Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Slavnost v pastelkovém království Marie Brožové

  vydáno  •  Kultura · Vánoce · Malování · Rodičům · Předškolákům
  Originální obrázek Vánoce skřítků od Marie Brožové je už u své nové majitelky. Výtvarnice jej osobně doplnila věnováním a slavnostně ho v Galerii Pastelka předala Julince Drábkové. Pak už byla řeč nejen o pastelkách, ale také o koních či dokonce o vesmíru.

  Galerie Pastelka, leden 2010., © Radkaa

  Výtvarnice Marie Brožová se v loňském roce stala patronkou tradiční výtvarné soutěže serveru Alík.cz - Nejkrásnější Vánoce. Jako členka poroty vybírala ty, kteří získají ceny v jednotlivých věkových kategoriích. Ale také hledala, komu věnuje svou speciální cenu – originální obrázek Vánoce skřítků.

  Marie Brožová si pozorně prohlédla přes 400 obrázků, které postoupily do užšího výběru z více než 2 000 zaslaných prací. Nejvíce ji oslovil obrázek sedmileté Julinky Drábkové nazvaný Koňské Vánoce.

  Julinku jsme pozvali v sobotu 16. ledna na slavnostní předání ceny přímo do pastelkového království, do Galerie Pastelka. Ta je ukrytá jen pár desítek metrů od pražského Staroměstského orloje. Po stěnách i na stojanech je tu plno obrázků různých velikostí. Všechny mají společnou "pastelkovou" techniku i autorku – Marii Brožovou.

  Marie Brožová se do památníku nejen podepsala, ale nakreslila tam i koně.

  I když Julince nebylo moc do řeči, dozvěděli jsme se, že jejím nejoblíbenějším tématem jsou koně. Maminka nám na svou dceru prozradila, že koně kreslí už od 4 let. Teď navštěvuje 1. třídu a zároveň chodí do výtvarného kroužku.

  Není tedy divu, že se snažila dostat koně i do soutěže na téma Nejkrásnější Vánoce. Aby se obrázek povedl co nejlépe, pomohla si figurkou koně. Ale hlavně se vyzbrojila trpělivostí a nápady. Přiznala, že obrázků udělala víc a pak vybírala ten nejlepší.

  Koňské vánoce - 190

  Julinka koně zná opravdu velmi dobře. Nejen, že je ráda maluje, ale chodí i jezdit. O svých výtvarných začátcích nám leccos prozradila i Marie Brožová. Když byla malá, tak toužila být astronomem. Jenže pak ve škole zjistila, že jí příliš nejde matematika. Tak si aspoň ráda prohlíží hvězdné nebe.

  Kreslení pastelkama baví Marii Brožovou vlastně už od dětství. Nejdřív hodně kreslila všechno kolem sebe, hlavně stromy. Teď už si prý spoustu věcí dovede představit, hlavně díky tomu, že mnohokrát své oblíbené krajiny procházela a pozorovala v různých ročních obdobích.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 19. ledna 2010 ve 20:26.
  Originál v něm napsala:

  maluje hezky

  byli sme u ní se třídou a je zvláštní, co dovede s pastelkami