Ahojky, alíkovci.
Jistě jste si všimli, že se vám často zdají sny, které ve vás vyvolají nepříjemný pocit, ale když shrnete váš příběh předešlého dne, zjistíte, že den jste měli vcelku poklidný a mysl relativně čistou, ale proč jste neměli noc také klidnou? Proč vás ve snech děsily imaginární napřirozené bytosti?
Naopak jsou večery, kdy upadnete do spánku při sledování ukázek z válečných filmů, či her, ale i přesto se vám zdá, jak plujete bezstarostně v oblacích. Co má na to ve skutečnosti vliv?
Sepsala jsem vám tu jednotlivé kategorie snů a jaké jsou nejčastější vlivy pro jejich zdání:
1. KONFLIKTNÍ ZMATKY
Jak je poznáme? Takto jsem nazvala kategorii snů, která se vyskytuje u všech věkových kategorií stejně a vzniká propojováním dojmů z předešlého dne. Tyto sny jsou zčásti reálné - uskutečnitelné, zbytek je směs informací pochycených lidskou myslí (např. při čtení časopisů, knížek, sledování zpráv, těsně před spaním).
Za jakých okolností se nám nejčastěji zdají? Za normální denní rutiny, když se dozvídáme nové informace, když přes den dojde k drobnému konfliktu s přáteli...
Příkladový sen dané kategorie, který se mi (nebo blízkým přátelům) zdál:
Už od prvního momentu zmatek. Paní učitelka na matematiku mě vyvolala, abych jí odříkala postup při řešení rovnic. Zrudnu, nejsem schopná si cokoli vybavit. Najednou zaregistruji smích svých spolužáků. Sklopím zrak a zjistím, že stojím před třídou úplně nahá. Poté zaslechnu hlasy rodičů, jak se opodál dohadují. Nakonec se vzbudím plná zmatků a nerozhodnosti.
2. SNY SE ZLÝM DOJMEM
Jak je poznáme? Naše noční můra se zpočátku jeví jako poklidný sen, ve kterém se věnujeme každodenním zvyklostem, práci, studiu. Po jistém čase dojde ke styku s určitým vjemem, který v nás vyvolá nepříjemný pocit šoku. V takových případech se nejčastěji vzbudíme.
Za jakých okolností se nám nejčastěji zdají? Odpověď je zcela známá. Když dojde přes den k psychické námaze. Sny se zdají většinou lidem, kteří jsou přepracovaní a vyčerpaní. Také může být vlivem dočasná změna prostředí, či skrytý strach z určité věci/činnosti.
Příkladový sen dané kategorie, který se mi (nebo blízkým přátelům) zdál: Vykračuji si cestou ze školy, v dlani žmoulám dvacetikorunu na zmrzlinu, slunce jasně svítí. Najednou se nečekaně stáhnou mračna a ocitnu se uprostřed tmy, přičemž nevidím na krok. Zaslechnu vyzvánění svého telefonu ze své aktovky. Snažím se vyhmatat svůj nový Samsung, když v tom zjistím, že se zvuk mého vyzvánění vzdaluje. Vzbudím se náhlou reakcí s hlasitým tlukotem svého srdce.
Zajímavost: Je možné, že se ve snu zděsíme něčeho, co by s námi v reálném životě nehnulo, něčeho, co nám nenahání strach. To, s čím se v běžném životě normálně potýkáme a nic to s námi nedělá.
3. SNY S BLUDNÝM PODNĚTEM
Jak sen poznáme? Jedná se o kategorii snů, kde hlavním podnětem je marná snaha o nalezení něčeho konkrétního. Okolí můžeme vidět dosti zkresleně a lze se setkat s prostředím, či místností, která je údajně nedaleko místa, ve kterém se nacházíme, ale ve skutečnosti neexistuje, a to nám situaci pátrání o to více komplikuje.
Za jakých okolností se nám nejčastěji zdají? Nejčastěji se jedná o pocit útěku před okolnostmi. Sen se nám zdá většinou tehdy, když nás podvědomí nutí přes den nadměrně přemýšlet nad vlastními problémy a věcmi, které je třeba v životě urovnat, změnit.
Příkladový sen dané kategorie, který se mi (nebo blízkým přátelům) zdál: Utíkám pět minut před zvoněním do učebny zeměpisu, která se vždy nachází o patro výše. Jsem si jistá, že doběhnu těsně před zvoněním, když v tom se ale před mým zrakem začnou zjevovat učebny, kanceláře, občerstvení - dosud neznámé. Výtah, do kterého se vždy vstupovalo z levého okraje hlavní chodby, zázračně zmizel a místo něj se zde objevila laboratoř, která se následně změnila v prodejnu plnou hraček...
Zajímavost: Nejčastěji se zdají dětem (5-10 let), dále lidem starším třiceti let.
4. HALUCINOGENNÍ SNY a SNY S NADHLEDEM
Jak je poznáme? Halucinogenní sny se nejčastěji poznají podle jasného znamení - nedokážeme najít pointu, ale přesto se zde vystřídá několik značných prvků - např. pocit radosti, uvolnění, optimismu.
Za jakých okolností se nám nejčastěji zdají? V tomto případě se jedná spíše o teorii. U každé osoby je zdání se těchto snů velice individuální. Nejčastěji se i přesto vyskytují u lidí s čistým svědomím, dále u čerstvě zamilovaných lidí, poblázněných, či těch, kteří přes den krapet popili. Občas stačí pouze odpolední spánek ve venkovním prostředí za hezkého počasí, či sen zdající se uprostřed nemoci - vyvolán horečkou a částečnými halucinacemi.
