Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Snadná cesta k informacím?

    V dnešní době si může takřka každý zjistit všechno. V podstatě všichni máme mobil nebo tablet s připojením na wifi, která dnes už také pokrývá skoro každé místo. Když nám učitel zadá referát na jakékoliv téma, pro většinu z nás je prvním zdrojem informací wikipedie. Pokud nás samotné něco zajímá, zapneme google. Ale je to správné?

    Překvapený čtenář (ilustrační snímek), © Barnes And Noble

    To, že je cesta k informacím v dnešní době tak jednoduchá, vede také k šíření nepravdivých, nepřesných, mylných nebo velice povrchních informací a na internetu se tak hrozně snadno rozšíří naprostá blbost. 

    Vždyť blog si dnes může založit každé dítě, které zná písmenka a na wikipedii také mohou psát všichni. Představte si jednu, docela děsivou, avšak věřím, že ne zřídka se objevující situaci, kdy na wikipedii nějaký vtipálek přepíše jenom jednu větu a jen trochu pozmění její význam.

    Rázem se může na wikipedii objevit zavádějící informace, že prvním vynálezcem dalekohledu byl Galileo Galilei. S ohledem na to, že jméno Galilea Galilei každý z nás dobře zná, není těžké tomu uvěřit, navíc na dalších stránkách najdete podobné informace (Galileo Galilei ve skutečnosti sestrojil o něco dokonalejší dalekohled rok poté, co si nechal původní stroj patentovat Hans Lippershey).

    Takhle jednoduše vznikají obecně rozšířené omyly, kterých máme v dějinách až požehnaně. Když už jsme u toho Galilea, každý z vás jistě slyšel, že by při svém procesu s církví kvůli jeho představám o vesmíru nakonec svoji teorii heliocentrismu (Slunce je středem vesmíru a vše se točí kolem něj) odvolal, ale hned na to dodal: „A přece se točí!“

    Upřímně řečeno, nevím, kdo by tomu mohl věřit. Je to, jako kdyby zločinec u soudu řekl: „Já jsem tu banku nevykradl a stejně jsem to udělal!“ Absolutně dvě sporné informace, ze kterých by si soudce vybral tu přiznávající se k činu. Galileo Galilei by byl za takovou větu u soudu pravděpodobně upálen.

    Musím podotknout, že tato informace je konkrétně na wikipedii pravdivá, ale najde se mnoho webů, které dál rozšiřují už tak běžně známý omyl. Toto je bohužel problém, který nemá jednoznačné řešení. Mylné informace nám vyplavují z hlavy ty pravdivé a z nás se potom stává jakási bytost zhypnotizovaná dezinformacemi. 

    Problém je v tom, že žáci základních a středních škol se během vyučování málokdy dozvědí to, co je doopravdy zajímá. Málokteré dítě chce vědět, že je modřín jako jediný jehličnatý strom opadavý, natož proč tomu tak je. Bohužel, na tuhle informaci na internetu nenajdou odpověď, která by se dala považovat za důvěryhodnou.

    Pravděpodobně to bude informace povrchní a vyhýbavá nebo vám vyhledávač najde odpověď na úplně jinou otázku. Co bych vám mohla poradit, pokud se o něco skutečně zajímáte, jsou knihy. Nějaká užší knížka o Williamu Shakespearovi vám určitě ve vašem referátu poslouží lépe než texty na wikipedii a i učitel určitě ocení ve zdrojích název knížky namísto internetové adresy.

    Vždyť skoro na každé vesnici je knihovna a částky, které musíte za členství platit jsou většinou symbolické. Ovšem pozor, neříkám, že by autoři knih nikdy neuvedli mylnou nebo zkreslující informaci. Zvlášť v historických knihách asi nenajdete spis o bitvě, kde by písař poražené strany přiznal, že jeho vojsko mělo výhodu a dvakrát tolik vojáků, ale bitvu zpackalo. Spíš to pěkně obrátí, výhodu promění v nevýhodu atd.

    Ale máme i novější knížky, kde se chyby objevují jen zřídkakdy. Určitě méně než na internetu, protože každý chytrý člověk radši napíše článek do novin či knihu než svůj blog na webu. Navíc vydávání knížek se kontroluje značně přísněji než publikování článků na internetu.

    Pokud vás ale přece jen představa probírání se knihami a možná někdy zdlouhavého (avšak přesného) hledání toho, co potřebujete, odrazuje, můžete využít vzdělaných lidí. Jak? Vždyť každý váš učitel má vysokou školu a svůj obor většinou studoval.

    Mimoto má také určitě známé, kteří studovali podobné nebo stejné věci jako on. Určitě vám rád pomůže nebo doporučí někoho, na koho byste se mohli obrátit, když vás bude v jeho předmětu zajímat něco navíc. 

    Když to shrneme, na internetu se určitě dá najít spousta potřebných věcí. Když potřebujete vědět, co je nového v politice, kolik obyvatel má Nigérie apod., je internet určitě užitečný. Ale měli byste rozlišovat, kdy je lepší hledat na webu a kdy si najít důvěryhodnější zdroj.

    Ano, cesta k informacím je dnes jednoduchá, ale to neznamená, že cesta k informacím vede přes internet. Není těžké si místo wikipedie najít katalog nejbližší knihovny. Vždyť na internetu dnes hledá každý průměrný člověk a všichni potom vědí to stejné a dělají ty samé chyby. Nebuďte průměrní. 

    Nakonec jsem se chtěla omluvit všem internetovým stránkám a blogům a jejich autorům, kteří se snaží o to, aby informace na jejich webu byly co nejpravdivější a nejpřesnější. Vím, že tu jste, ale je vás hrozně málo a špatně se hledáte, protože na googlu dneska vyskočí první ten, kdo si zaplatí.

    Prostě mě irituje, jak si dneska dokáží malé děti najít povrchní a nepřesnou informaci, kterou ještě k tomu špatně pochopí a potom s ní poučují své kamarády.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!