Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Soutěž o tajemná leporela Lucie Seifertové

  vydáno  •  Škola a poznání · Knihy · Malování · Historie
  Výtvarnice Lucie Seifertová patří k těm, kteří se s životem urputně perou. Ačkoli ji dvakrát odmítli přijmout na vytouženou školu, nenechala se odradit. Přestože na tom byla ve škole s dějepisem bídně, nakonec ji právě historie proslavila: napsala a nakreslila obří leporelo Dějiny udatného českého národa.

  Praha, Národní muzeum, září 2004., © Radkaa

  Kreslila jste si už jako dítě často?
  Ano, dokonce jsem vylepšovala svými ilustracemi knihy z tatínkovy knihovny.

  Měla jste něco, co jste kreslila nejraději?
  Nejraději kreslím různé figurky a obličejíky, které pitvořím - to mi zůstalo do současnosti.

  Existuje naopak něco, co vás kreslit nebaví?
  Elipsy.

  Když jste doma řekla, že chcete zkusit studovat výtvarný obor, jak to přijali? Neradili vám rodiče studium něčeho "praktičnějšího"?
  Oba moji rodiče byli výtvarníci a shodou okolností jsem patřila k dětem, které se nehodily k ničemu jinému než k uměleckému oboru.

  soutěž

  Některé ze čtyř leporel Lucie Seifertové můžete vyhrát v soutěži, která na Alíkovi běží do neděle 6. června 22:00

  Jak jste na tom byla ve škole se znalostmi z dějepisu?
  Bídně.

  Kdybyste se mohla díky stroji času ocitnout v historii, kam byste se nejraději vypravila?
  Nejraději mám současnost, takže stroj času nepotřebuji, no ale možná bych se koukla do budoucnosti.

  Jste tvrdohlavá?
  Jsem beran.

  Ptala jsem se proto, že ke studiu na vysoké škole jste se dostala až napotřetí. Byla jste tedy přesvědčená, že tam patříte a prostě se rozhodla zkoušet to tak dlouho, než se to povede? A nebo jste si řekla, že už je to poslední pokus?
  Zřejmě jsem to měla nějak polepené, protože jsem se dostala na Akademii výtvarných umění až po revoluci. Tam mě přihlásila moje největší kamarádka Markéta. Takže jsem byla velmi překvapená, když jsem se tam dostala.

  Ono asi ani vydání leporela s českými dějinami nebylo snadné. Prý ho nikdo nechtěl vydat.
  Ano, vydal mi ho až můj muž Pancho asi po pětiletém obcházení českých knižních vydavatelů.

  Šaty obou aktérů jsou v českých národních barvách - červené, modré a bílé.

  Na zahájení výstavy obřího leporela v Národním muzeu jste přišla v šatech, které nápadně připomínaly českou vlajku. Na co jste z naší země nejvíc pyšná? 
  S Panchem jsme si nechali ušít speciální kostýmy - já šaty z trikolory a Pancho košili z české vlajky. Myslím, že naše země je srovnatelná s ostatními evropskými zeměmi. Ostatní nám, myslím, mohou závidět naší bohatou historii.

  Kdysi jste říkala, že máte sen – připravit film. Tenhle sen se vám už splnil. Dějiny udatného českého národa mají i televizní podobu. Od ledna se vysílá každý týden v sobotu před Večerníčkem v České televizi jeden ze stovky tříminutových dílů. Už sníte nějaký další sen?
  Ano máme syna Toníka a chtěla bych aby Toník měl brzy bratříčka a nebo sestřičku. Nyní vznikl ve spolupráci s Českou televizí internetový server www.ceskatelevize.cz/dejiny , na kterém můžete shlédnout všechny odvysílané díly seriálu a ještě je k nim vytvořeno mnoho soutěží, počítačových her a křížovek.

  Ze seriálu Dějiny udatného národa českého

  Kdy a kde se vám nejlépe pracuje? Musíte mít při práci klid?
  Jak jsem už řekla máme tříletého, velmi živého chlapce, takže nejlépe se mi pracuje, když Toník spí a to je velmi málo. Naštěstí máme velkou pomocnici babičku, takže občas něco i namaluji.

  Lucie SeifertováLucie Seifertová

  Leporela Lucie Seifertové

  Řada vašich knížek je autorská. To znamená, že jste autorem textu i ilustrací. To musí být asi hodně náročné. Co všechno musí autor pro knížku udělat? Stačí si najít informace na internetu a nebo je potřeba zamířit do knihovny, či ještě lépe, přímo do terénu?
  Ano velice rádi s Panchem jezdíme na výlety po Čechách, takže vždy spojíme příjemné s užitečným a z některých našich výletů vznikly moje knihy. Jinak všechny informace musím několikrát ověřit, takže jsou pro mne největší pomocníci různé knihovny, které hojně navštěvuji.Lucie Seifertová

  Máte kromě malování a studia historie ještě čas na nějaké koníčky?
  Můj největší koníček je Toníček.

  lucie Seifertová

  Narodila se 6. dubna 1969 v Poděbradech. Vystudovala střední odbornou školu Hollarovu a obor malby na AVU u profesora Sopka. Pracovala pro různé časopisy jako výtvarná redaktorka (Dikobraz, To jsem Já, Ohníček).

  Napsala a ilustrovala leporela Tajemná Praha, Tajemné hrady a zámky království českého, Pražský hrad a jeho tajemství, Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí, Tajemný Golem a Tajemná Ostrava.

  Za knihu Dějiny udatného českého národa získala cenu Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003 a Zlatou stuhu za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež, 2003. Pro Český rozhlas vytváří dětské internetové stránky.

  V současné době spolupracuje na vzniku stodílného animovaného seriálu pro Českou televizi na námět knihy Dějiny udatného českého národa. Obří verze tohoto leporela už procestovala velký kus světa. Úspěšně se představila v Lucemburku, Bologni, Frankfurtu, Bratislavě a dosud putuje po Spojených státech.


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 9. června 2010 v 6:10.
  lilinka885 v něm napsal:

  Reakce na BETUEA001:

  taky2121

  Příspěvek z 8. června 2010 v 6:27.
  lilinka885 v něm napsal:

  achjo

  o mně všichni říkají, že kreslím jako picaso ale tovůbec není pravda, kreslím hnusně!171717

  Příspěvek z 6. června 2010 v 9:29.
  kajča01 v něm napsala:

  kajča01

  to je senza knížka mam ji doma a k tomu můžu hrát o další knížky lucie seifertové267197102516