Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skateboarding - sport nebo koníček?

  vydáno

  Skateboarding je to sport nebo koníček? No rozhodnutí nechám na vás, ale v tomto článku si něco o skateboardingu řekneme. Jdeme na to!

  Ivan Pelikán, jeden za zakladatelů skateboardingu u nás, je aktivním sportovcem i dnes, s pěti křížky na krku., © Jakub Halfar

  Pro mě je skateboarding zatím koníček. Nejsem na takové úrovni, že jezdím po soutěžích a vyhrávám ceny. Kdybych na takové úrovni byl, tak by to pro mě už sport byl. Někdo má skateboarding i jako životní styl. Každopádně tohle by bylo vše pro úvod a můžeme začít!

  První skateboardy byly vymyšlené surfaři kvůli tomu, že nebyl vítr a na moři nebyly vlny. To bylo přibližně v 50. letech 20. století. Nevypadaly tak jako dnešní skateboardy.

  Tak a to bylo něco z historie, teď se přesuneme do současnosti a řekneme si něco o základních postojích. Jsou zde 2 postoje. První je Regural. Tento postoj znamená to, že se odrážíte pravou nohu a levou máte na skateboardu. Poté zde máme Goofy postoj. Tady u tohohle postoje to je naopak. Levou nohou se odrážíte a pravou nohu máte na skateboardu. Zjistěte, jak se vám jezdí pohodlněji, a podle toho jezděte. Při odrážení vždy mějte nohu, kterou stojíte, na skateboardu vpředu. Když ji máte vzadu, tak to je nepohodlné, nevypadá to dobře a ještě k tomu se to těžko odnaučuje.

  A teď si řekneme základní skateboardové triky. Je jich celkem pět: Ollie, Frontside Ollie, Backside Ollie, Kickflip, Manual. Samozřejmě že triků je víc, ale tyto triky jsou základní. Takže se do toho můžeme vrhnout! Ollie je trik, který spočívá v tom, že si dáte přední nohu kousek od šroubů zadní nohou, šlápnete na tail (konec skateboardu) a přední nohu taháte nahoru. Tím, že dupnete na tail, skateboard vyskočí, a tím, že taháte nohu dopředu, tím ten skateboard zase narovnáte a dopadnete na zem. Další trik je Frontside Ollie. Tento trik je stejný jako Ollie, ale při tomto triku sebou švihnete dozadu a otočíte se tím o 180 stupňů a dopadnete. Backside Ollie je úplně stejný jako Frontside Ollie, ale otočíte se dopředu o 180 stupňů a přistanete. Předposlední trik je Kickflip. Tento trik je náročný. V tomto triku vyskočíte se skateboardem a on se vám protočí pod nohama. Tento trik se dělá tak, že uděláte Ollie a přední nohu kopnete dozadu. Pátý a poslední trik se nazývá Manual. Tento trik je jednoduchý, stačí mít jen dobrou rovnováhu. Tady jediné, co stačí udělat, je šlápnout na tail a jet po dvou kolečkách. Nesmíte samozřejmě tlačit váhu jen na zadní nohu, musíte tu váhu vyrovnávat.

  Tak a tohle bylo vše pro tady tuto část teď si řekneme nějáké zajímavosti: Víte, že nejvyšší ollie bylo vysoké 113 cm. Český rekord je 101 cm. Skateboard se používá i v armádě, uvnitř budov se skateboardem manévrují, aby odhalily dráty, které můžou spustit pasti.

  To je vše pro zajímavosti, teď bych tu rád napsal nějaké zakončení. Lidičky, pokud se vám tento článek líbil, napište dolů do diskuze váš názor na Skateboarding. Pokud se vám článek nelíbil, napište proč. Předem se omlouvám, kdyby zde byly nějaké chybky. Skateboardingu se nevěnuju moc dlouho. Děkuji, že jste si článek dočetli až sem. Přeji vám pěkný zbytek dne a AHOJ!

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 1. srpna 2017 v 8:00.
  viky-10 v něm napsala:

  já mám 2 skateboardy 1 z 10 koleckama a 1 nrmalni@)->-

  Příspěvek z 1. srpna 2017 v 7:19.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Zajímavé, hezký článek