Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Skauting - výpravy a tábory

  vydáno  •  Skauti

  Jak jsem u minulého článku slíbila, dneska tady máme něco o skautských výpravách a táborech! Co se tam děje? Jak to probíhá a co si máte vzít s sebou? Na to najdete odpověď právě zde!

  Výlet do okolí Tišnova - Tišnov a rozhledna na Klucanině z úbočí Květnice, © Martin Janoška

  Ahoj! Dneska vám povím něco o našich výletech a výpravách.

  Rozdělení
  Nejprve bychom si je měli rozdělit na několik druhů. Pochopitelně je můžeme dělit podle délky. To máme:

  1. Jednodenní výpravy
  2. Víkendové akce
  3. Třídenní výpravy
  4. Týdenní tábor
  5. Dvoutýdenní tábor
  6. Třítýdenní tábor

  A pak podle zaměření na určitou věkovou skupinu. Tam se to nedá rozdělit tak lehce, protože někdy jsou „cílovou skupinou“, na kterou je zaměřen program a obtížnost úkolů, děti okolo 6 let, jindy okolo 15. Je to zkrátka akce od akce, výprava od výpravy. Zjednodušeně to můžeme vnímat takhle:

  7. Výpravy pro vlčata a světlušky (potažmo žabičky)
  8. Výpravy pro skauty a skautky
  9. Výpravy pro rovery a rangers (to jsou skauti od cca 16 do 20)
  10. Výpravy pro celý oddíl

  Pro podrobnější popis jsem si vybrala jen několik těch, které považuji za nejzajímavější anebo nejčastější. : )

  Jednodenní výpravy

  Co s sebou?
  Na jednodenní výpravy je celkem jednoduché si zabalit. Pokud někam půjdeme, je žádoucí vzít si pláštěnku, ale suché oblečení můžete nechat doma. Postačí vám menší batoh. Nesmíte zapomenout na dostatek jídla, pokud ho nezajišťuje oddíl. Jinak se vždy hodí KáPéZka (krabička poslední záchrany), pokud to oddíl vyžaduje, tak stezka a trochu peněz.

  Co se tam děje?
  Na jednodenních výpravách se často chodí na výlety po okolí vašeho bydliště. Například na nějakou zříceninu či zámek. Většinou se nikam nejezdí vlaky ani autobusy, ale všude jedete „pěškobusem“. Tyto výpravy často nemají ani žádné téma. Prostě si jen vyjdete na kopec. I tak to bývá veliká legrace, protože bez pevně daného programu se celou dobu můžete bavit s kamarády z družinky či oddílu. : )

  Kolik to stojí?
  Jak jsem říkala, o jednodenních výpravách se nikam nejezdí vlaky ani autobusy, takže ceny tím dost radikálně klesá. Pokud si nesete i vlastní jídlo, bývá jen symbolická (cca 20 Kč), aby oddílová kasička nebyla zcela prázdná. : )

  Můj zážitek?
  Jednou jsme vyrazili na speciální akci. Šlo se totiž od 5 do 10 hodin večer. Vzhledem k tomu, že byla naprostá tma a šli jsme lesem... Celkem jsme se báli a netopýři poletující kolem zříceniny hradu tomu moc nepomohli. : ) Nakonec to ale začala být sranda a my jsme se začali bavit. Ale pak jsme se ztratili. Ne, nelžu vám. Vedoucí v té tmě přehlédli odbočku! Naštěstí se umíme orientovat a během deseti minut jsme byli na správné cestě. Ale kdybychom si nevšimli té silnice, která tam neměla být... No nevím nevím jak by to dopadlo. : )

  Víkendové výpravy

  Co s sebou?
  Na takzvanou „víkendovku“ budeš potřebovat navíc spacák, karimatku, ešus, čisté oblečení a hlavně jídlo na páteční večer. Většinou to oddíl zařídí tak, že do sobotní snídaně musíš jíst svoje jídlo (třeba toasty), ale od sobotní snídaně je jídlo společné.

  Co se tam děje?
  Víkendovky už své téma mívají a jen zřídkakdy se stane, že by ho neměly. (Třeba když se oba dva dny jde na túře, nemívá téma, ale když se zůstává na jednom místě oba dny, bez tématu by to bylo nudné a strohé.)

  Kolik to stojí?
  Nevím jak je to u jiných oddílů, ale víkendovky u nás stojí od 300 Kč do 400 Kč, což není zase tak moc, když vezmeme v potaz, že tam máte jídlo, přespání a program. (Víkend na horách vás stojí klidně desetkrát tolik!)

