Alíkovina

Silvestrovské a novoroční věštby

vydáno  •  Vánoce
Někdo považuje Silvestra za nejveselejší den v roce, jiný ho považuje za otravnou a zbytečnou záležitost. Ať už patříte ke kterémukoli táboru, možná vás bude zajímat, jak a proč tenhle svátek vůbec vzniknul a které věštby a pověry se k němu vztahují.

Lidé si sebou do centra Prahy přinesli i vlastní pyrotechniku., © MAFRA

Slavení Silvestra nemá vlastně až tak dlouhou tradici. Různé kultury se řídily různými kalendáři, proto se začátek a konec roku všelijak posouval a měnil.

Teprve po zavedení gregoriánského kalendáře v 16. století byl 31. prosinec ustanoven jako poslední dne v roce. Shodou okolností také šlo den, kdy si věřící připomínají úmrtí sv. Silvestra. To byl jeden z nejdéle vládnoucích a nejvlivnějších papežů v dějinách katolické církve a byl uctíván jako patron domácích zvířat a úrody.

Naši předkové neviděli důvod, proč se na Silvestra měli nějak speciálně veselit a radovat - rozloučení se starým rokem proto probíhalo formou poděkování v kostele. Církevní hodnostáři pečlivě dbali na to, aby konec roku v ničem nepřipomínal starodávné pohanské svátky a veškeré zvyky a pověry důsledně vymítali.

V některých krajích se i tak zachoval zvyk, že na Silvestra chodily tzv. ometačky. Byly to chudé ženy, oblečené do černých šatů a bílého šátku, které obcházely domácnosti a ometaly kamna a sporáky. Byl to jakýsi druh požehnání, aby kamna dobře táhla a v domě se drželo štěstí. Teprve v 19. století začali nejprve bohatí lidé pořádat silvestrovské večírky a plesy, bujaré oslavy konce roku jsou typické až pro 20. století.

Silvestrovské a novoroční věštby

Co znamená, když Nový rok připadne na…

 • Pondělí
  Čeká nás ještě zlá zima, mokré jaro a zkraje léta povodně.
 • Úterý
  Zima bude dlouhá a krutá, ale lze očekávat úrodný rok
 • Středu
  Máme před sebou příznivý rok, bohatý na víno, ale chudý na med.
 • Čtvrtek
  Máme se připravit na mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a úrodný podzim.
 • Pátek
  Nadcházející rok bude chladný, vlhký a hrozí nám řada nemocí.
 • Sobotu
  Přichází klidný bezvětrný rok, ale nepříznivý pro pěstování obilí
 • Neděli
  Lze očekávat mírnou zimu, příznivé a úrodné jaro, větrné časy letní a příznivou žeň.

Poslední noc v roce měla podle našich předků velkou čarovnou moc. V některých krajích se věřilo, že to, co se vám zdá, to se také splní.

Silvestrovská noc také hrálo důležitou roli v předpovídání počasí: pokud byla jasná obloha se zářícími hvězdami a nefoukal vítr, znamenalo to, že přichází dobrý rok. Červánky při svítání varovaly hospodáře, že se mají připravit na vichřice, bouřky a neúrodu. Drobný hustý déšť zase zaručoval bohatou sklizeň. Zároveň však signalizoval, že Velikonoce budou na sněhu.

Průběh Nového roku měl zase předpovídat dění v rodině, odtud pochází známá pranostika: "Jak na Nový rok, tak po celý rok." Proto se hospodyně snažily, aby jejich domácnost byla vycíděná, nikde neleželo špinavé nebo nevyžehlené prádlo, aby byly vynesené odpadky a podobně.

Na Slovensku byl zase zvyk nevymetat prach z koutů, aby z domu neodešlo štěstí.

K novoročnímu obědu se servírovala čočka (aby se rodiny držely peníze), někde s kouskem vepřového masa, který mělo připomínat, že prasátka nosí štěstí.

Na Nový rok se v žádném případě nejedla drůbež, ze strachu, aby na jejích křídlech neuletěl majetek.

Šťastý nový rok 2014!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (9)

Příspěvek z 5. ledna 2014 ve 12:01.
Mery v něm napsala:

Reakce na hry458:

lidi a města za to utratí miliony korun. U nás ve městě je už 2 nebo víc let rozdělaná silnice, která měla být dávno hotová. Kdyby místo těch ohňostrojů dodělali tu silnici...
Ale ohňostroje jsou hezká věc. Ale kolik při tom lidí přijde o prst, kolika kočkám to vypálí oči... (to bylo ve zprávách) 27

Příspěvek z 5. ledna 2014 v 9:33.
Zetr v něm napsal:

Reakce na hry458:

Každý má svůj názor a když se nám nelíbì nemáme právo ho urážet. Mě se ohñostroje líbí ,ale vemte si jak to znečišťuje nejen města, ale i vzduch.
.
Rozčilovat se znamená ničit si zdraví pro blbods jiných.16

Příspěvek z 3. ledna 2014 v 17:09.
myš-morber v něm napsala:

Reakce na hry458:

Ja ohnostroje taky miluju, ale je fakt, ze kdyz jsem silene unavena, tak mi zo dost komplikuje moznost usnout a pak je to vazne neprijemne.
Mimochodem...Nejlepsi zpusob jak nekomu rict ze nesouhlasime s nazorem je veta "jsi magor".
Tvuj ucet si nehodlam vyhledavat, nicmene te tipuju tak na 8-9 let a tak si zbytecne nebudu nicit nervy nad lidma jako jsi ty.