Alíkoviny

Sněhurka a sedm trpaslíků

vydáno  v 10:22  •  Kultura
„Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je na světe nejkrásnější?“ ptá se den co den Královna ve své komnatě. Jednoho dne zrcadlo odpoví, že tou nejkrásnější ze všech je Sněhurka, Královnina nevlastní dcera. Sněhurka si časem připsala i další nej. Je považována za nejoblíbenější pohádku filmové historie.
Z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků

Autor fotky: Studio Walta Disneye

Sněhurka a sedm trpaslíků Walta Disneyho je nejoblíbenější pohádka filmové historie. Zároveň je to první celovečerní animovaný film všech dob. Nyní vychází v restaurované podobě a se spoustou dosud neuveřejněných záběrů a bonusů na DVD a Blu-Ray.

Filmová klasika plná úžasných postav a nezapomenutelné hudby, získala v roce 1939 – přesně před 70ti lety, jednou velkou a sedm malých sošek Oskara.

Aby unikla pomstě žárlivé Královny, musí Sněhurka, krásná a hodná princezna, uprchnout do hlubokých temných lesů. Nalezne malou chaloupku, kde žije sedm trpaslíků - Kejchal, Brumla, Klimba, Stydlín, Hopla, Doktor a Šmudla – a začne u svých sedmi nových přátel hospodařit.

Sněhurka a sedm trpaslíkůZlá Královna ji přesto vypátrá a převlečená za stařenku podá Sněhurce jablko napuštěné jedem a kletbou věčného spánku. Zachránit ji může jen polibek z opravdové lásky.

Pohádku o Sněhurce z dílny bratří Grimmů Walt Disney přeci jen trochu upravil. Soustředil se především na úlohu malých kamarádů, kteří pomohou princezně v nejtěžších chvílích. Na rozdíl od literární předlohy, kde jsou trpaslíci jeden jako druhý, Walt Disney trpaslíky "zlidštil", když každému přidělil jasně určený charakter.

Sněhurka a sedm trpaslíkůTrpaslíci se tak stali vzorem přátelství různých osobností, které však dokáží v kritické chvíli společně táhnout za jeden provaz. Společná, nezištná pomoc "malých hrdinů" hodné princezně se také stala hlavní myšlenkou celého filmu.

Sněhurka vychází v renovované podobě a s rozšířeným obrazem ve dvou verzích – jako dvoudiskové DVD a jako Diamantová edice, která v jednom balení obsahuje Blu-Ray disk s fimem, Blu-Ray disk s bonusy a DVD disk s filmem.

Z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků

Sněhurka - sedmdesátnice?

Klasická pohádka o dobru, zlu, přátelství a lásce baví děti i dospělé více než 70 let. Tento první celovečerní animovaný snímek filmové historie, na kterém pracovalo téměř 750 výtvarníků, měl v Hollywoodu slavnostní premiéru 21. prosince 1937. O rok později se představil i v tehdejším Československu. Americká verze Sněhurky u nás byla poprvé uvedena 16. září 1938 v kině Aleš (Alfa) na Václavském náměstí v Praze a premiéra zde trvala 13 týdnů.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (15)

Příspěvek z 13. prosince 2009 ve 13:52.
simík82 v něm napsal:

souhlasím s tebou

Příspěvek z 13. prosince 2009 ve 13:50.
simík82 v něm napsal:

sněhurka a sedm trpaslíků

sněhurka je dobrá pohádka

Příspěvek z 15. listopadu 2009 v 11:27.
Emmoňa v něm napsal:

Sněhurka je podle mě ta nejlepší animovaná pohádka