Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sněžka – naše nejvyšší hora

  vydáno  •  cestování · počasí

  Sněžka je naše nejvyšší hora. Myslím, že většina z vás tam byla. Chcete se o ní něco dozvědět a přečíst si o mém povedeném výletě na ni? Tak jste tu správně.

  Sněžka, © JáJá1

  Obecné informace o Sněžce
  Sněžka je nejvyšší hora České republiky a je vysoká 1603 m n. m.:-)
  Můžete se na ni jít podívat pěšky a nebo vyjet lanovkou z Pece pod Sněžkou a porozhlédnout se po krajině, je to pěkný pohled.:->
  Také můžete přes Sněžku dojít do Polska, protože je na hranici České republiky s Polskou republikou. Jsou zde i patníky, které vyznačují hranici.
  Jméno vzniklo od názvu Sněžná, protože byla sněhem pokrytá. Na vrcholu je nejvýše položená stavba v ČR – poštovna.

  Poštovna, © JáJá1

  Čím výše po Sněžce jdeme, tím je méně stromů, které jsou stále menší. Malým stromům, které zde rostou, se říká kleče. Postupně i kleče mizí a na vrcholu již neroste nic. Je tam jen kamení a traviny.
  Toto vše je krásně vidět na videu, které si můžete pustit zde:

  Se vzrůstající nadmořskou výškou klesá také teplota a na horách se rychle mění počasí. Takže doporučuji být na nepřízeň počasí připravený a vzít si pro jistotu s sebou nějaké teplé oblečení. A hlavně nechoďte na Sněžku sami, jděte alespoň ve dvou či raději ve třech.

  Vrchol Sněžky , © JáJá1

  Ani bouřka na Sněžce není nic neobvyklého a může vás kdykoliv potkat.:-( Kdyby vás v horách bouřka dohnala, tak nepanikařte. Zachovejte chladnou hlavu a hledejte záchranu. Panikou a zmatkem nic nevyřešíte. Můžete se třeba i ztratit a nebo poranit. V nejhorším případě by vaše dobrodružství mohlo skončit vaší smrtí. 8=

  Moje zážitky na Sněžce
  Už 10 let chodím alespoň jednou ročně na Sněžku. Většinou vyrážíme s mamkou a taťkou. Někdy přibereme strejdu Luboše a někdy bereme i moji babičku. Jezdíme vždy autobusem ze Svobody nad Úpou na Pomezní Boudy, odkud jdeme Cestou česko-polského přátelství. Pokaždé, když vyjdeme na vrchol Sněžky, tak si užíváme výhled do údolí a na okolní kopce.

  Výhled, © JáJá1

  Většinou si cestou děláme přestávku na boudě Jelence, kde mají výbornou polévku a pivo.

  Výstup nad Jelenkou, © JáJá1

  Cesty dolů známe tři a snažíme se je střídat. Počasí nám také vždycky přeje. Jen jednou ne ...

  Cesta Obřím dolem ze Sněžky do Pece pod Sněžkou, © JáJá1

  Bylo to před pěti lety a byl to horor!
  Tenkrát jsme byli se strejdou Lubošem ubytováni na chatě v Janských Lázních a na výpravu jsme šli já, taťka a strejda Luboš. Nahoru to bylo dobré, ale když jsme scházeli dolů, začalo pršet a foukat a nakonec začaly padat kroupy. Najednou mi uletěla čepice a zmizela někde v Polsku. Byla strašná mlha a nebylo vidět na cestu. Dofoukalo nás to k polské chatě. Neměli jsme žádné polské peníze. Slitovali se nad námi a čaj nám prodali za české koruny. Naštěstí se bouře rychle přehnala a my jsme mohli jít dál. Celí špinaví a unavení jsme v Peci pod Sněžkou nastoupili do autobusu směr Svoboda nad Úpou. Mysleli jsme si, že už máme všechny hrůzy za sebou. Ale chyba lávky!
  Když jsme vystoupili ve Svobodě, viděli jsme v dálce odjíždět poslední autobus k naší chatě. Volali jsme, mávali jsme, sténali jsme, jenže autobus byl pryč. K chatě to bylo ještě osm kilometrů! Byla nám hrozná zima, pršelo a začalo se stmívat. Byli jsme v koncích.
  Strejda Luboš dostal skvělý nápad O=, a to zavolat taxík. Byli jsme zachráněni!!!

  Ani tohle dobrodružství nás neodradilo a příští rok jdeme znovu!

  Tak co na to říkáte? Půjdete s námi na Sněžku?

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 28. února 2020 v 8:00.
  JáJá1 v něm napsal:

  Tak to měli štěstí, že potkali toho Poláka.

  Příspěvek z 12. února 2020 v 19:30.
  Vejunkaaa v něm napsala:

  Mamka šli asi před 15 lety na Sněžku sami. Bylo to pár měsíců po svatbě. Když šli nahoru, bylo vedro, svítilo sluníčko. Ale když šli dolů, najednou začala bouře a neměli se kam schovat, proto muselinjit dál. Ale za pár minut se ještě k tomu objevila mlha a začal obrovském liják. Neviděli na krok. Ale museli jít dál, avšak o pár minut později zjistili že nejsou u sebe. Mamka byla někde na polské straně a taťka úplně na opačné. Naštěstí už měli telefony a tak si mohli zavolat, když se potkali tak v půlce cesty, šli spolu za ruce, bouřka přetrvávala a liják a mlha se ještě zhoršili. Vůbec neviděli kam jdou, došli dolů a zjistili že jsou v Polsku, nikde nebyla aut. Zastávka a nemohli dojet k ubytovně, která byla asi 20km dáleko.Jelikož už bylo kolem osmé hodiny nevěděli co mají dělat, ale dojít by to nestihli. Naštěstí je potkal jeden moc milej Polák, kterej jim nabídl, že je odveze k ubytovně. B-)B-):-D

  JáJá1 v něm napsal:

  To je.