Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šmoulové – informace + pohádka o nich

  vydáno  •  šmoulové · pohádky

  Ahoj, vítám vás u článku o Šmoulech. Na konci bude moje vlastní pohádka, kterou jsem psala asi v 11 letech.

  Moje plyšová Šmoulinka, © kajaz

  Šmoulové pochází z Belgie, vynalezl je kreslíř Peyo a premiéru měli roku 1958 v komiksu. Seriál existuje od roku 1981. V Československé televizi se seriál poprvé vysílal v letech 1988 – 1993 v pořadu Magion a ve studiu Kamarád. (Zdroj: Wikipedie)

  Mezi Šmouly je nejvíce oblíbený taťka Šmoula. Naopak méně oblíbený je třeba Koumák, kterého věčně posílají někam pryč.

  Na Šmoulech se mi líbí jejich povaha a to, že každému pomůžou a umí prosadit dobro. Nejvíc se mi líbí Šmoula Šprýmář, protože vždycky Šmouly napálí svými dárky. U seriálu mám nejradši díl Šmoulí vláček, protože se mi líbí, jak na tom prvně kutil pracuje, a pak se všichni vozí ve vláčku a je tam dobrodružství.

  Podle mě je škoda, že už na tom seriálu přestali dělat. Zvlášť, když jsem byla mladší, tak jsem se pořád dívala na TV Barrandov na Šmouly, vždycky večer. V té době naštěstí ještě existoval Animáček.

  Filmy o Šmoulech: Šmoulové (v New Yorku, film z roku 2011), Šmoulové 2 (pokračování z roku 2013) a Zapomenutá vesnice (2017). Z těchto filmů se mi nejvíc ten New York.

  Minifilmy: Kouzelná flétna, první animovaný film o Šmoulech z roku 1976.

  Existují také různé hry se Šmouly, třeba pro herní konzole nebo pro počítače. Já hraji jednu hru na PS3 s New Yorkem. Zachraňují tam Šmoulinku, protože ji Gargamel zavřel do klece.

  The smurfs 2 na PS3, © consolesejogosbrasil

  Také mám doma plyšovou Šmoulinku, dostala jsem ji k Vánocům nějak v roce 2013. Dále se vyrábějí různí plyšáci a omalovánky.

  A teď už bude moje Šmoulí pohádka, tak ať se vám líbí. ;-)

  Šmoulí vláček

  Šmoulové začali vozit šmorůvky a říkali: „Je únava to tahat.“
  Mrzout řekl: „Nemám rád tahání šmorůvek.“
  Sašetka a Silák řekli: „Nám vůbec nevadí, když to taháme, aspoň posilujeme svaly.“
  Kutil začal pracovat na vynálezu. Pracoval tak dlouho, že každý šmoula usnul. Šmoulové začali říkat: „Na čem tam ten kutil pracuje?“
  A Mrzout řekl: „Nemám rád práci.“

  Kutil právě dokončil svůj vynález.
  Šmoulové řekli: „Už bylo na čase.“
  Kutil řekl: „Tady je šmoulí vláček, to nám ulehčí práci.“

  Šmoulové řekli, že se chtějí svézt šmoulím vláčkem. Taťka Šmoula jim odpověděl, že jde k Homnibusovi a že nemají jezdit se šmoulím vláčkem sami.
  Sašetka na to pověděla: „Nebudeme tvrdnout doma. Taťka Šmoula jde k Homnibusovi, tak my pojedem šmoulím vláčkem.
  Kutil řekl: „Jedem šmoulím vláčkem.“
  Tak všichni šmoulové šli nasednout do šmoulího vláčku.
  Koumák řekl: „Já půjdu první.“

  Šmoulíček zatahal na provaz a Děda Šmoula řekl, že Šmoulíček umí umlčet i Koumáka. Koumák povídá: „Dávejte jízdenky.“ Děda mu jízdenku dal, ale ostatní neměli, takže jim řekl: „Přečtěte si citáty Koumáka, svazek první – na vlak musí mít každý jízdenku, Když šmoula nemá jízdenku, tak může být vyhozen ze šmoulího vláčku.“

  Šmoulové narazili na nějaké zvíře, Šikula začal k zvířátku mluvit a dal ho do šmoulího vláčku. Koumák řekl, že zvířátko nepatří do šmoulího vláčku, ale když tam má být zvířátko, tak to chce vyhodit nějakého šmoulu. A šmoulové věděli, koho vyhodí – vyhodili šmoulu Koumáka. A Koumák se začal pohybovat s vozíkem, který jezdil taky po kolejích. Pak řekl, že ani to zvíře nemá jízdenku, tak patří pryč.

  Šmoulové mu ale ujeli a byli spokojeni, že už je Koumák konečně pryč. Děda Šmoula řekl, že Lenoch spí a Šmoulíček neusnul, protože slyšel chrápání od Lenocha. Šikula se ze všech sil snažil uspat Šmoulíčka, ale ten neusnul, jen plakal, protože nemohl usnout, když Lenoch chrápal ve vláčku.

  Šmoula řekl: „Hele, podívejte – srnky, zajíčci a Gargamel!
  Šmoulové řekli: „Gargamel! Gargamel s Azraelem uviděli šmouly. Šmoulové se ze všech sil snažili jim rychle ujet. Nakonec se jim to povedlo a nebyli chyceni. Gargamel zůstal uvězněn v tunelu, kterým projeli šmoulové se svým šmoulím vláčkem. Křičel odtamtud na Azraela, že mu ujeli. Pak se dostal ven, roztrhl pár kolejí a vedl je od druhé strany tunelu ke svému domů, aby tam mohl uvařit šmouly. Byl by šťastný, kdyby mohl sníst šmouly, mohli by se jimi s Azraelem nasytit.

  Gargamel s Azraelem měli radost, že šmoulové budou v jejich kastrolu. Šmoulové jeli tunelem a Kutil řekl: „Já si tento tunel nepamatuju.“ Pak zjistili, že jsou u Gargamela! Ten je všechny zamknul do klece. Gargamel s Azraelem se smáli, protože si šmouly uvaří v kastrolu.

  Šmoulové měli strach, že se v tom kastrolu budou vařit. Gargamel četl knihu a škodolibě se smál, že šmouly promění ve zlato. Azrael se také smál a Fuk (Gargamelův učeň) také. Šmoula Kutil našel klíč a odemkl klec. Vlezl do vláčku, zapískal a pustil černou mlhu, která Gargamela s Azraelem na chvíli zastavila.

  Pak hned zavolal šmouly, aby rychle naskočili, protože už to pomalu jelo. Šmoulové ale jeli pozpátku. Děda Šmoula se lekl, že jedou pozpátku, ale hlavně, že jeli. Jenže Gargamel, Azrael a Fuk je rychle dohnali a Gargamel roztrhl vláček. Šmoulové tak museli honem utíkat, protože Gargamel by si je jinak uvařil k jídlu.

  Doběhli až do vesnice, kam se mezitím vrátil Taťka Šmoula a zlobil se, že jeli sami. Kutil slíbil, že už nepojedou sami, ale pak si vzpomněl, že Gargamel vláček rozbil. Vynalezl proto malý šmoulí vláček, tím se vozí Šmoulíček se šmoulaty a mají velkou radost. Šmoulové byli spokojeni a tím končí tento příběh.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 15. srpna 2019 ve 14:05.
  kajaz v něm napsala:

  Zapomněla jsem napsat, že jsou figurky a trička se šmoulama.

  Příspěvek z 12. srpna 2019 v 15:49.
  raper454 v něm napsal:

  Mě šmoulové moc neberou ale tvůj článek byl hezký ;-)