Průkaz koledujícího
V rámci rovnoprávnosti pohlaví již není rozhodující, zda je koledujícím muž nebo žena, záleží pouze na tom, kdo má nebo nemá průkaz koledujícího. Množství průkazů a podmínky jejich vydávání si smí určit každý stát sám, ale nesmí se při tom dopustit žádného druhu diskriminace. Chcete-li tedy letos koledovat, postup je takovýto:
- Vyzvednete si týden předem průkaz koledujícího na místním úřadě.
- Najdete muže či ženu, u které koledovat chcete.
- Vyzvete tuto osobu, ať vám ukáže svůj průkaz koledujícího.
- Pokud průkaz nemá, můžete zahájit koledování.
- Pokud průkaz má, poděkujete a buď jdete dál, nebo vytvoříte tzv. koledovací skupinu.
Do průkazu koledujícího si koledníci a kolednice musí evidovat veškeré vykoledované zboží. V případě kraslic opíší čárové kódy z vnitřní strany skořápky. Dospělé osoby by si měly zaznamenávat i množství a původ konzumovaného alkoholu. Jakmile není koledující schopný rovné chůze, musí průkaz rovnou odevzdat.
Koledovací skupina musí být označena reflexním zajíčkem nebo vejcem o rozměrech minimálně 30 × 30 cm (pozor, toto označení nenahrazuje průkaz koledujícího!). Všichni členové koledovací skupiny mají právo odmítnout vajíčko, pokud jim nepřipadá dostatečně kulaté. Odmítnutí musí oznámit do čtrnácti dnů od převzetí.
Nařízení týkající se pomlázky
Na výrobu pomlázky je zakázáno používat proutky z vrby smuteční, neb nekorespondují s duchem Velikonoc. Doporučená je vrba bílá, ideální k řezání o bílé sobotě. Co se týče délky a ohnutí pomlázky, směrnice hovoří jen o tom, že by měla být na první pohled jednoznačně odlišitelná od banánu, který je dostatečně specifikovaný staršími předpisy.
Pravá evropská pomlázka by na sobě měla mít pentle reprezentující jednotlivé státy Evropské unie. Délka pentlí předepsaná není, záleží na národním cítění koledujícího, ale pokud se nějaký stát rozhodne z EU vystoupit, jeho pentle se musí do třiceti dnů přestřihnout napůl.
Při samotném aktu koledování by rychlost švihu neměla překročit 13 metrů za sekundu a energie úderu nesmí přesáhnout 0,5 joulu. Švihy smíte provést nanejvýš čtyři po sobě, pokud švihaný před svědky nevyjádří výslovné přání, že chce více. Po každém použití se musí pomlázka dezinfikovat.
Unie začátkem roku zřídila agenturu na dovoz speciálních pomlázek, které se po určitém množství úderů samy rozpadnou a ekologicky rozloží. Neuvedla je však na trh, protože čínský výrobce dodal proutky příliš krátké a některé dodané kusy při prvním úderu vybuchují.
Práva zvířat
Vajíčka na zdobení musejí pocházet od slepic z volného chovu, neboť jedině ty jsou šťastné a Velikonoce jsou svátkem radosti. Minimálně jedno z každého tuctu vajec by měl snést kohout, nebo slepice, která se cítí být kohoutem.
Každé zdobené vejce uvedené do oběhu musí být opatřeno certifikátem, který obsahuje seznam alergenů a rodokmen slepice i zdobiče. Z důvodu ochrany soukromí mohou být v rodokmenu vynechána označení kohoutů.
Redakce Alíka zjistila, že se českým europoslancům povedlo prosadit národní výjimku pro české zlatě kropenaté slepice. Získaly nyní nově nárok na vrácení svých vajíček do původního nezdobeného stavu do čtrnácti dní po skončení velikonočních slavností.
Chcete-li koledníkům a kolednicím nabízet velikonočního beránka, musíte si předem od státní zemědělské správy obstarat potvrzení, že při jeho přípravě nezemřelo žádné zvíře.
Trhání kočiček je přísně zakázáno, bez výjimek. Kocourků také. Po aféře s bonsai koťátky postupuje EU nekompromisně.
Elektronické koledování
Směrnice na mnoha místech hovoří i o koledování online, nijak ovšem neupřesňuje, jak by mělo probíhat. Všechny členské státy unie mají povinnost toto koledování umožnit do 1. dubna 2018.
Vláda ČR sepsala narychlo prováděcí předpis, v němž radí koledníkům rozesílat text „šupi šupi šupi“ buď digitálně podepsaným e-mailem, nebo přes systém datových schránek. Česká pošta, která datové schránky spravuje, k nim plánuje zavést i potrubní poštu na přepravu vajíček a vypsala i výběrové řízení na meziměstské katapulty. První katapult K1 by měl zahájit experimentální provoz v říjnu a bude střílet vajíčka z Brna na Prahu.
Pevné datum Velikonoc
Od roku 2019 začne platit ještě jedna změna. Posledních pár staletí bylo datum Velikonoc odvozované tradičně od úplňku, což činilo mnoha automatickým systémům potíže. I spousta Evropanů byla tímto archaickým postupem zmatena a nedovedla kvůli posuvným svátkům plánovat svoji budoucnost.
Nyní si můžete do diáře pro příští rok zanést, že ve středu 19. dubna bude Velký pátek a v sobotu 22. dubna bude Velikonoční pondělí.
Alík, –MM– a Lajka01 vám přejí veselé Eurovelikonoce!