Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Školáci vystavují v Národním muzeu. Koho byste ocenili vy?

  vydáno  •  Škola a poznání · Kultura · Malování · Soutěže
  Mít své výtvarné dílo vystavené v Národním muzeu, to se hned tak každému nepoštěstí. O to pyšnější mohou být kluci a děvčata, kteří uspěli ve výtvarné soutěži humanitární organizace ADRA - Škola základ života aneb vzdělání je k němu třeba.

  Škola základ života, 2010, © Jan Zlatník, 7 let

  Do soutěže se přihlásilo 63 základních škol, které celkem zaslaly 1 061 obrázků, ale jen 5 desítek jich mohlo být vystaveno. Nejhezčí obrázky si můžete prohlédnout v nové budově Národního mueza v Praze od 5. května do 11. června.

  Pokud to máte do hlavního města příliš daleko, můžete si nejlepší obrázky prohlédnout také prostřednictvím naší fotogalerie a svým hlasem navíc pomoci vybrat, kdo získá Alíkův dárkový balíček.

  hlasuj

  Každý z vás může ovlivnit, kdo získá dárkový balíček Alíka. Stačí, když v galerii označíš, které obrázky se ti nejvíce líbí. Hlasování končí 24. května 16:00.

  Úkolem dětí bylo namalovat nebo nakreslit svoji představu o tom, jak vnímají svět školy. "Uměleckou formou tak vyjádřily, co pro ně škola znamená, co si pod ní představují, jakým může být přínosem do života. Nejde prioritně o to, aby zachytily svou představu o tom, jak funguje škola v rozvojových zemích, i když fantazii se meze nekladly," upřesňuje koordinátorka soutěže Alena Skutilová.

  • 1. místo - Vanesa Leopoldová, 8 let , ZŠ Uherský Ostroh
  • 2. místo - Jan Zlatník, 7 let, ZŠ a MŠ Hutník, Veselí nad Moravou
  • 3. místo - Martina Linhartová, 9 let, ZŠ a MŠ Chrášťany

  Školy, které měly mezi padesáti vítěznými díly, nejvíce obrázků:

  • ZŠ a MŠ Chrášťany
  • ZŠ Kladská ul, Praha 2
  • ZŠ a MŠ Hutník, Veselí nad Moravou

  Ceny vítězům byly předány na vernisáži výstavy v budově Národního muzea. Nejlepších 50 obrázků bude již tradičně vždy otištěno v katalogu, ve kterém bude také mnoho zajímavých příběhů na téma škola v rozvojových zemích. Slavnostní zakončení 5. ročníku, na kterém známé osobnosti společně s dětmi pokřtí katalog, proběhne v sobotu 12. června v Kulturním centru Zahrada v Praze 4.

  Nahlédněte do slabikářů našich praprapra-předků

  Národní muzeum pečuje asi o sto padesát historických slabikářů, které byly vydány od 16. do 20. století. Všechny mají jedno společné – A bylo vždy na začátku. Pracovníci muzea nahlédli do sbírek a výstavu obrázků školáků doplnili ukázkami slabikářů.

  Pozornost návštěvníků upoutá nejstarší český slabikář z roku 1547. Zachoval se v jediném exempláři v Rakouské národní knihovně. Na výstavě je jeho věrná kopie - faksimile. Zajímavým exponátem je i slabikář vydaný jako demonstrativní ohlas politických událostí: Ruský slabikář čili úplný návod ku správnému čtení a psaní ruským jazykem… (1868).

  Návštěvníci se mohou těšit také na první barevně ilustrovaný a současně až do druhé světové války nejpopulárnější český slabikář Poupata Josefa Kožíška ilustrovaný Marií Fischerovou-Kvěchovou (poprvé vydán 1913). Mezi nejznámější ilustrátory slabikářů patřili také Mikoláš Aleš a Adolf Kašpar.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 20. května 2010 ve 13:02.
  batorcek v něm napsal:

  Školáci vystavují v Národním muzeu. Koho byste ocenili vy?

  Toto je hovadina na entu. JA teraz meditujem a ma nerušte. 2424242424

  Příspěvek z 15. května 2010 v 18:53.
  expert007 v něm napsal:

  duša dušek

  já mám rad muzea je to hézké něrači se milby muzeum v Chludymy 11

  Příspěvek z 15. května 2010 v 18:51.
  expert007 v něm napsal:

  duša dušek