Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skalka u Vlastislavi aneb Navštivte hrad i zámek zároveň

  vydáno  •  cestování · města a místa

  Pokud máte rádi hradní zříceniny tak jako já… Jestli máte rádi zajímavé výstavy na zámcích… Mám pro vás jeden tip na parádní výlet. Pojďte se se mnou podívat na Skalku.

  Věž hradu Skalka, © Romulus-Caesar

  V Ústeckém kraji je spousta hradů. Je to možná díky blízkosti hranice s Německem. Možná díky sopečné činnosti, která zde dala vytvořit zajímavým kopcům. Možná díky pohnuté historii. Ale nejspíše to bude od každého něco. My ale zavítáme na můj nejmilejší. Nedaleko obce Vlastislav (krásné jméno, že?) leží hrad s příznačným jménem Skalka.

  Kdy přesně hrad vznikl, nevíme. Jistá je jen první písemná zmínka o něm z roku 1357. Jako majitel je zde uveden Petr ze Skalky. Tito pánové mají hrad v držení až do roku 1414. Tehdy jej získává Hanuš Kaplíř ze Sulevic.

  Věděli jste, že…? Kašpar Kaplíř ze Sulevic – potomek pana Hanuše – byl popraven na Staroměstském náměstí? A to není vše! Zatímco vnuk pana Kašpara odchází kvůli protestantské víře do Švédska, kde později umírá chudý a zapomenutý, jeho druhý vnuk Kašpar Zdeněk měl zajímavější historii. Přijal katolickou víru a stal se císařským důstojníkem. Nejvíce se proslavil roku 1683, kdy prakticky velel obraně Vídně obléhané Osmany (Turky). O této bitvě jste se mohli dočíst v mém článku „Nejneférovější bitvy v dějinách lidstva“.

  Krátce pak vlastní hrad Jiřík Vrš ze Sadlna. V roce 1540 pak Skalku kupuje Jan Žlutický z Vřesovic. Ten ji ale hned o 4 roky později prodává. A neprodává nikomu jinému než pánům ze Sulevic. Ano, opět se hrad vrátil do rukou tohoto rodu. Konkrétně hrad kupuje Jan Kaplíř ze Sulevic a na Košťálově.

  Roku 1578 se koná svatba. Adam Hrzán z Harasova si bere Annu ze Sulevic a tak hrad opět mění majitele. Za třicetileté války se Harasové tak nějak nemohou rozhodnout, zda budou nakonec na straně katolíků nebo protestantů. Přes všechny úskoky se jim daří ale Skalku udržet i před zabavením ze strany krále. Roku 1639 se malebnou českou krajinou proženou švédská vojska. Jejich řádění bohužel neunikne ani hrad Skalka. Je zpustošen, částečné pobořen a částečné vypálen. Hrad se tak stává neobyvatelný. Hrzánové (Harasové) se tedy v 2. polovině 17. století rozhodli postavit nové rezidenční sídlo. Ulomí u toho kus skály, což hradu příliš nepomůže a zřejmě se zhroutí zbytky hradního paláce (domněnka autora). A tak se z hradu dochovala pouze válcová věž (bergfrit).

  Barokně gotický zámek stojí na Skalce dodnes. Navštívit je můžete SO, NE, svátky 11:00 – 17:00,
  PO až PÁ 9:00 – 14:00 po tel. dohodě na č. 607 098 295. (informace z: https://www.obec-vlastislav.cz/zamek-skalka/). K vidění je například stálá výstava o historii obce Vlastislav. Dále je zde k vidění zajímavá expozice o umění a historii včelařství a výstava historických kočárků. Nově jsou zde k vidění fotografie různých umělců, na kterých si můžete prohlédnout další zajímavosti z krajiny Českého Středohoří. Nově jsou zde umístěny i papírové modely hradu a zámku.

  Nejkrásnější jsou však výhledy z kopce, na kterém hrad stojí. Neváhejte proto vylézt až nahoru! Nejen, že si budete moci prohlédnout věž pěkně zblízka, ale i výhled do krajiny, zejména pak na protilehlý hrad Košťálov. Za sebe mohu jen říci, že toto místo navštěvuji skoro pokaždé, když tudy projíždím. Skalka skýtá úžasný prostor k odpočinku a relaxaci a pro pozorné oči i zbytky hradních zdí.

  https://mapy.cz/s/pateluvote

  Model hradu Skalka

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 11. října 2021 v 5:59.
  Enola v něm napsala:

  >X<- Ahojda RC …tak to mně se zase „šťórání“ do rodových linií zamlouvá a když si ještě ověřím, že je na některém vyprávění alespoň zdání pravdy …tak mne to těší. A nejvíc …pokud se nějaký cizí rod „otře“ o rod mých zdánlivých šlechtických pra-pra-pra…prapředků klenovsko-janovické linie.\ F. …mně se článek líbí i tvá práce spojená s bádáním po hradech a tvrzích.\ En.>X<-.

  Příspěvek z 13. září 2021 v 18:40, upravený vzápětí.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Smejky. Mrzi me, ze nejsme vsichni tak uzasne dokonalí jako ty.

  Anež: díky moc

  Příspěvek z 12. září 2021 ve 14:56, upravený po 2 minutách.
  smejky225 v něm napsal:

  Mně článek přijde takový chaotický a psaný trochu zvláštním stylem. Hlavně se ztrácím ve jménech, nevím zda je mi k něčemu dobré, že si přečtu jméno každého majitele té ruiny. Já osobně nemám moc telefonní seznamy rád.