Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Space Camp

  vydáno  •  Tábory · Škola a poznání

  V létě jsem se zúčastnila mezinárodního vesmírného tábora v Turecku a ráda bych vám o tom dnes něco řekla.

  Space camp, © Myšoňka

  Co to je Space Camp?
  Space Camp je letní vesmírný tábor pro děti z celého světa, které se nebojí dozvídat nové věci. Na světě jsou tyto tábory pouze tři, z nich je nám nejblíže právě ten v Tureckém Izmiru. Obavy ze zdejšího prostředí nejsou na místě, poněvadž celý areál Space Campu je v uzavřené chráněné bezcelní zóně.

  Kdo může jet na Space Camp?
  Na Space Camp, chcete-li Uzay Kampi (v turečtině), jezdí děti od 12 do 15 let, ale udělují se i výjimky. Jinak je naprosto jedno, kolik toho o vesmíru víte, nebo naopak nevíte. Na tábor mohou jet všichni bez rozdílu. Není vhodný jedině pro lidi, kteří jsou líní a nechtějí zkoušet nové věci.

  Co se tam děje?
  Nejspíš jste si představili hodinové přednášky o složitých výpočtech a třídu plnou nerdů, kterou to šíleně baví. No, nepopírám, že nerdů a geeků najdete na tomhle táboře až dost (což mi ale vůbec nevadilo, vzhledem k tomu, že jsem taky nerd :->), ale nic nemůže být dál od pravdy než tahle představa. Areál je napěchovaný simulátory, modely, najdou se zde i tématické místnosti (jako například místnost Apollo nebo místnost zasvěcená skafandrům) a kinosál.

  Po celou dobu jsou účastníci rozděleni do týmů po přibližně 15 dětech z různých států. Kupříkladu v mém týmu nás bylo hned osm národností, což ale vůbec nebylo na škodu. (Ještě tři dny po příjezdu mi dělalo problém mluvit Česky. Mluvila jsem jen anglicky. Tu a tam Rusky. :->)

  Co bylo nejlepší a nejhorší?
  Nejlepší zážitek je dost těžké vybrat, poněvadž se tam děly jenom super věci. Kdybych ale měla jednu, dvě vypíchnout... Skvělá byla simulovaná mise. Dost jsem se jí bála, protože jsem dostala roli velitele a jediným špatným zmáčknutím tlačítka bych mohla vyhodit do simulovaného povětří celou naši simulovanou loď! (Tedy... alespoň jsem si to myslela... :->) Nakonec to byl perfektní zážitek a moc jsem si to užila. Další skvělou věcí byli lidé tam. Našla jsem si tam spoustu nových českých i zahraničních přátel. Často si teď skypuji s holkami z Turecka a s kamarádem z Řecka jsme domluvení, že někdy o prázdninách přijede.

  Jestli se mi něco nelíbilo... Dost si nás hlídali, nesměli jsme sami ani na krok. Dokonce i před tím, než jsme usnuli, čekali vedoucí u dveří. Teprve, když většina spala, šli spát sami!

  Co dělat, jestli chci jet taky?
  Komu napsat, jak to zařídit? No, je to celkem jednoduché. Pro víc informací můžete napsat mně, tady na Alíkovi, anebo přímo Martinovi, který do Space Campu s českými dětmi jezdí, a to na email martin.konarik@ssps.cz. Pokud by rodiče chtěli vědět víc, mohou se podívat na stránky Space Campu www.spacecampturkey.com/.

  Vaše Myšoňka. $>

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 7. října 2019 ve 21:04.
  Myšoňka v něm napsal:

  Jeden je v USA a druhý, to se přiznám, nevím.

  Příspěvek z 2. října 2019 ve 21:22.
  Kralinda35 v něm napsala:

  A kde se pořádají ostatní psala jsi že turecko je nejblíž?

  Příspěvek z 30. září 2019 v 18:50.
  Myšoňka v něm napsal:

  Všichni tam mluví anglicky, bez ájiny se tam neobejdete.
  Bylo nás tam dvanáct Čechů a náš vedoucí Martin.
  A k ceně-
  Tento tábor jsme dostali ve formě stipendia, takže jsme platili jen letenky a většinu nákladů na ně pomohl pokrýt Magistrát hlavního města Prahy.
  - Kdyžtak se ještě ptejte! $>
  Myšoňka