Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skauting aneb zážitky čekají venku

  vydáno  •  skauti

  Určitě jste někdy o skautech slyšeli, vždyť je to také největší dětské hnutí na světě! Ale jak se správný skaut chová? Co skauti vlastně nosí? Co je myšlenkou skautingu? Na to najdete odpověď právě zde!

  Skauting, © Myšoňka

  Skauti. Určitě je všichni znáte. Některé věci o nich ale určitě nevíte, pokud mezi ně nepatříte. Já jsem vodní skautka a dnes bych vám chtěla říci něco obecně o skautingu.

  Co všechno je skauting?
  Jednak způsob, jak si najít kamarády s podobnými zájmy jako máš ty, dále nezištná pomoc druhým. Také způsob, jak se zdokonalovat v základních dovednostech pro život v přírodě, příležitost ukázat, co v tobě je a co dovedeš. A hlavně zábava, přátelé, sport a odpočinek. Zkrátka moje představa ideálního dětství.

  Kdo je to skaut?
  Skauta poznáte zejména podle chování. Pokud je skaut dobrým skautem, dodržuje totiž Skautský zákon.

  Skautský zákon

  1. Skaut je pravdomluvný.
  2. Skaut je věrný a oddaný.
  3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
  4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
  5. Skaut je zdvořilý.
  6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
  7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
  8. Skaut je veselé mysli.
  9. Skaut je hospodárný.
  10. Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích.

  Pokud bude skaut zrovna v kroji, poznáte ho již na dálku. Kroj se skládá ze samotného kroje, šátku a kalhot. Takzvaní suchozemáčci neboli suchozemští skauti mají kroj pískově žlutý, kalhoty hnědé a šátek - světlušky a vlčata (mladší skauti) žlutý a skauti a skautky (starší) hnědý. My, vodní skauti, máme kroj modrý, kalhoty tmavě modré a šátek - vlčata a žabičky (mladší) žlutý a skauti a skautky (starší) modrý. Šátek se buď váže tzv. dobráčkem neboli uzlem dobrého skutku a nebo se sepne turbánkem.

  Jak se skauti vlastně zdraví?
  Jsou dva způsoby.
  11. Pravá ruka je obrácena dlaní vpřed a zdvižena k rameni. Palec přitom překrývá malíček a symbolizuje tak zásadu, že silnější brání slabšího. Vztyčený ukazováček, prostředníček a prsteníček symbolizují tři body skautského slibu. Kruh, který vznikne spojením palce a malíčku, symbolizuje přátelství skautů a skautek kolem celého světa.
  12. Při setkání si skauti a skautky podávají levici a propletou své malíčky. Je to proto, že levé je blíže k srdci.

  Skaut, © Myšoňka

  Co se dělá na schůzkách?
  Na tzv. družinovkách, neboli schůzkách, kde se sejde družina skautů, většinou kolem šesti lidí podobného stáří, se zdokonalujeme v základních skautských dovednostech. Například vážeme uzly, orientujeme se v mapě, poznáváme zvířata a rostliny, zdravověda atp. Hrajeme ale také různé hry nebo chodíme do bazénu, na hřiště nebo zimní stadion. My, vodní skauti, jezdíme pochopitelně často na vodě, proto máme klubovnu u řeky a máme také loděnici.

  Co když přijdu do oddílu nový?
  Pokud máš obavy z lidí v oddíle nebo z toho, abys to zvládl, můžu ti říct jen jedno. Každý z nás jednou začínal a kdo to nevyzkouší, ten se nedozví, jestli je to pro něj „to pravé ořechové“. A navíc, když si ještě jednou přečteš „Skautský zákon“... uznej, že dobrý skaut ti rád se vším novým pomůže a jen špatný a nečestný skaut by se ti smál či tě odrazoval. Takže jestli tě to nadchlo, určitě se zajdi podívat na nejbližší skautskou klubovnu!

  Co dělají vodní skauti „navíc“?
  Oproti suchozemským skautům jezdíme na různé závody. Každý rok se například koná „Závod přes tři jezy“, kdy jedou skauti z celé ČR na Vltavě přes tři jezy. Jezdí se ale i Sázava, Opava nebo třeba „kanály“, kde je divoká voda a na kajaku sjíždíte spoustu peřejí. Když je hezky, vodní skauti většinou vyrazí na víkendovou výpravu na nějakou řeku. Většinou se jezdí na pramicích a kanoích, ale nebojte, nemusíte si kupovat loď, oddíl má vždy svou loděnici, ve které má spoustu lodí. Většinou má oddíl i vlastní pádla a vesty, takže vy nepotřebujete nic.

  Tak neseďte doma u televize, vždyť zážitky čekají v přírodě!

  Doufám, že se vám můj článek líbil a třeba vám i pomohl. Příště napíšu o skautských výpravách a táborech!

  Vaše Myšoňka$>

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Myšoňka v něm napsal:

  U vodních skautů je rozdělení
  Mladší: vlčata a žabičky
  Starší: skauti a skautky

  Jinak moc díky za pozitivní reakce, a kam chodím nechci psát. Kvůli bydlišti. Snad to pochopíte. :-3

  šipín v něm napsal:

  Moc hezký článekR^
  Je to u vás vodních skautů taky to rozdělení:
  Mladší - světlušky, vlčata
  Starší - skauti, skautky

  Jestli ano, kam chodíš()?

  verbum v něm napsal:

  Jeje tolik vzpominek si mi vyvolala