Proč je spánek tak důležitý? Co se s člověkem děje, když nemůže spát?
Vědci zjistili, že když nemůžete spát, můžete sice fungovat stejně jako ostatní lidé kolem vás, ale začne vás zrazovat paměť, začnete špatně mluvit, bude se vám točit hlava a zhorší se vám koordinace těla. Budete také náladoví a podráždění.
Nejdelší doba, po kterou člověk oficiálně nespal (pro vědecké účely), byla jedenáct dní. Zajímavé bylo, že to na něm nezanechalo žádné následky. Když po tak dlouhé době usnul, neměl sice žádné vedlejší účinky, ale spal strašně dlouho – potřeboval dospat čas, který mu chyběl za tu dobu, co byl vzhůru.
Potřebná délka spánku je u každého člověka trochu jiná, je to individuální. Někteří lidé si vystačí s velice krátkou dobou spánku, jiní potřebují spát o mnoho déle. Neexistuje však nikdo, kdo by mohl být vzhůru nekonečně dlouho. Je také dokázané, že jak člověk stárne, potřebuje spát čím dál tím méně.
Miminka a malé děti prospí většinu svého času, maminky je budí většinou jenom k jídlu. Je to podobný režim, jako mají mláďátka (například koťátka nebo štěňátka). Dospělí lidé spí podstatně méně – prospí většinou každou noc pět až devět hodin. Ve stáří se doba spánku ještě zkrátí.
Každý člověk má svůj vlastní spánkový rytmus, který je pro něj ale velmi důležitý. Bez aspoň kratičkého spánku by se nikdo z nás neobešel.
Snář
Snář je knížka, ve které jsou nejrůznější hesla (většinou podle abecedy) nebo obrázky, podle nichž můžeme zjistit, co znamenají věci, o kterých se nám v noci zdálo.

Snář od A do Ž, © Iva Karasová-Třísková
První u nás dochovaný snář pochází ze 2. století před naším letopočtem. Napsal jej Artimidóros z Efezu. Tento snář ale není pouze jednou knížkou (jak tomu bývá u snářů dnes). Skládá se rovnou ze čtyř knih! To poukazuje na to, jak je tajemství snů obsáhlé.
Ve vykládání snů byli velice úspěšní zejména Arabi. Ti z tohoto umění udělali tajnou vědu. Z jejich orientálních snářů čerpali později všichni autoři a čerpá se z nich až dodnes. Také první český snář, který napsal Vavřinec z Borové pro Václava IV., se řídil orientálními snáři.
Jak správně hledat ve snáři?
Jak už jsem říkala, v každém snáři jsou napsané různé pojmy, které jsou řazené podle abecedy. To jsou hesla, podle kterých byste se ve vykládání snů měli řídit.
U některých z nich je i více možností, které nám mohou poukazovat blíže na souvislost s onou věcí ve vašem snu. Třeba pojem „Autobus“.
Heslo „Autobus“ v internetovém snáři
Heslo „Autobus“ v jiném internetovém snáři – podrobnější shrnutí
Tento pojem, stejně jako mnoho jiných, má více možností, jak si ho vyložit. Je důležité si zapamatovat, jestli s ním jedete jako řidič, nebo jako cestující. Stejně důležitým je uvědomit si, jestli je autobus plný, nebo prázdný, protože pokaždé má toto heslo ve snáři jiný význam.
Proto mějte na paměti, že každá myšlenka, na kterou si ze svého snu vzpomenete, může být důležitá, neboť objasnění vašeho snu se může s každým detailem podstatně změnit.
Sen
Středověký sen
Zavřu oči, nic nevidím,
v temnotu se propadám,
myšlenky své neuřídím,
kam že to jen dopadám?
Skutečnost či pouhý sen?
To je mojí otázkou,
rozhlédnu se, krásný den,
vydám se pryč, procházkou.
Žádná auta, elektřina,
dlouhé pole přede mnou,
mnoho lidí.. Ach ta dřina!
Mravenčení skýtá mnou.
Co se tady jenom děje
nebyl zde můj baráček?
Ptám se, však se neusměje
na mě žádný sedláček.
Nechápavě se já koukám,
pryč se vydám, do města
zvláštní slova sobě broukám,
to do města je cesta?
U brány já nyní stojím,
ptají se mě, co jsem zač,
odpovědí se však bojím,
sama vím, že nejsem rváč.
Co mám dělat? Co mám říct?
Otázek mám vážně moc,
odpovědí málo... nic,
třepe se mnou strach či zlost?
„Už je sedm, vstávej rychle!
Musíš spěchat do školy,
na stole máš ňáke bichle,
máš hotové úkoly?“
Z postele jsem vyrazila,
vždyť dějepis mě dnes čeká,
rychle tašku dobalila,
písemka mě asi leká.
Sen mně utkvěl v představě,
že vrcholný středověk,
vzdálený mé postavě
časově je celý věk...
Sny pokládáme za takovou samozřejmost, protože se nám zdají každičkou noc. Tyto noční obrázky mohou mít také více podob. Můžou to být sny realistické, plné fantastických příhod, dokonce i připomínající animovaný film, setkáme se s nimi jak v barevné podobě, tak i v podobě černobílé.
Sny se zdají lidem odjakživa. Usnout, když slunce zapadne za obzor, a probudit se plní energie v novém slunečném dni, to je ta nejpřirozenější věc, kterou lidé znají od dob, kdy se člověk prvně objevil na planetě Zemi.
Bylo dokonce objeveno i mnoho uměleckých děl ovlivněných spánkem a sny, které pocházejí již z doby kamenné.
Nejstarší písemný doklad o principech snění a výkladech snů pochází z roku 668 před našim letopočtem z Asýrie. Tyto archeologické materiály nám dokazují, že magie snů nás nepřitahuje jen v dnešní době, ale již po mnoho staletí je velice tvrdým oříškem, který se člověk snaží rozlousknout.
Podoby spánku v průběhu noci
Během doby, kdy usnete, až po ranní probuzení uplyne dlouhá doba, mezi níž se vám vystřídají čtyři stádia spánku:
První fáze
První fáze je doba usínání, neboli přechod mezi bdělým stavem a spánkem. Činnost vašeho mozku se zpomalí a vy následně usnete a dostanete se do fáze číslo dvě.
Druhá fáze
Ve druhé, následující fázi, se ocitáte v době normálního spánku. Činnost mozku se ještě více zpomalí, ale stále prosazuje ještě kratičká období aktivity.
Třetí fáze
Dostáváme se do třetí fáze spánkové aktivity, hlubokého spánku. V této fázi se vám přestanou rychle pohybovat oční víčka, což znamená, že oči pod nimi se pohybují také velice pomalu.
V tomto stádiu spáče jen těžko probudíme, neboť spí velice tvrdě. Pokud se nám to však povede, můžeme si gratulovat... Dotyčného ale moc nepotěšíme, protože bude ještě více unavený, než když šel spát.
Čtvrtá fáze
Pokud nás nikdo do té doby neprobudí, nastane další, tentokrát již čtvrtá a tudíž poslední část naší spánkové aktivity – spánek REM.
V této fázi, na rozdíl od té předchozí, se nám oči pohybují velice rychle. Pro nás je tato fáze nejpodstatnější, protože právě v této, čtvrté fázi, se nám zdají sny.
Noc je ale velice dlouhá na to, aby se prostřídaly tyto čtyři fáze jen jednou. Je vědecky dokázáno, že ve spánku procházíme každou fází hned několikrát. Ve třetí fázi, hlubokém spánku, strávíme zhruba 6 hodin a ve fázi čtvrté přibližně 2 hodiny, každou noc. Během jedné noci tak sníme přibližně desetkrát.
Jak si správně zapisovat sny?
Pro tyto účely by vám mohl sloužit obyčejný blok papírů a tužka, kterou si položíte na noční stolek u vaší postele, nebo pod polštář. Skvělé je mít u postele nějaké světlo – baterku, lampičku…, neboť když se probudíte např. během noci, nemusíte vstávat z postele za účelem rozsvícení velkého světla.