  Můj zážitek?
  My, skauti a skautky, už někdy i celou víkendovku organizujeme. Prostě nám to vedoucí svěří a my musíme vymyslet program, napsat všem rodičům, rozeslat informace, zajistit jídlo a nocleh. Ačkoli to možná zní otravně a zdlouhavě, my se u toho vždy královsky bavíme. Nejhorší je ale to napětí, kolik se jich přihlásí. Jednou se nám stalo, že byl dva dny před uzavřením nahlášen jen jeden kluk! Naštěstí se dalších sedm přihlásilo následující den. :D

  Týdenní tábory

  Co s sebou?
  Na týdenní tábory jezdí hlavně mladší děti a podle toho by měl vypadat i jejich kufr. Čisté a suché oblečení je pochopitelně základ. Většina táborů se pořádá ve stanech s podsadou, kde je dostatek místa, ale pořád je to 2x2 metry pro dva lidi, takže žádné zbytečnosti. Ani obří medvídek panda nepřipadá v úvahu. : ) Na některé tábory se vozí i kostýmy dle tématu. Bývá to ale spíše výjimkou.

  Co se tam děje?
  Týdenní tábory mají téma vždycky a samotnou mě překvapuje, jak ti vedoucí přijdou na takové témata, hry a spletité příběhy. Zřídkakdy se v průběhu jde na celodenní výlet, protože ať chcete nebo ne, týden je krátký a dvou nebo třídenní výlet... Na takovýchto táborech vlčata a světlušky často splní své první odborky. (Zkoušky z nějakého oboru. Třeba vyřezávání, šití, plavání atp.)

  Kolik to stojí?
  Tyto tábory stojí něco okolo 7 000 Kč, což už je trošku... draží sranda, je za ty zážitky to stojí. : )

  Můj zážitek?
  Z žádného týdenního tábora nemám zkušenosti, protože jsem na žádném nebyla. :D Jezdím jen na čtrnáctidenní.

  Čtrnáctidenní neboli dvoutýdenní tábory

  Co s sebou?
  Opět se bydlí na ploše čtyř metrů čtverečních, což není moc, ale vejít se tam dá úplně v pohodě. Zabalit si bývá už o něco větší oříšek. Spacák a karimatka, oblečení, ešus, ručník, stezka, uzlovačka... No, je toho hodně a právě proto doporučuji si napsat seznam a říct o pomoc třeba i rodičům. Teprve až to celé vymyslíte, začni balit. A doporučuji to brát systematicky, protože jinak v tom budeš mít pěkný nepořádek a stejně na něco zapomeneš. : )

  Co se tam děje?
  Na rozdíl od týdenních táborů bývá dvoudenní anebo třídenní výlet na programu a rozhodně se mu nevyhnete. : ) Často se zde plní odborky a loví bobříci (foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=108). Pokud jsi ještě nesliboval/a, na táboře máš nejlepší příležitost!

  Kolik to stojí?
  Tyto tábory můžou stát až okolo 15 000. Vím, že je to celkem drahé, ale jak jsem již psala, za ty zážitky a zkušenosti to opravdu stojí.

  Můj zážitek?
  Tábory jsou moje nejoblíbenější akce. Ale má to jednu malou trhlinu... musíme mýt nádobí a vařit. :D Ne, dělám si legraci. Je mi to celkem jedno, že tohle musíme dělat. Bez toho by se vedoucí udřeli k smrti. A teď tedy ten můj zážitek... Vyšli jsme na normální dvoudenní výlet. Jenže začalo pršet. Vzali jsme si pláštěnky a šli a šli a šli. Večer vedoucí udělali velmi provizorní přístřešky (plachta mezi čtyřmi stromy). Jenže... Děravé plachty. Vzbudila jsem se v pět ráno a uviděla někoho jak přijel autem. Vzbudila jsem kamarádku a obě jsme byly dost vystrašené. Ale on to byl Jirka (náš vedoucí), který nás přijel zachránit! Celou noc totiž lilo jako z konve a ráno nepřestávalo a všichni byli promoklí. Protože jsme byly vzhůru první, řekl nám ať si zabalíme, a pak nás odvezl do suchých stanů. Od té doby mu neřeknu jinak, než zlatá rybka, protože mi splnil přání. Odvezl mě do sucha. :D

  Asi to teď zní, jakože pro „neskauty“ byla naprostá hloupost tohle číst, ale opak je pravdou. Většina lidí vstoupí do oddílu právě tak, že jedou na tábor nebo na víkendovku. Většina skautů začala právě takhle, tak neváhejte a zkuste na webu nějakého oddílu najít, zda-li mají akce i pro nečleny!

  Takže to by bylo něco o skautských výpravách. Doufám, že se článek líbil!
  Vaše Myšoňka $>

  Související Alíkovina:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 16. února 2020 v 18:08.
  Holka12letá v něm napsala:

  Skautský tábor kam jezdím já stojí jen 1500 kč