Alíkovina

Šmoulové slaví padesátku, Evropa zmodrá

vydáno  •  Kultura · Filmy · Předškolákům
Ať si Gargamel křičí "Šmouly nechci ani vidět!" jak chce, modří pidižvíci žijí dál. Rok 2008 je pro ně jubilejní; od nakreslení prvního Šmouly letos uplyne padesát let. Najdete je v knihovnách, můžete je vidět v kinech i v televizi, ohmatáte si plyšové figurky v hračkářství. Je jim padesát let, ale Šmoulové ani zdaleka nejsou minulostí. Naopak.

Šmoulové, © archiv

Letošní kulaté výročí modrých skřítků s bílými čepičkami naopak svádí k velkolepým oslavám, natočení nového filmu, seriálu i k vydání nové knihy. To vše chtějí letos v Belgii, domovině Šmoulů, stihnout. Tamní noviny už slávu avizují v plné síle. "Invaze Šmoulů, Bude se šmoulovat!" brojí se na titulních stranách na oslavy šmoulího výročí.

Nejde o hysterii. Pro Belgičany, podobně jako pro Francouze, jsou komiksy důležitou částí jejich kulturního dědictví. Na Šmouly navíc mají takřka "výhradní práva" - jejich autorem je bruselský rodák Pierre Culliford, známý pod pseudonymem Peyo.

"Invaze začne 20. ledna a skončí v říjnu," komentoval oslavy Hendrick Coysman, šéf skupiny IMPS. Ta drží autorská práva na postavičky a hlavní slovo v ní mají Peyova žena a děti.

Ani čeští diváci nezůstali modrého šílenství ušetřeni. Postavičky, jejichž příběhy se u nás vysílaly v 90. letech, nadabovali přední herci - Vlastimil Brodský, Jitka Molavcová, Jiří Císler, Ondřej Havelka či Josef Dvořák.

Počátky celosvětového fenoménu se datují do roku 1958, kdy Peyo nakreslil prvního Šmoulu. Modří pidižvíci se nejprve objevovali jen jako epizodní postavičky v jiných komiksech a až později se dočkali vlastních kreslených sešitů, seriálů a filmů.

Oslavu letošního jubilea doprovodí velká výstava v bruselském muzeu komiksů, vydání pamětních známek či prodej speciální edice figurek. Na podzim je ohlášena dražba veliké šmoulí sochy. Neznamená to ovšem, že šmoulí šílenství zůstane jen za belgickými hranicemi; řada akcí se chystá v mnoha evropských městech.

A pozor - v chystaném seriálu a filmu přibudou do šmoulí vesničky z hub nové postavičky, které posílí řady starých známých Koumáka, Taťky Šmouly či půvabné Šmoulinky. Právě té se bude týkat nejvíc změn. Autoři jí totiž nedopřejí více mužských obyvatel, mezi něž by mohla dělit svou přízeň, ale přivedou další ženské postavičky. "V uplynulých letech prošly sociálně-kulturní hodnoty dramatickými změnami," vysvětluje Coysman.

Nové filmy navíc nebudou natočeny tak, jak je diváci znají, to jest klasickou animací; filmaři slibují Šmouly trojrozměrné.

Šmoulové samozřejmě znamenají i výnosný byznys. Jen loni se podle Coysmana prodalo po světě asi milion DVD se Šmouly a na pětadvacet milionů komiksových alb v desítkách světových jazyků. To na malé kreslené skřítky není vůbec špatné. Podle agentury Reuters roční příjmy ze "šmoulího byznysu" dosahují až dvanácti milionů dolarů, tedy až dvou set milionů korun.

Úvod české verze seriálu Šmoulové

Českému trhu vládli Šmoulové v 90. letech, a to zejména v hitparádách. Album nazvané Šmoulí super-disco-šou je podle zjištění časopisu Filter nejprodávanější hudební nahrávkou po roce 1989. Šlo o předělávky tehdejších aktuálních hitů, které byly přezpívány do češtiny vysokými hlásky ze šmoulího světa.

Texty měl na starosti převážně Fanánek ze Tří sester, zručný textař, co v disciplíně hledání podobně znějících českých slov na anglický originál prostě nemá konkurenci. Pro neuvěřitelně vysoké prodeje vyšla celá řada dalších a dalších šmoulích desek na různá témata (sport, UFO...).

A pokud někdy zavítáte na turecké pobřeží Egejského moře, nedivte se, pokud tam narazíte na šmoulí vesničku. Právě takovou podobu má hned 64 domků pro turisty, které vymyslel Brit Rajiv Parmar. Součástí resortu je i restaurace, která se jmenuje Azrael po kocourovi věčného šmoulího nepřítele Gargamela.


Článek byl převzat ze serveru iDNES.cz

Přečtete si také:
Šmoulové oslaví jubileum filmovou 3D trilogií
Nejprodávanější české album? Šmoulové

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 11. září 2008 v 19:16.
Bája01 v něm napsal:

Reakce na ---PEŤKA---:

já taky a moje sestra po mě zdědila tu desku s těma písničkama
16

Příspěvek z 10. července 2008 ve 21:23.
---PEŤKA--- v něm napsal:

Super

Jako malá jsem je měla strašně ráda1 1016