Není to had!
Slepýš křehký vypadá jako had, protože nemá nohy. Přesto hadem není. Ve skutečnosti je to ještěrka, která během vývoje nohy ztratila, protože se pohybovala pod listím a v trávě, kde jí překážely. Patří mezi ještěry, což poznáme podle toho, že má víčka, může mrkat a dokáže v případě nebezpečí upustit ocas. Had tyto schopnosti nemá.
Jak slepýš vypadá?
Tělo slepýše bývá dlouhé kolem 30 až 40 centimetrů, ale někteří jedinci mohou dorůst až do 50 cm. Má hladkou, lesklou kůži bez nohou. Samice bývají měděné nebo bronzové s tmavým pruhem na zádech. Samci jsou většinou hnědí nebo šedí a mohou mít modročerné skvrnky. Mláďata jsou nápadně zbarvená – mají zlaté tělo s černým pruhem a černou hlavou.
Kde slepýš žije?
Slepýše můžeme potkat téměř po celé České republice. Má rád vlhká, klidná místa – například louky, lesní okraje, zahrady, komposty nebo hromady listí a kamenů. Přes den se většinou schovává, protože má rád stín a vlhko. Nejčastěji ho uvidíme po dešti nebo brzy ráno. Aktivní je hlavně za soumraku.
Co slepýš jí?
Slepýš je dravec, i když malý. Živí se hlavně pomalými bezobratlými živočichy – například slimáky, žížalami, larvami brouků nebo hmyzem. Jeho potrava z něj dělá velmi užitečné zvíře, které pomáhá zahrádkářům zbavovat se škůdců.
Zimní spánek
Na podzim slepýš zalézá do bezpečného úkrytu, kde hibernuje – tedy přezimuje ve spánku. Může se ukrýt třeba v kompostu, pod kameny nebo v opuštěných dírách po hlodavcích. Probouzí se až na jaře, když se oteplí.
Jak se slepýš rozmnožuje?
Slepýš neklade vajíčka jako většina ještěrek, ale rodí živá mláďata. Samice může mít najednou 8 až 12 malých slepýšů. Ti jsou samostatní hned po narození a nepotřebují péči rodičů.
Je slepýš chráněný?
Ano. Slepýš křehký je u nás zákonem chráněný, protože jeho počet v přírodě klesá. Ničíme mu jeho přirozené prostředí a používáme chemikálie, které škodí jeho potravě. Proto je důležité mu pomáhat a chránit ho. Nesmíme ho chytat, odnášet ani mu ubližovat.
Závěr
Slepýš křehký je zvláštní a zajímavý tvor, kterého si mnoho lidí plete s hadem. Ve skutečnosti je to ale užitečný, tichý a neškodný obyvatel naší přírody. Pomáhá nám na zahradách tím, že loví slimáky a další škůdce, a zaslouží si naši ochranu.
Až ho někdy uvidíš, nelekni se. Neublíží ti – spíš ti může pomoct. Nauč se slepýše poznat, chraň ho a řekni o něm i svým kamarádům. Čím víc lidí ho bude znát a rozumět mu, tím větší má šanci přežít v přírodě i do budoucna.