Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Škola staví perníkovou chaloupku. Bude mít rekordní rozměry

  vydáno  •  škola a poznání · Vánoce · vyrábíme
  Opavská základní škola v Mařádkově ulici se pokouší o světový rekord. Chystá se postavit největší perníkovou chaloupku. Zvláště vypečené obří dílo představí v polovině ledna.

  Dívky v čele s učitelem fyziky Lubošem Valentou zkoušejí pevnost perníkových cihel., © Alexandr Satinský, MAFRA

  Školní chodby voní perníkem. Učitelé se po práci scházejí, aby hnětli těsto, sázeli na plech perníky a pekli jeden za druhým. Spolu se žáky je pak smirkovým papírem obrušují, musí být na milimetr přesné. Směsí bílků s cukrem je totiž spojují v perníkové cihly.

  Fotogalerie

  "Půdorys je dva krát tři metry, na výšku by měla mít dva a půl metru. Podle výpočtů bychom na ni měli spotřebovat asi 350 základních cihel, dvě stovky kusů speciálních typů cihel, pak trámy a perníkové došky," představuje plán učitel Luboš Valenta.

  Právě on stojí u zrodu neobvyklého nápadu. Ve škole vyučuje fyziku a jeho velkým koníčkem je právě pečení perníků. "Něco podobného nosím v hlavě už dlouho," přiznává.

  S pomocí Agentury Dobrý den, která v Česku eviduje rekordy, zjistil, že obří chaloupku celou z perníku zatím nikdo nepostavil. A tak se do toho pustila celá škola. Objevily se tam obří pytle s cukrem, balíky mouky, desetikilová balení perníkového koření. "Máslo bereme přímo z mlékáren. Většina pochází ze sponzorských darů, část peněz byla vyčleněna z financí školy," popisuje Valenta.

  Učitelé i školáci na vzniku chaloupky pracují od září. Zatím je hotová zhruba stovka základních cihel. Podrobný plán chaloupky už je sice na papíře, během tvorby stavebního materiálu je však potřeba doladit spoustu detailů.

  "Teď třeba řešíme trámy. Budeme je muset udělat z lehčího perníku než cihly. Ty jsou z tvrdého těžkého materiálu. Podle prvních odhadů měla mít chaloupka půl tuny, teď už jsme na sedmi stech kilogramech," vysvětluje Valenta.

  Vlastní stavba začne v druhém lednovém týdnu. Chaloupka bude stát na podvozku na kolečkách v místní tělocvičně a škola ji lidem slavnostně představí 16. ledna. To přijde rekord zhodnotit i komisař Agentury Dobrý den. "Zvažujeme, že bychom ji pak vydražili. Co s ní nový majitel udělá, to už bude záležet na něm," uzavírá Luboš Valenta.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  LucyBloom v něm napsala:

  oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  Velké plány 25

  LucyBloom v něm napsala:

  A proč?

  Reakce na pohádkář:

  Proč je to hrůza? Já si náhodou myslím že je to dobrý nápad 15. Asi máme každý jiné koníčky 16.

  Super_Luigi v něm napsala:

  juuuuuuu

  to by bylo pěkný........