradici. Různé kultury se řídily různými kalendáři, proto se začátek a konec roku všelijak posouval a měnil.

    Teprve po zavedení gregoriánského kalendáře v 16. století byl 31. prosinec ustanoven jako poslední dne v roce. Shodou okolností také šlo den, kdy si věřící připomínají úmrtí sv. Silvestra. To byl jeden z nejdéle vládnoucích a nejvlivnějších papežů v dějinách katolické církve a byl uctíván jako patron domácích zvířat a úrody.

    Naši předkové neviděli důvod, proč se na Silvestra měli nějak speciálně veselit a radovat - rozloučení se starým rokem proto probíhalo formou poděkování v kostele. Církevní hodnostáři pečlivě dbali na to, aby konec roku v ničem nepřipomínal starodávné pohanské svátky a veškeré zvyky a pověry důsledně vymítali.

    V některých krajích se i tak zachoval zvyk, že na Silvestra chodily tzv. ometačky. Byly to chudé ženy, oblečené do černých šatů a bílého šátku, které obcházely domácnosti a ometaly kamna a sporáky. Byl to jakýsi druh požehnání, aby kamna dobře táhla a v domě se drželo štěstí. Teprve v 19. století začali nejprve bohatí lidé pořádat silvestrovské večírky a plesy, bujaré oslavy konce roku jsou typické až pro 20. století.

    Silvestrovské a novoroční věštby

    Co znamená, když Nový rok připadne na…

    • Pondělí
      Čeká nás ještě zlá zima, mokré jaro a zkraje léta povodně.
    • Úterý
      Zima bude dlouhá a krutá, ale lze očekávat úrodný rok
    • Středu
      Máme před sebou příznivý rok, bohatý na víno, ale chudý na med.
    • Čtvrtek
      Máme se připravit na mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a úrodný podzim.
    • Pátek
      Nadcházející rok bude chladný, vlhký a hrozí nám řada nemocí.
    • Sobotu
      Přichází klidný bezvětrný rok, ale nepříznivý pro pěstování obilí
    • Neděli
      Lze očekávat mírnou zimu, příznivé a úrodné jaro, větrné časy letní a příznivou žeň.

    Poslední noc v roce měla podle našich předků velkou čarovnou moc. V některých krajích se věřilo, že to, co se vám zdá, to se také splní.

    Silvestrovská noc také hrálo důležitou roli v předpovídání počasí: pokud byla jasná obloha se zářícími hvězdami a nefoukal vítr, znamenalo to, že přichází dobrý rok. Červánky při svítání varovaly hospodáře, že se mají připravit na vichřice, bouřky a neúrodu. Drobný hustý déšť zase zaručoval bohatou sklizeň. Zároveň však signalizoval, že Velikonoce budou na sněhu.

    Průběh Nového roku měl zase předpovídat dění v rodině, odtud pochází známá pranostika: "Jak na Nový rok, tak po celý rok." Proto se hospodyně snažily, aby jejich domácnost byla vycíděná, nikde neleželo špinavé nebo nevyžehlené prádlo, aby byly vynesené odpadky a podobně.

    Na Slovensku byl zase zvyk nevymetat prach z koutů, aby z domu neodešlo štěstí.

    K novoročnímu obědu se servírovala čočka (aby se rodiny držely peníze), někde s kouskem vepřového masa, který mělo připomínat, že prasátka nosí štěstí.

    Na Nový rok se v žádném případě nejedla drůbež, ze strachu, aby na jejích křídlech neuletěl majetek.

    Šťastý nový rok 2014!

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (9)

    Příspěvek z 5. ledna 2014 ve 12:01.
    Mery v něm napsala:

    Reakce na hry458:

    lidi a města za to utratí miliony korun. U nás ve městě je už 2 nebo víc let rozdělaná silnice, která měla být dávno hotová. Kdyby místo těch ohňostrojů dodělali tu silnici...
    Ale ohňostroje jsou hezká věc. Ale kolik při tom lidí přijde o prst, kolika kočkám to vypálí oči... (to bylo ve zprávách) 27

    Příspěvek z 5. ledna 2014 v 9:33.
    Zetr v něm napsal:

    Reakce na hry458:

    Každý má svůj názor a když se nám nelíbì nemáme právo ho urážet. Mě se ohñostroje líbí ,ale vemte si jak to znečišťuje nejen města, ale i vzduch.
    .
    Rozčilovat se znamená ničit si zdraví pro blbods jiných.16

    Příspěvek z 3. ledna 2014 v 17:09.
    myš-morber v něm napsala:

    Reakce na hry458:

    Ja ohnostroje taky miluju, ale je fakt, ze kdyz jsem silene unavena, tak mi zo dost komplikuje moznost usnout a pak je to vazne neprijemne.
    Mimochodem...Nejlepsi zpusob jak nekomu rict ze nesouhlasime s nazorem je veta "jsi magor".
    Tvuj ucet si nehodlam vyhledavat, nicmene te tipuju tak na 8-9 let a tak si zbytecne nebudu nicit nervy nad lidma jako jsi ty.