Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Soutěže, o kterých jste se možná nedozvěděli

    Ve škole jste se již možná setkali s různými matematickými, přírodopisnými, nebo dalšími podobnými soutěžemi. Existují ale i soutěže jiného typu, o kterých jsem se třeba já na základní škole nikdy nedozvěděla. A právě s některými z nich bych vás chtěla seznámit.

    amavet_pardubice, © Yoshi29

    Přibližně od čtvrté třídy základní školy mi byly občas nabízeny různé soutěže týkající se matematiky, češtiny, dějepisu a dalších takovýchto oborů, se kterými jsem se běžně mohla setkat ve škole. Třeba takový Matematický klokan, ten byl u nás ve škole dokonce povinný. Ale právě o těchto soutěžích psát nechci.

    Chtěla bych se zmínit o soutěžích, o kterých jsem se dozvěděla až od učitelů na střední škole. Dvou z nich jsem se také osobně zúčastnila. Jedná se o soutěže projektů technického a vědeckého zaměření. Pokud vás tedy věda a technika zajímá, určitě čtěte dál.

    Pro účast potřebujete nápad, úsilí a někoho dospělého, nejlépe učitele, který Váš projekt povede. Pro první dvě soutěže, které budu zmiňovat, také potřebujete speciální poster vytvořený dle předem připravených instrukcí. Ten má ostatní informovat o vaší práci.

    Jako první bych zmínila Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji (FVTP). Tato soutěž se koná v Lanškrouně (pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy) a v Pardubicích (pro okresy Pardubice a Chrudim). Jsou zde dvě různé kategorie: Junior pro žáky 6. – 9. ročníku základní školy nebo gymnázia a Středoškolák pro studenty středních škol. Nebývá zde příliš mnoho účastníků a soutěž ani nebývá pro širokou veřejnost. Když k vám přijdou porotci, přiblížíte jim svůj projekt a pak už čekáte, jak to vlastně celé dopadne. A jaká je tedy odměna za vaši práci? Určitě dostanete diplom a budete-li dobří, můžete postoupit do soutěže, kterou budu za chvíli zmiňovat, nebo se podívat do ciziny.

    Další soutěží je EXPO SCIENCE AMAVET. Tento rok se tato soutěž konala v Pardubicích, Brně, Liberci a Příbrami. Národní kolo bylo samozřejmě v Praze. I zde jsou kategorie Junior a Středoškolák. Bylo zde již větší množství porotců a na projekty se v hojném počtu chodila dívat i veřejnost. V krajských kolech bylo již mnoho účastníků a ti nejlepší byli vybráni do kola národního. Několik studentů se dokonce se svými projekty podívá do Ruska a absolutní vítěz soutěže pojede do Číny na mezinárodní kolo soutěže.

    Na AMAVETu bylo možno vidět například:

    • robota, jehož díly byly vytištěny na 3D tiskárně
    • webovou stránku ke hře Lovci perel rozšířené mezi knihovnami
    • projekty zkoumající stres, či spánkové poruchy
    • projekty týkající se chemie a nejrůznějších látek a jejich vlivů na ostatní
    • počítačové hry a výukové hry ve virtuální realitě
    • létající model vzducholodi

    A poslední z trojice je Robo RAVE. V této soutěži je vaším cílem postavit a naprogramovat vlastního robota, který bude třeba zhášet svíčky, nebo sledovat černou čáru na bílém podkladu. Je ale možné, že úlohy, které by měl robot plnit, se mohou postupem let měnit. A samozřejmě, i tato soutěž je jak pro základní, tak pro střední školy a můžete v ní postoupit do národního a mezinárodního kola.

    Takže, to by bylo něco krátce k těmto soutěžím. Jestli ani vaši učitelé o podobných soutěžích nevědí, můžete je s nimi obeznámit.

    Na závěr bych dodala, že všechny zmíněné soutěže jsou zastřešovány asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z.s. Více se můžete dozvědět na těchto stránkách: amavet.fvtp.cz/.

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Příspěvek z 4. dubna 2018 v 9:34.
    swaggerdanny v něm napsal:

    urco se nejake z techto soutezi zucastnim$>$>$>$>