Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šípková Růženka vs. princezna Talie

  vydáno  •  Pohádky

  Pohádku o Šípkové Růžence jistě všichni důvěrně známe z dětských let, jelikož patří k nejznámějším a nejrozšířenějším pohádkám vůbec. Kdo je ovšem ta princezna Talie, se kterou budu Růženku porovnávat?

  Šípková Růženka, © Věrulín

  Šípková Růženka totiž není původně česká pohádka, jak si možná kdekdo dodnes myslel. Dnešní podobě pohádky byl předlohou příběh italského básníka Giambattisti Basileho ze 17. století, který měl s pohádkou pramálo společného.

  Princezna Talie

  Princezna v Basileho příběhu se nejmenovala Růženka, nýbrž Talie. Jednoho dne krásná Talie předla len, když vtom se jí ostrý kousek vřetena zasekl pod nehet a princezna vlivem rychle se šířící infekce přišla o vědomí. Dnes bychom řekli, že upadla do kómatu. Král se nedokázal smířit se ztrátou milované dcery, a tak její bezvládné tělo nechal odnést do její komnaty.

  Nedlouho poté krále navštívil cizí princ, jenž se při svém pobytu na zámku jakýmsi nedopatřením zatoulal až do komnaty, ve které byla uložena Talie. Spící kráska se mu velmi líbila, a přestože se mu ji za celou dobu své návštěvy nepodařilo probudit, strávil v její společnosti mnoho pěkných chvil.

  K velkému překvapení celého zámku Talie několik měsíců nato princi porodila dvojčátka – stále se však neprobrala. Pak se ovšem stal zázrak. Jedno z jejích miminek začalo mamince cucat prst, jak to tak miminka dělávají, a co se nestalo – zaražený kousek vřetena se tímto konečně dostal zpoza nehtu a princezna procitla.

  Brzy se událost donesla i k princi, jenž byl otcem obou dětí. Bohužel byl tento princ již nějakou dobu ženatý. Jeho manželka se na něj velmi zlobila za jeho vřelé city k Talii a její zloba a žárlivost ji dokonce dohnaly k tomu, že jednoho dne Talii vyhledala a pokusila se její děti zabít. To se jí naštěstí nepodařilo, a když se o zamýšleném činu své ženy dozvěděl princ, krutě svou manželku potrestal a dal ji nemilosrdně vyhnat ze země.

  Teď už mu nic nebránilo v tom, aby se oženil se svou milovanou Talií a společně vychovávali své děti.

  Změny

  Příběh o princezně Talii je sice v mnoha věcech podobný pohádce o Šípkové Růžence, jako pohádka pro malé děti ovšem příliš vhodný není. Proč? Jistě jste si všimli, že se princ vůči Talii a své ženě nechoval správně.

  Bylo od něj velmi nezodpovědné a sobecké pobývat s Talií v komnatě, zatímco ona spala. Je dost možné, že kdyby byla vzhůru, vůbec by to nedovolila. Neměla ani možnost rozhodnout se, jestli chce mít děti a jestli je už připravena stát se matkou. Jaké to pro ni muselo být překvapení, když se vzbudila a zjistila, že má dvě děti s mužem, jehož vůbec nezná!

  Ani ke své ženě se princ nechoval příkladně. Ať už byla jakákoli, jednou si ji přece vzal a byli manželé. A když je muž ženatý, měl by milovat jen svou vlastní ženu a žádnou jinou, což v tomto případě princ neudělal a jeho manželka tak na něj mohla být právem rozzlobená. Pomstu si ale měla odpustit a raději se snažit všechno vyřešit domluvou a případným rozvodem.

  Následující generace vypravěčů pohádek usoudila, že příběh nedává dětem dobrý příklad do života, a tak si ho trochu poupravila. Poupravená verze už nám bude jistě povědomější.

  Šípková Růženka

  Královským rodičům se narodila dcera, kterou pojmenovali Růženka. Na křtiny přišla velká spousta lidí a všichni se radovali společně s králem a královnou. Přišly také tři sudičky, které měly Růžence předpovědět budoucnost. První sudička jí přisoudila krásu, druhá sudička však byla zlá a předpověděla, že až bude Růžence 16 let, píchne se do prstu a zemře. Naštěstí tu byla ještě ta třetí sudička, která kletbu nedokázala zrušit, ale alespoň ji zmírnila. Růženka nezemře, ale pouze bude spát, dokud ji neprobudí polibek z pravé lásky.

  Král se po vyřčení sudeb zděsil a okamžitě dal ze zámku odstranit všechny ostré předměty, o které by se mohla Růženka píchnout. Osudu se ale postavit nedokázal. Krátce po Růženčiných šestnáctinách potkala dívka v zámecké zahradě stařenu s kolovratem. Růženka kolovrat nikdy neviděla a chtěla si předení také vyzkoušet. Stařena jí to dovolila a tehdy se stalo to neštěstí – Růženka se píchla do prstu a usnula. A s ní usnul i celý zámek na dlouhých 100 let.

  Tehdy se okolím protloukal mladý princ, a když se mezi lidmi doslechl o spícím zámku a dávné věštbě, rozhodl se, že se stane tím, kdo království zachrání. Nebylo to vůbec snadné. Za těch 100 let, co okolí zámku nikdo neudržoval, to zde celé zarostlo šípkovými keři, kterými se princ musel namáhavě prosekávat. Nakonec se však přeci jen dostal až k zámku, ve kterém našel krásnou spící Růženku, do které se okamžitě zamiloval. Sklonil se k ní a políbil ji na rty. V tu chvíli princezna procitla a s ní i její rodiče a všechno služebnictvo, kteří nešetřili chválou na svého zachránce. Brzy se konala svatba a princ se Šípkovou Růženkou spolu byli šťastní až do smrti.

  Zdroje:
  https://www.expres.cz/viral/originaly-znamych-pohadek.A151109_154439_dx-viral_khor
  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/508341/znate-drsnou-pravdu-o-pohadkach-sipkovou-ruzenku-ve-spanku-znasilnili-v-popelce-se-rezaly-casti-tel.html?kapitola=896013
  https://www.expres.cz/jenpromuze/mixer/5-totalne-uchylnych-puvodu-pohadek-ktere-jste-mozna-ani-neznali.A181022_070032_jpm-mixer_jph1

  Související:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 20. července v 10:30.
  sarinka01_queenisthebest v něm napsala:

  Ten o princezně Talii byl lepší,ten o Šípkové růžence je takový už opotřebený neustálým vyprávěním,jinak super článek,dávám nekonečno koček 😹

  Příspěvek z 17. července ve 13:06.
  Anež v něm napsala:

  velmi zajímavé 5 tlapek

  Příspěvek z 17. července v 11:47.
  Alpina v něm napsal:

  To jsou mi věci.O:-) Ale nevěděl jsem to článek je to zajímavý. Dám čtyři tlapky.