Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sonda Perseverance posílá fotky!

  vydáno  •  vesmír

  Pokud se zajímáte o mise NASA, tak víte, že na Mars byla vyslána sonda Perseverance a že úspěšně dorazila. Víte ale, co tam na Marsu Perseverance dělá a jak se se Zemí dělí o svoje zážitky na Marsu? Pojďme se za tímto robotem podívat.

  Perseverance - selfie, © Perseverance, NASA

  Přistání robotického zvědavce Perseverance na Marsu bylo velkou událostí, kterou vidělo mnoho lidí. Přistání samotné působilo trochu jako ze starého sci-fi filmu, nicméně bylo zcela úspěšné a Perseverance se pustil do práce.

  Sonda přistála v kráteru Jezero, pojmenovaném ne po českém slově pro vodní plochu, ale po městě Jezero. Nicméně i v češtině jde o výstižné jméno, protože se vědci domnívají, že kráter Jezero bylo jezero, nebo jiná velká vodní plocha.

  Čemu se sonda věnuje? Asi nejvíce se tato sonda věnuje focení. Má vícero kamer a foťáků, kterými snímá všechno okolo sebe i sama sebe. Protože vědci se poučili ze zkušenosti z minula, tak aby měli jistotu, že fotky opravdu mají barvy, jak mají být, má s sebou tato sonda i vzorník barev, na kterých si zkontroluje, že červená je opravdu červená, modrá je modrá, zelená je zelená, atd. Potřebovali vědět, že kamery vidí správně i v atmosféře Marsu, a případně je seřídit, tedy kalibrovat.

  Kontrola kamery, © Perseverance, NASA

  Pak už sonda mohla fotit a fotit a fotit. A že fotí hodně! Ve své galerii měla ke konci listopadu přes 160 000 fotek. Výhled na Marsu je jako v poušti na Zemi, ale určitě si všimnete, že je tam rozdíl ve zbarvení rána a večera, kdy se svět Marsu barví zřejmě do zelena. Změny světelných podmínek byly také důvodem pro vzorník barev pro kalibraci kamer.

  Pohled na Mars (15. Listopad 2021), © Perseverance, NASA

  Pohled na Mars (18. Listopad 2021), © Perseverance, NASA

  Focením se sonda zabývá hodně, ale není to zdaleka vše, co na Marsu dělá. Sleduje počasí, studuje atmosféru, má na palubě i vzorky skafandrů, aby zjistila, jak budou na Marsu fungovat a reagovat. Přeci jenom se sní o tom, že Mars bude jednou kolonizován, a tak už se dělají tyhle významné výzkumy, aby se zjistilo, jakým způsobem to bude možné.

  Odběr vzorků (24. Listopad 2021), © Perseverance, NASA

  Copak je na obrázku? Na první pohled mě překvapil, ale pak se ukázalo, že jde o vyvrtané díry, které vyrobila sonda Perseverance, aby mohla sbírat vzorky půdy. Přistála přece v bývalém jezeře! Tam by mohl kdysi být život, že? Ano, hledá stopy života, nebo alespoň něco, co by dokázalo, že tam život byl. Zbytky bakterií, nebo alespoň organických sloučenin by to mohly potvrdit.

  To je ale běh na dlouhou trať. Perseverance vzorky sbírá a uchovává. Bude to až další mise, která má v plánu vzorky z Marsu dostat zpět na Zemi. Teď ale NASA musí řešit, jak to udělají?

  Uvidíme... Mezitím můžeme za pomoci Perseverance sledovat Mars na fotkách. NASA má veřejnou galerii.

  Na fotkách vypadá Mars tak nějak známě, písek, kameny, duny, že by jeden věřil, že se tam dá snadno dostat. Je to fascinující pohled. A při tom obloha dává znát, že to zatím tak snadné nebude .

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 12. prosince 2021 v 8:15.
  laurinka654 v něm napsala:

  Ano to máš pravdu ale eště bych tam něco připsala ale jinak článek je dobrý a ........................ Po jedné hodině: no přemíšlela jsem nad tím a dám ti 5 tlapek ;-);-) protože máš i pravdu. (Kdyby ses divila že jsem tam napsala po jedné hodině tak já jsem nad tím přemíšlela a stopovala jsem si čas a byla to jedna hodina!)

  Morell v něm napsala:

  @laurinka654
  Samozřejmě že je tam více obrázků, než textu, když píšu o fotkách. ;-) Je to i v nadpise.

  laurinka654 v něm napsala:

  No máš tam víc fotek než psaní ale jinak docela fajn článek takže 4 tlapky.