Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Spánková paralýza

  vydáno  •  zdraví

  Ahojky, dneska zabrousím do trochu jiného odvětví, než jsou recepty. Povím vám, co je to spánková paralýza/obrna, nějaké svoje příhody, a taky, jak jim předejít.

  Spánková paralýza, © FeedFond

  Spánková paralýza nebo spánková obrna je stav, kdy je váš mozek částečně vzhůru, ale tělo se zpozdilo. Pro mozek je při této situaci obtížné rozlišit mezi realitou a snem, takže se může stát, že budete mít halucinace a navíc se nebudete moct hýbat, mrkat nebo mluvit. Taky se vám bude špatně dýchat nebo budete mít pocit hrůzy. Jediná naděje na vysvobození je čekat na probuzení, to může přijít po několika vteřinách až hodinách, ale já je zažívala maximálně pár minut.

  Když jsem zažila svou první paralýzu, měla jsem z toho velký strach, vůbec jsem nevěděla, o co jde, strašně mi hučelo v uších, až jsem si podvědomě myslela, že to až bolí, snažila jsem se otevřít oči nebo se jen pohnout, ale nešlo to, taky se mi hůř dýchalo, ale naštěstí jsem ležela na boku, takže se mi nezdálo, že by na mě něco sedělo. Ale teď už jsem na to zvyklá a vím, že nejdůležitější je se uklidnit. aby to hučení v uších nebylo tak strašné.

  A teď ty slíbené moje příhody. Vybrala jsem jednu z prvních, co se mi zdála, a pak jednu z posledních.
  Zdálo se mi, že když jsem šla spát, nevšimla jsem si, že kocour je stále u mě v pokoji, a zavřela jsem dveře. Po nějaké době jsem teda už spala, ale vzbudilo mě škrábání na dveře a mňaučení, tak jsem chtěla kocourovi zase otevřít, ale nějak se mi nedařilo vstanout. Pak jsem uslyšela mamčiny kroky, tak jsem odvodila, že ho taky slyšela a jde ho osvobodit. Jenže kocour se rozmyslel, že tak lehce ven nepůjde, tak mu mamka musela tišším hlasem domlouvat, ale pak ho nakonec vzala do rukou a odnesla ho pryč. No, když jsem se ptala ráno mamky, jestli u mě náhodou v noci nebyl zavřený kocour a jestli ho pak vyvedla, tak odpověděla, že o ničem takovém neví, ani že u mě přes celou noc nebyla. Tak to mě trochu zarazilo a doufala jsem, že mě nebude chtít poslat do cvokhausu, když jsem se jí to snažila rozmluvit.
  Ale teď nedávno jsem zažila asi nejděsivější halucinaci, kdy jsem cítila, jak se škvírou u dveří, které byly dokořán otevřené (škvíra byla v té části, kde jsou panty) na mě někdo nebo spíš něco dívá, ale víc si nepamatuju.

  A hlavně nezapomenout na ty tipy, jak se spánkové paralýze vyhnout, že?

  1. Mít pravidelný spací režim.
  2. Snažit se vyvarovat stresu nebo nadměrnému stresu, aby vás myšlenky pak ve spánku netížily.
  3. Nedávejte si pod hlavu moc polštářů a snažte se neležet na zádech (já vím, zní to nemožně, myslím jen to ležení).
  4. Jestli máte v pokoji moc přetopeno, tak si vyvětrejte, ale ne zas moc, ať vám pak není zima, to prý se pak zdají noční můry... to taky můžu potvrdit.
  5. Aspoň hoďku, možná dvě, dejte pryč všechny ty mobily, tablety, noťasy, počítače, ať to na vás nesvítí a vy mohli spokojeně pak usnout.

  Takže závěrem... spánková paralýza je fuj věc, holt někteří z nás si jí projdou nebo už prošli, hlavně neponocovat a myslet pozitivně. Případné dotazy a připomínky můžete napsat do komentářů stejně tak vaše zkušenosti, pokud nějaké máte. Bye bye ^-^

  Související nástěnka:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (18)

  Příspěvek z 2. února 2019 ve 14:44.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Já většinou taky.

  Příspěvek z 2. února 2019 ve 12:55.
  číča800 v něm napsala:

  majdula:já taky spím na boku

  Příspěvek z 2. února 2019 v 11:46.
  majdula2000 v něm napsala:

  Já teda vždycky slyšela, že spát na zádech je nejlepší a na břiše nejhorší.8-o
  Jinak já spím vždycky na boku.:-D