Příkladový sen dané kategorie, který se mi (nebo blízkým přátelům) zdál: Vyšla jsem na náš dvůr, natáhla ruce před sebe, jako bych se připravila uchopit činku, zhluboka jsem se nadechla a vznesla se oblak. Poté se mé tělo ocitlo na diskotéce s partou mých imaginárních přátel a následoval výlet do neuvěřitelně úchvatných krajin.
Zajímavost: Podobně jako u snů se zlým dojmem se zde setkáváme s klamy (např. můžeme při snění změnit názor, či si oblíbit člověka, jehož přítomnost nás v reálném životě obtěžuje).
5. MINIMALISTICKÉ A GRAFICKÉ SNY
Jak je poznáme? Jedná se o pomyslné propojení dojmů ze skutečného života a virtuální reality. V těchto snech se pohybujeme v minimalisticky zkreslené krajině - připomínající krajinu z animovaných filmů, či počítačových her, a nebo naopak poznáváme místa, jejichž vzhled je až příliš ilustrativní, propracovaný a v netypicky barevných odstínech. Sny běžně obsahují útěk před někým nekonkrétním, strach z neznámých prostorů, či setkání s nadpřirozenými bytostmi.
Za jakých okolností se nám nejčastěji zdají? Za fyzické bolesti - lidské podvědomí se nás snaží upozornit, že něco není v normě, ale jestliže se ve snu postavíme před své nepřátele, značí to sílu osobnosti.
Příkladový sen dané kategorie, který se mi (nebo blízkým přátelům) zdál: Ocitla jsem se v opuštěné krajině. I přes to, že jsem ve své blízkosti žádného živého tvora nezpozorovala, pociťovala jsem zvláštní pocit strachu, jako bych byla obklopená bytostmi, které by mě sledovaly. Rozběhnu se prvním směrem a zároveň začínám cítit signály, zda se nebezpečí vzdaluje, či se připravuji mu čelit. Na konci snu se většinou objeví zmiňovaná bytost, bos, neexistující herní postava...
A co vy? Zapadají vaše sny do těchto kategorií? Můžete v duchu zapřemýšlet.
Odteď už víte, co způsobuje vaše noční můry. Těchto pět kategorií patří mezi nejčastější, ale u různých lidí vznikají individuálně na podkladě fantazie nové kategorie.
JAK SE VĚDOMĚ PROBUDIT ZE SNA?
Otázka, na kterou by dost lidí rádo znalo odpověď. Já se to naučila. V dětství se mi často opakovaly stejné nepříjemné sny, které ve mně pravidelně probouzely pocity nejistoty a strachu. Začala jsem nad svým negativním sněním přemýšlet, vypsala jsem si na list papíru své nepříjemné vjemy, získané vlastním sněním. Dále jsem své noční můry začala zlehčovat, a to psaním příběhů - do každé své kapitolky jsem vepsala několik detailů ze sna předešlé noci, které jsem si nejbarvitěji pamatovala, a které ve mně vyvolaly nejhlubší pocity. Časem jsem se naučila své sny ovládat. Ptáte se jak? Jednoduše. Zvolila jsem si cestu, kterou jsem nazvala Týden pokusných nocí. Z toho vyplývá - nastavila jsem si budík na jednu hodinu ranní, ale ještě předtím, než jsem upadla do stavu spánku, snažila jsem si metodou sugesce vtlouct do hlavy, že se musím vzbudit o něco dříve, než budík zazvoní. Po chvilce jsem padla do těžkého spánku a následovaly opět sny vyvolávající úzkost. Naštěstí uvnitř má mysl pracovala trochu jinak, jelikož jsem zůstala tak na půl při vědomí, že se musím vzbudit. Poštěstilo se, opravdu jsem se vzbudila o několik minut dříve. Oči jsem záměrně neotvírala, pouze jsem poslepu vypnula mobil, aby se vyzvánění nezačalo rozléhat místností. Proč jsem svá oční víčka nechala zavřená, když už jsem byla při vědomí? To, že už jsem při částečném vědomí, zatím neznamená, že nemohu pokračovat ve svém spánku. Tento jev nazvu pro tuto chvíli Přerušovaný spánek, přičemž netrvá dlouho, než lidská mysl opět upadne do spánku. Sny, které se nám zdály před umělým probuzením, mohou pokračovat, ale v podobě, ve které si umaneme. Důležité je si pamatovat, z jaké části snu jsme se vzbudili, a následně si vlastními myšlenkami upravit dění. Takto si lze smazat ze sna 3/4 negativních obrazců a nahradit je svými. ALE: Tato metoda funguje pouze tehdy, když skrze naše smysly neproniklo nic z reálného světa. To znamená, že když v polospánku zaregistrujeme psí štěkot, kohoutí kokrhání, či skrze naše víčka pronikne sebemenší světelný paprsek, lidská mysl se automaticky přepne do stavu - prostě řečeno Jsem vzhůru a bude pravděpodobně déle trvat, než se nám podaří znovu usnout. Týden pokusných nocí mě takto naučil se i automaticky vzbudit ze sna - naučit se ve snech přemýšlet i reagovat jako v reálné situaci a podle jednoduchých prvků poznat, zda se opravdu jedná o sen a ne jen o pouhý přelud, a následně se silou mysli vzbudit. Jedna z možností je si vlastními prsty u rukou otevřít víčka a nebo se postavit ve snu před objekt, ze kterého máme největší strach, a vyhecovat se k tomu, abychom se i tímto způsobem dokázali vzbudit.
Snad se vám můj článek líbil, i když se zdál ode mě trochu nečekaný a netypický. Hezký den, přeji.