Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skautem se může stát každý

  vydáno  •  Volný čas venku · Skauti
  Co to ten skauting vlastně je? Skauting je podle mě prostě parta, která se baví tím, že hraje různé hry, jezdí na tábory a výpravy. Učíme se spolupracovat, různým znalostem o přírodě, jak v ní přežít, jak být čestným člověkem, a také si navzájem naslouchat. Na skautu poznáte spoustu přátel a dozvíte se i něco nového.

  Skautské vítání slunce, © Ondřej Littera

  Skauting obecně

  aneb jak to vlastně funguje? V některých městech (jak velkých tak malých) je takzvané skautské středisko, které je rozděleno do několika oddílů. Existují oddíly světlušek, což jsou dívky ve věku zhruba od 1. do 5. třídy. Starší děvčata do 9. třídy si říkají skautky. Vodní světlušky si říkají žabičky, vodní skauti jsou vlastně vodáci. Kluci do 5. třídy jsou vlci, později skauti. A když už dívky i chlapci vyjdou základní školu, jsou R+R - tedy Rowers and Rangers.

  Každé dva roky se konají skautské závody. Jeden rok jsou závody světlušek a vlčat, druhý rok takzvaný Svojsíkův závod pro skautky a skauty. Vždy je nejprve okresní kolo, kde postupují první dvě místa do krajského kola, a první místo z krajského postupuje do kola celostátního. Letos se konal závod světlušek a vlčat. Každé středisko většinou pořádá letní tábor, výpravy či jiné akce.

  Kdo to vlastně všechno vymyslel?

  aneb malé nahlédnutí do historie skautingu. Skauting se poprvé objevil ve Velké Británii v roce 1907 pod vedením Roberta Badena Powela (1857 - 1941). V roce 1911 byl založen skauting i v Čechách, o rok později dostal svůj název - Junák. Za českého zakladatele považujeme Antonína Benjamína Svojsíka (1876 - 1938). Skauting byl za druhé světové války zakázán a později znovu obnoven. Toto se opakovala ještě několikrát.

  Skauti se přesto scházeli, jen si neříkali skauti, ale například turistický kroužek a podobně. Od roku 1990 je skauting obnoven. Prvním českým oddílem byla družina skautů. Později se skauting zalíbil i děvčatům a tak si založila svůj oddíl. Je tomu rok, kdy většina skautů oslavila na pražském Staroměstském náměstí sté výročí založení skautingu.

  Co se takhle přidat?

  ... aneb je nás málo a může nás být ještě víc. Většina dětí z internetu mi říkala, že skaut je trapný, ale bohužel tyhle děti nikdy skauting nepoznaly. A co kdybys to zkusil třeba ty? Je nás málo a to já nechápu. Vždyť je to přece jenom super parta, která ráda hraje hry a přiučí se novým věcem. Občas mezi sebou zazávodí a hlavně si užije spoustu legrace a zábavy! Zkuste si někde zjistit, jestli je skaut i ve vašem městě, a připojte se. Vždyť je to přece fajn mít spousta kamarádů a nesedět jen doma...

  Přezdívka autorky článku na Alíkovi Pe-tra


  Další informace:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 15. září 2008 ve 21:11.
  ivka12 v něm napsal:

  lovely-baby

  Já teda prakticky do skauta nechodím.. ale chodila sem asi pul roku.. a jezdím s nimi uz dyl na tabory a ruzne akce..! Kazdej si myslí ze je to kravina ze je to nakej divnej prirodopisnej krouzek.. nebo co! Ale ne nahodou s partou dobrejch lidicek je to uplne nejlepsí zazitek.. a na akcích jeste víc brutalní! A to sem si taky myslela kdyz mi bylo 12 jak je to trapny.. ted je mi 15 a musim rict ze ty akce me stale berou! 21

  Příspěvek z 1. září 2008 v 18:20.
  sirlad v něm napsal:

  kkk

  skat je dobrej ale šasem vasto omrzi javimco řikam bylsem skatem 2 od dilu amě to omrzelo po dvou rokach ale ninito špatny 5422

  Příspěvek z 1. září 2008 v 17:02.
  BáraM v něm napsala:

  BáraM

  hm.................