Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Slunovrat nabídne nejkratší stíny v roce

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas venku · Počasí · Vesmír · Léto
  V úterý 21. června v 19 hodin a 16 minut nastane letní slunovrat a začne astronomické léto. Prozradíme vám nejen co tohle slůvko znamená, ale také co můžete snadno pozorovat.

  Přivazování panenek na stromy je velmi oblíbené například v Bulharsku. Svátek se zde nazývá Baba Marta, kdy "baba" znamená "babička" a "Marta" pochází od slova "mart" – "březen"., © Radkaa

  Země se točí a kromě toho obíhá kolem Slunce. Protože však žijeme na Zemi, připadá nám to, jako by se pohybovalo Slunce. Tento zdánlivý pohyb Slunce je hlavně dvojí, denní, kdy Slunce ráno vychází a večer zapadá, a roční, při kterém se Slunce pohybuje někdy nad rovníkem a někdy na sever a na jih od něj. A letní slunovrat je okamžik, kdy je Slunce nejdále nad severní polokoulí, nad obratníkem Raka. Tento okamžik se jmenuje slunovrat proto, že se Slunce dostalo nejdál na sever a začíná se vracet na jih, k rovníku. A ta rovnoběžka, nad kterou se Slunce obrátí a začne se vracet, se jmenuje obratník, na severní polokouli je to obratník Raka.

  Letní slunovrat má několik pozorovatelných projevů. Zejména v den slunovratu v poledne je Slunce nejvýš nad hlavou, svislé předměty (stromy, sloupy) vrhají nejkratší stín. Na rozdíl například od zimního slunovratu, kdy Slunce je i v poledne nízko nad obzorem a svislé předměty vrhají dlouhé stíny.

  Dub u sv. Donáta nedaleko městyse Škvorec je vyzdoben podle starých šamanských rituálů mašličkami.

  V den slunovratu je nejdelší den. Délka dne však závisí na zeměpisné šířce, dál na severu je den delší. Takže například na severu České republiky, ve Šluknově, dne 21.6. vychází Slunce ve 4:47 a zapadá ve 21:20, takže tam tento den trvá 16 hodin a 33 minut, zatímco na jihu republiky, v Břeclavi, vychází ve 4:49 a zapadá ve 20:59, takže tam tento den trvá 16 hodin a 10 minut.

  Slavnosti slunovratu

  Nedaleko Prahy, v polích u sv. Donáta, začíná slunovratová slavnost 21. června v 19. hodin. Více na webu samanskajurta.cz

  Další zajímavostí letního slunovratu je, že i v noci neklesá Slunce moc hluboko pod obzor, takže ani o půlnoci není úplná tma. Jak víme, i krátce po západu Slunce ještě není tma, dá se ještě normálně pracovat, číst a podobně. Tomuto období se říká občanský soumrak. Pak se setmí tak, že už se nedá pracovat, ale ještě je na obloze vidět trochu rozptýleného světla, ještě není úplná tma, ještě nejsou vidět všechny hvězdy. Tomuto období se říká astronomický soumrak.

  Teprve když Slunce klesne dost hluboko, setmí se úplně a nastává astronomická noc. No, a právě kolem letního slunovratu Slunce vůbec tak hluboko neklesne a astronomická noc nenastává. Avšak pozor, i toto závisí na poloze pozorovatele. Na severu republiky, ve Šluknově, se astronomická noc nevyskytuje již od konce května téměř do poloviny července, zatímco na jihu, v Břeclavi, trvá období bez astronomické noci jen od 15. do 30. června. A ještě dál na jih, v hlavním městě našich nejbližších sousedů, v Bratislavě, se astronomická noc vyskytuje již všechny dny v roce, a v den letního slunovratu trvá od 0:18 do 1:27 hodin letního času.

  A jaký je vztah slunovratu a léta? V den, kdy je Slunce nejvýš nad obzorem a je nejdelší den, dopadá na zemský povrch nejvíce slunečního tepla. Mohli bychom se domnívat, že v tuto dobu bude nejtepleji a že to bude prostředek léta. Ale tak to není. V době slunovratu ještě není úplně prohřátá atmosféra, půda a zejména oceány, ještě řadu týdnů po slunovratu dopadá na severní polokouli tolik tepla, že prohřívání zemského povrchu, atmosféry a vody dále pokračuje, a nejtepleji je tedy v dlouhodobém průměru až někdy v červenci.

  Proto se letní slunovrat nepovažuje za střed léta, ale za začátek astronomického léta, které začíná slunovratem a končí až podzimní rovnodenností, která letos připadá na 23. září, 11 hodin a 4 minuty.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  horousenka v něm napsal:

  Zajímavé :DDDD

  Mooc zajímavé21

  Příspěvek z 23. června 2011 ve 21:58.
  Mateas v něm napsal:

  Krasne popsany prirodni jev :)

  Kazdej clovek by mel neco o pohybu zeme znat. Prece jenom aspon budou met decka o cem delat referat do skoly:P A pomalu ani wikipedii nepotrebujou... staci si to tu zkopirovat :) Jen nesmite zapo¨menout, ze to psal Pralinka :P 


  A je dobre ze to neni nejteplejsi den... aspon tu nepojdem vedrem :))

  Příspěvek z 21. června 2011 v 8:52.
  cucoretka3577 v něm napsal:

  pěkný,zajímavý,supéér