Alíkovina

Smrtící jezero Karačaj

vydáno  •  Volný čas venku · Čtenáři píší Alíkoviny
Tohle jezero je nejnebezpečnějším život ohrožujícím místem na světě vůbec a nachází se v okolí Čeljabinské oblasti v Rusku. Stačí se hodinu jen tak poflakovat, procházet nebo ležet v trávě a druhého dne se nedožijete. Nechtějte pomyslet na to, co by se stalo, kdybyste se rozhodli si v něm zaplavat.

Jezero Karačaj leží v jihozápadní části Čeljabinské oblasti nedaleko hranic mezi Ruskem a Kazachstánem. Bohužel tohle přenádherné jezero obsahuje směsici toxických a radioaktivních látek. Průzkumy dokázaly, že tohle jezero je nejjedovatějším a nejznečištěnějším místem na celé planetě. Kde je problém? Ten problém jsme my, lidé. V blízkosti jezera se totiž nachází areál výrobního komplexu Majak, což je největší a nejstarší producent jaderného materiálu a zbraní. Přímo v komplexu Majak byly velké zásoby na radioaktivní odpad a lidi nenapadlo nic lepšího, než takový odpad vyvážet do jezera. Právě to mělo za následek, že se jedno z nejkrásnějších míst světa stalo jedním z nejjedovatějších.

Jak se přišlo na to, že s jezerem to začíná být zlé? Když lékaři pozorovali, co se děje s lidmi, kteří bydleli poblíž, zjistili, že je zde rakovina o 21% častější, než u běžné populace. Leukémie zde byla dokonce o 41% častější. 50% lidí, kteří se zde narodili, bylo už od narození neplodných. Až 65% lidí, žijící v blízkosti jezera, zaznamenalo nevolnosti díky zamoření radioaktivitou. Během pár let muselo být několik vesnic vysídleno. Sovětský svaz nenapadlo nic lepšího, než zaplnit dno betonem, a tak mezi lety 1978 a 1986 dal navozit tisíce a tisíce betonových panelů, které od té doby pokrývají dno jezera. Ovšem i na dále se tam z komplexu Majak vyvážel radioaktivní odpad. Tyhle vývozy se ukončily až v roce 2003 a jezero je tak znečištěné natolik, že život v jeho okolí není uskutečnitelný.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 16. listopadu 2014 v 15:18.
Aničkasaurus v něm napsal:

Reakce na Aničkasaurus:

Počkat, já mám prasata ráda ale víte jak to myslím...25

Příspěvek z 16. listopadu 2014 v 15:17.
Aničkasaurus v něm napsal:

Pche

Někteří lidi jsou prasata...172758

Příspěvek z 28. října 2014 v 10:01.
Linda-Le v něm napsala:

:(

To je škoda veliká! :''((((((