Alíkovina

Sněžka – naše nejvyšší hora

vydáno  •  Cestování · Počasí

Sněžka je naše nejvyšší hora. Myslím, že většina z vás tam byla. Chcete se o ní něco dozvědět a přečíst si o mém povedeném výletě na ni? Tak jste tu správně.

Sněžka, © JáJá1

Obecné informace o Sněžce
Sněžka je nejvyšší hora České republiky a je vysoká 1603 m n. m.:-)
Můžete se na ni jít podívat pěšky a nebo vyjet lanovkou z Pece pod Sněžkou a porozhlédnout se po krajině, je to pěkný pohled.:->
Také můžete přes Sněžku dojít do Polska, protože je na hranici České republiky s Polskou republikou. Jsou zde i patníky, které vyznačují hranici.
Jméno vzniklo od názvu Sněžná, protože byla sněhem pokrytá. Na vrcholu je nejvýše položená stavba v ČR – poštovna.

Poštovna, © JáJá1

Čím výše po Sněžce jdeme, tím je méně stromů, které jsou stále menší. Malým stromům, které zde rostou, se říká kleče. Postupně i kleče mizí a na vrcholu již neroste nic. Je tam jen kamení a traviny.
Toto vše je krásně vidět na videu, které si můžete pustit zde:

Se vzrůstající nadmořskou výškou klesá také teplota a na horách se rychle mění počasí. Takže doporučuji být na nepřízeň počasí připravený a vzít si pro jistotu s sebou nějaké teplé oblečení. A hlavně nechoďte na Sněžku sami, jděte alespoň ve dvou či raději ve třech.

Vrchol Sněžky , © JáJá1

Ani bouřka na Sněžce není nic neobvyklého a může vás kdykoliv potkat.:-( Kdyby vás v horách bouřka dohnala, tak nepanikařte. Zachovejte chladnou hlavu a hledejte záchranu. Panikou a zmatkem nic nevyřešíte. Můžete se třeba i ztratit a nebo poranit. V nejhorším případě by vaše dobrodružství mohlo skončit vaší smrtí. 8=

Moje zážitky na Sněžce
Už 10 let chodím alespoň jednou ročně na Sněžku. Většinou vyrážíme s mamkou a taťkou. Někdy přibereme strejdu Luboše a někdy bereme i moji babičku. Jezdíme vždy autobusem ze Svobody nad Úpou na Pomezní Boudy, odkud jdeme Cestou česko-polského přátelství. Pokaždé, když vyjdeme na vrchol Sněžky, tak si užíváme výhled do údolí a na okolní kopce.

Výhled, © JáJá1

Většinou si cestou děláme přestávku na boudě Jelence, kde mají výbornou polévku a pivo.

Výstup nad Jelenkou, © JáJá1

Cesty dolů známe tři a snažíme se je střídat. Počasí nám také vždycky přeje. Jen jednou ne ...

Cesta Obřím dolem ze Sněžky do Pece pod Sněžkou, © JáJá1

Bylo to před pěti lety a byl to horor!
Tenkrát jsme byli se strejdou Lubošem ubytováni na chatě v Janských Lázních a na výpravu jsme šli já, taťka a strejda Luboš. Nahoru to bylo dobré, ale když jsme scházeli dolů, začalo pršet a foukat a nakonec začaly padat kroupy. Najednou mi uletěla čepice a zmizela někde v Polsku. Byla strašná mlha a nebylo vidět na cestu. Dofoukalo nás to k polské chatě. Neměli jsme žádné polské peníze. Slitovali se nad námi a čaj nám prodali za české koruny. Naštěstí se bouře rychle přehnala a my jsme mohli jít dál. Celí špinaví a unavení jsme v Peci pod Sněžkou nastoupili do autobusu směr Svoboda nad Úpou. Mysleli jsme si, že už máme všechny hrůzy za sebou. Ale chyba lávky!
Když jsme vystoupili ve Svobodě, viděli jsme v dálce odjíždět poslední autobus k naší chatě. Volali jsme, mávali jsme, sténali jsme, jenže autobus byl pryč. K chatě to bylo ještě osm kilometrů! Byla nám hrozná zima, pršelo a začalo se stmívat. Byli jsme v koncích.
Strejda Luboš dostal skvělý nápad O=, a to zavolat taxík. Byli jsme zachráněni!!!

Ani tohle dobrodružství nás neodradilo a příští rok jdeme znovu!

Tak co na to říkáte? Půjdete s námi na Sněžku?

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 29. listopadu v 17:32.
majdula2000 v něm napsala:

Já taky!:->

Příspěvek z 29. listopadu v 17:06.
Pralinka2 v něm napsal:

Na Sněžce už jsem taky byl.

Příspěvek z 29. listopadu ve 13:14.
JáJá1 v něm napsal:

Děkuji.
To je škoda:-(