Pro koho jsou určeny?
Energetické nápoje obsahují stimulant zvaný kofein, který stimuluje centrální nervovou soustavu a činnost srdce. Po konzumaci energetického nápoje vám začne rychleji tlouct srdce. Kofein potlačí vaši únavu a dočasně zlepší schopnost soustředit se. Energy drinky jsou tak určeny například pro řidiče kamionů, aby nebyli rychle unavení po dlouhé jízdě. Také je využívají někteří sportovci, aby vydrželi déle.
U těch sportovců se ještě zdržím. Sice vydrží po vypití energetického nápoje déle, ale zatěžují tak srdce více, než je nutné. Není to vhodné pro pravidelné pití. Možná se tomu budete divit, že takový nápoj vás může dokonce dehydratovat, i když je přeci z velké části tvořen vodou, ale je tomu tak. Velké množství cukru spolu s kofeinem a umělými barvivy podněcuje pocit žízně. Na zahnání žízně po sportu nebo jiné fyzické aktivitě je tak vždycky nejlepší obyčejná voda. Můžete si ji vylepšit citronem a mátou.
Proč jsou tyto nápoje tolik škodlivé?
Kofein je vlastně taková návyková látka. Ze začátku povzbudí malé množství, ale později si tělo vypěstuje návyk a pro dosažení stejného efektu je tak potřeba množství vyšší. Kofein se nachází i v kávě, čaji nebo v kolových limonádách, ale v menším množství. Nadměrný příjem kofeinu zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, infarkt a jiné.
Ještě větší problém je, když tyto nápoje konzumují děti a dospívající. Tělo dítěte není plně rozvinuté a nefunguje stejně jako tělo dospělého člověka. Ne nadarmo se říká, že alkohol a cigarety mohou ohrozit vývoj. S energy drinky je to podobné. V některých státech dokonce tyto nápoje dětem neprodají stejně jako alkohol. Takhle to funguje například v sousedním Německu. Jejich zákony prodej neomezují, ale prodejci samotní se sami rozhodli, že budou děti a dospívající před škodlivými účinky chránit. Kromě výše zmíněných chorob se také můžete setkat i s vedlejšími účinky, jako je nespavost, nemožnost udržet pozornost ve škole, bolest hlavy, ale i třeba migréna (silná bolest hlavy).
U nás je bohužel marketing nastavený tak, že společnosti vyrábějící energetické nápoje cíli na děti a dospívající. Plechovky jsou záměrně barevné tak, aby zaujaly oko dítěte. Nápoj uvnitř je barevný a sladký. O reklamách v televizi ani nemluvě. Na složení je sice napsána zpráva, že se konzumace nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám, ale přiznejme si – kdo tyto informace skutečně čte a řídí se podle nich?
Dovolím si napsat takovou zajímavost. Na základních školách se nesmí prodávat v nápojových automatech káva, leda jen ta bezkofeinová. A co hodně dětí udělá? Cestou do školy si koupí energy drink nebo jiný kofeinový nápoj. Popravdě je mi z toho smutno, když jdu ráno nakoupit a vídám spoustu adolescentů se školními aktovkami, jak nakupují takové nápoje a ničí si tak své zdraví.
Existuje zdravější alternativa?
Pokud se cítíte být unavení a nesoustředění, tak je potřeba nejprve zapátrat po tom, jestli spíte dostatečně dlouhou dobu. Mnoho lidí spí málo a pak to „dohání“ tím, že si dají nějaký kofeinový nápoj, což je z dlouhodobého hlediska velmi špatně. Tento nápoj nenahrazuje spánek. Dlouhodobý nedostatek spánku může dokonce zapříčinit kolaps organismu.
Zdravější alternativou může být zelený čaj. Ten také obsahuje povzbuzující kofein, který je však přítomen v menším množství a navíc se uvolňuje pomaleji a po delší dobu. Není to tak velká zátěž pro srdce jako u energy drinku, kdy se kofein z něj uvolní velmi rychle.