Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Soutěž o knihy pro zvědavé

  vydáno  •  Škola a poznání · Knihy · Vesmír · Soutěže
  Tentokrát můžete v naší soutěži vyhrát některý z nejnovějších svazků encyklopedické edice CO-JAK-PROČ. Je libo zamířit dalekohled k obloze plné hvězd? Nebo raději zkoumáte doby, kdy se po Zemi proháněli mamuti? Na své si přijdou i ti, kteří obdivují práci hasičů.

  Z edice Co, Jak, Proč nakladatelství Fraus, © archiv

  Nejnovější svazek encyklopedické edice CO-JAK-PROČ má pořadové číslo 57 (Doby ledové). Všechny knihy této edice mají 48 stránek o velikosti 20,5 x 27,5 centimetrů. Uvnitř najdete nejen mnoho informací, ale také obrázky, grafy a fotografie.

  Edice je rozdělena podle témat - Člověk a příroda (např. Lidské tělo, Hory, Psi, Koně, Pouště, Kočky, Houby, Hadi, Květiny v přírodě), Člověk a společnost (např. Sedm divů světa, Rytíři, Divoký západ, Vikingové, Dějiny lékařství, Hrady, Samurajové, Hasiči, Kouzelníci, čarodějnice a magie), Věda a technika (např. Hudební nástroje, Měsíc, Železnice, Vynálezy, Chemie, Fotografie, Souhvězdí a znamení, lektřina).

  Doby ledové

  Soutěž

  Knihy představené v tomto článku můžete vyhrát v soutěži, která trvá až do 18. července 22:00.

  Co se skrývá pod pojmem doba ledová? Jak to vypadalo ve střední Evropě před 20 000 let? A proč některé druhy dobu ledovou nepřežily? Nejen na tyto otázky poskytne odpovědi další kniha z encyklopedické řady CO-JAK-PROČ.

  Rozlehlé části Země byly během poslední ledové periody pokryty obrovským ledovcovým štítem. Mohutné masy ledu vytvořily zcela novou krajinu - bílou pustinu, za níž se však rozprostírala hustě porostlá step, kde se pásli kolosální pravěcí veledaňci i mamuti.

  Nekonečné plochy stepí byly i domovem pravěkých lidí, kteří se dokázali přizpůsobit nehostinným podmínkám. Stavěli si zde svá první obydlí, a vytvářeli dokonce i umělecká díla.

  Doby ledovéRainer Crummenerl zve své čtenáře na zajímavou cestu mrazivými epochami a napínavě vypráví o zkoumání naší minulosti. Mimo jiné si s ohledem na budoucnost klade též otázku: Přijde brzy další doba ledová? Knihu pro českého čtenáře upravili a doplnili renomovaní vědci a odborní publicisté Miriam Nývltová Fišáková, Miroslav Popelka a Daniel Nývlt.

  Souhvězdí a znamení

  Souhvězdí a znameníCo je to souhvězdí? Jak dlouho již známe souhvězdí Panny? A proč lze na severním pólu sledovat hvězdy po celý den? Již pouhý pohled na hvězdnou oblohu za jasné zimní noci člověku bere dech. Avšak opravdu napínavé to začíná být teprve tehdy, když dokážeme přiřadit hvězdy k jednotlivým souhvězdím. Velký vůz a "nebeského lovce" Oriona najde většina pozorovatelů obvykle snadno. Obtížnější je to například u souhvězdí Lva nebo Andromedy.

  Erich Übelacker, astrofyzik a dlouholetý vedoucí planetária v Hamburku, představuje v tomto dílu encyklopedické řady CO-JAK-PROČ zábavnou formou nejznámější souhvězdí, připojuje stručné výklady a pověsti, které se k nim vážou. Tato souhvězdí zachycují i mapy hvězdné oblohy pro každé roční období.

  Kniha nezahrnuje pouze důležité astronomické poznatky, ale nahlíží také do astrologie, výkladu hvězd, a názorně vysvětluje rozdíl mezi astrologií a vědou astronomií. Pro českého čtenáře knihu upravil a doplnil vysokoškolský učitel Miroslav Randa.

  Hasiči

  HasičiCo je to Flash-Over? Jak se hasí požáry v letadlech? A kdy a proč vznikaly první hasičské sbory? Na podobné otázky odpovídá další kniha z populární encyklopedické řady CO-JAK-PROČ.

  Publicisté Rainer Crummenerl a Zdeněk Hanuška v ní informují o mnohostranné a leckdy také nebezpečné práci hasičů. Zvědavě se rozhlížejí v požární stanici a doprovázejí jednotku požární ochrany k zásahu. Vyprávějí o práci a odvaze profesionálních a dobrovolných hasičů v České republice i ve světě. Dozvíte se nejen jak se hasí požáry v letadlech a na lodích a odpovídají na otázku jak se stát hasičem.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  any-sevcik v něm napsala:

  to chci

  1111

  DENISA v něm napsal:

  DENISEČKA

  MUJ ŽIVOT
  CELIÍ DEN SE STARAM  O DĚTI A NEMOHU  SI ODPOČINOUT.
  KDYŽ JE DAM ODPOLEDNE SPÁT MUSIM VAŘIT A  UKLÍZET A KDYŽ VNOCI DU SPAT3TAKŽE NEMAM CHVILKU KLID8.

  Příspěvek z 9. července 2010 v 17:21.
  Nikacurdova v něm napsal:

  můj život

  to co napsala kámoška109 to jsem nepsala já má heslo 11111 a já taky tak se juknete do deníčku tak je vše napsané!!!!!!