Papír a tužka, © monicore
Vždy, když si svůj sen budete zapisovat, pokuste se rozpomenout na všechno, co v něm bylo, a to i v případě, že to pro vás bude nepodstatné a nezajímavé. Pamatujte si, že čím dřív se budete na váš sen snažit rozvzpomenout, tím více věcí se vám vybaví. Nejlepší je, když nad ním budete přemýšlet ještě dříve, než otevřete oči.
Před spánkem se snažte nějak uvolnit (dopřejte si teplou koupel a vyčistěte mysl od různých starostí a problémů, které by ji zbytečně přetěžovaly). Poté už stačí jenom chtít. Nastavte si budíka třeba o deset minut dřív se slovy: „Zítra si zapíšu svůj sen“ a jděte bezstarostně spát.
Pokud budete tento návyk dělat dennodenně, zvyknete si na něj a určitě se vám to do budoucna bude hodit. Poté můžete lehce zjistit, jakým způsobem se vám vaše sny vyplnily, co měly společného a mnoho dalších věcí, které byste bez jejich zapisování určitě nevěděli.
Denní snění
Denní snění je úplně odlišná forma snění, než je snění noční. Určitě se ptáte, proč se o tomto druhu snění zmiňuji... Je to proto, že i prostřednictvím denního snění komunikujete se svým podvědomím. Je dokázáno, že denní snění můžete ovládat více, než snění v průběhu noci.
Snění v průběhu dne je přirozená lidská zábava, které se věnuje každičký z nás, i když si to ani neuvědomuje. Projevuje se tak, že má člověk nepřítomný pohled, čas se pro něj zastaví, nevnímá okolí... Místo toho se mu v duchu zjevují ty nejúžasnější představy.
Tyto představy se vynořují z magického vnitra každého z nás a propojují životní cestu s našimi nejdivočejšími sny. Člověk se tak dostává do svých myšlenek, které by chtěl v budoucnu prožít.
Toto snění je velice důležité, neboť určuje cíle, které byste chtěli do budoucna dokázat. Život bez těchto představ by byl velice nudný a jednostranný.
Proto je velice důležité snít. Uvolníte tím svou mysl, dostanete se do světa pro vás důležitého a veselého, a jelikož neexistují žádné zábrany, můžete přemýšlet o čem chcete a nikdo vám to nemůže vzít.
Zdroj: Cesta do říše snů (Velký snář s výkladem klučičích i holčičích snů) - Anna Jaskolka

Cesta do říše snů, © Anna Jaskolka