Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Škola za časů Jana Amose Komenského a dnes

  vydáno  •  Škola · Historie

  Dnes 28. března 2021 uplynulo 429 let od narození J. A. Komenského, a loni 15. listopadu 2020 už 350 let od jeho úmrtí. V úvodu článku si povíme nějaké zajímavosti o něm a později se podíváme, jak vypadala za jeho časů škola. Pro srovnání uvedeme i techniku, která se používá v posledních letech a se kterou pravděpodobně většina z vás dennodenně i pracuje.

  Jan Amos Komenský - socha, © ALX75

  Jan Amos Komenský se narodil 28. března 1592 v Nivnici, je ale potřeba uvést, že to není úplně jisté, a proto se jako místo narození občas uvádí i jiné město, ale původní jeho jméno podle tohoto města odvozeno bylo – Jan Šegeš Nivnický. Jméno Amos, pod kterým si jej většina dnes asi spojuje, přijal až později, po svém vysvěcení na kněze evangelické českobratrské církve. S příjmením po otci Komenský to bylo podobné. Chodil na střední školu Jednoty bratrské v Přerově, později zde sám i učil a stal se správcem.

  Po bitvě na Bílé Hoře byl pronásledován pro českobratrskou víru, musel se tedy skrývat u svých přátel na Moravě. Roku 1628 byl nucen odejít do vyhnanství za hranice, nejprve do polského Lešna, ale v cizině strávil Komenský díky nepříznivým okolnostem celý zbytek svého života. Pobýval v Polsku, Švédsku, Anglii a dalších zemích, myšlenka na návrat do vlasti jej nikdy neopustila, nikdy se jej však nedočkal.
  Zemřel v roce 1670 v Nizozemsku, kde je rovněž pochován, o tomto vcelku pochyby nejsou.

  Osobnost Jana Amose Komenského můžeme najít na české 200korunové bankovce – pro ni byla vybrána proto, že byla vydána krátce poté, co uplynulo 400. výročí od jeho narození.

  Video o J. A. Komenském, kde najdete hravou formou všechny důležité informace:

  Škola za časů J. A. Komenského

  Víme, že elektronika v té době nepřipadala v úvahu. Ale pokud byla škola pro děti bohatých měšťanů, tak si umím představit, že měly takový ten nasvícený kolotoč s obrázky a ty promítaly na stěnu – černobíle. Taková stínohra – uprostřed stojí svíčka. Vrchol tehdejší techniky. Dále se určitě využívaly vycpaniny, opět jen ve školách pro bohaté. Pokud šlo o školy zřízené při farách, kde učil farář nebo jeptišky, pak to bylo jen učení textů. Děti se učily vše jako básničku. Psaly na tabulky. Křídu měl jen ten bohatší. Chudí si hledali cokoliv, čím se dalo na tu tabulku psát. Břidlice, naleziště neupravené křídy, zbytky cihel atd.

  Video o tom, jaké pomůcky se mimo jiné využívaly za časů J. A. Komenského, abyste získali lepší představu, jak dané pomůcky vlastně mohly vypadat:

  Moderní technika používána v současné době

  Prostředí moderní počítačové učebny

  V současné době je snad už každá škola vybavena minimálně jednou, většinou ale více, počítačovými učebnami, které umožňují pobyt 25 i více žáků současně v jedné učebně, přičemž každý žák může obsluhovat jeden samostatný počítač. Nejen při výuce cizích jazyků se používají sluchátka, ale i jiná výpočetní technika.
  Na vysokých školách, ale i jinde, není výjimkou práce s tabletem, notebookem, chytrým telefonem. Běžné je také používání kopírovacího stroje nebo skeneru.

  Interaktivní tabule

  Ve škole se běžně používá interaktivní tabule, na kterou se místo křídy píše speciálními psacími potřebami, většinou fixy. Text se poté smaže buď hadříkem, nebo speciální houbou. Na tuto tabuli bývá často napojen dataprojektor (též datový projektor nebo videoprojektor), který je propojen s počítačem. Promítat však lze i klasicky na zeď nebo speciální promítací plátno. Zdrojem digitálního obrazu může být osobní počítač, notebook, DVD přehrávač nebo jiná podobná technika.

  Dataprojektor

  Detail dataprojektoru

  Ve větší míře se dnes uplatňuje i tzv. e-learning, to znamená výuka v online prostředí, například pro domácí úkoly, přednášky na vysoké škole, ale i pro spoustu podobných aktivit.

  Technické zázemí - nabíjení pro tablety

  Příslušenství k moderní výpočetní technice - dataprojektoru

  Tato všechna moderní technika kombinovaná s klasickými metodami výuky určitě v mnohém práci žáků i samotných učitelů usnadňuje, a to zejména v dnešní době, kdy se výuka do online – domácího – prostředí přesunula i nuceně, zároveň však klade další významné nároky na nutné znalosti práce s danou technikou a v neposlední řadě i na její vybavení. Přestože internet a jiné nezbytné technologie jsou již nedílnou součástí života mnohých z nás, stále i dnes je nezanedbatelné procento učitelů nebo i žáků, kteří s tímto mohou mít problémy, a jsou tedy v tomto ohledu znevýhodněni.

  Kopírovací stroj spolu se skenerem

  Vlastní video, ukázka dataprojektoru:

  Pokud vás bude zajímat srovnání výuky ve školy před 20 nebo 30 lety, můžete si přečíst článek na toto téma, který najdete níže.

  Související:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 30. března ve 21:56.
  verbum v něm napsal:

  Krasny článek

  Příspěvek z 28. března v 18:34.
  brdik v něm napsala:

  Super článek, jenom bych možná popsala více tu školu za čese Amose Komenského. Protože tu tolik neznáme. Ale je to opravdu zajímavá článek.

  Příspěvek z 28. března v 9:11.
  JáJá1 v něm napsal:

  Zajímavý článek, 5 tlapek.