Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skauti slaví stovku

  vydáno  •  Volný čas venku · Skauti
  Když se někdo (něco) dožije sta let, je to už důvod k parádní oslavě. A skauti své kulatiny pojali opravdu ve velkém. V sobotu 21. dubna jste je rozhodně v centru Prahy nemohli přehlédnout a přeslechnout: hry, hudba, tanec a spousta zábavy.

  Bambiriáda 2008, Střelecký ostrov Praha., © Radkaa

  Právě tak zahájilo přes deset tisíc lidí oslavy skautských narozenin na akci Objevte svět….  Skautské hnutí, které má na celém světě více než 40 milionů členů, slaví letos své stoleté výročí.

  Na Staroměstské náměstí v Praze přišli skautům do další stovky popřát politici, hudebníci, velvyslanci několika zemí a především stovky obyvatel hlavního města. Velvyslankyně Jihoafrické republiky, Nomsa Dube, mluvila o skautech v Africe a skautům z hradeckého oddílu předala dárek – publikaci o Jihoafrické republice a panoramatickou fotografii tamní přírody. Okusit jste mohli téměř stovku doprovodných aktivit ze čtyř desítek zemí světa (např. Bolivijské palačinky, etiopské hry, hra na digeredoo).

  Skauti ze stovek českých oddílů zastupovali země celého světa a z vyrobených šátků, které s sebou na akci přivezli, složili největší skautský šátek na světě. Byly v něm zastoupeny šátky ze všech zemí, kde skauting existuje.

  Oslavy budou probíhat celý rok. Naplánovány jsou výstavy, soutěže nebo výpravy do zahraničí. V červenci se v Anglii na jamboree, celosvětovém setkání, utáboří na 40 tisíc skautů z 200 zemí světa. První srpnový den se chystají skauti ve 216 zemích vystoupat na vrcholky hor, aby pozdravili „úsvit druhého století skautingu“.

  Šátkový den: 40 tisíc skautů se šátkem kolem krku
  V úterý 24. dubna budete v ulicích měst, v autobuse, v práci, ve školách potkávat lidi s šátkem kolem krku. Šátek je symbolem 40 milionů skautů na celém světe, kteří 24. dubna mají svůj svátek. Jejich patronem je sv. Jiří.

  Šátek na krku bude mít třeba Martin Bursík, nebo členové Skautského parlamentního klubu jako Tomáš Kvapil či Petr Bratský. Skautský šátek nosily také známé osobnosti, jako např. bývalý prezident Václav Havel, herečka Anna Geislerová, americký spisovatel Robert Fulghum.

  Před 100 lety sv. Jiří jako patrona všech skautů vybrat zakladatel skautingu Robert Baden Powell. Jeho symbolický význam spočívá v boji dobra se zlem a hodnotách, které sv. Jiří zastával: čestnost, pravdu, pomoc druhým a rytířská ctnost.

  Fotoalbum z oslav 100 let skautingu Praze:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!