Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Špicové – všestranní a přizpůsobiví pejsci

  vydáno  •  zvířata · mazlíčci · psi

  Určitě už spousta z vás o špicích slyšela, ale věděli jste, že k nim spadá i husky nebo Samojed? Znáte rasu Eskymácký pes? A víte jaký je rozdíl mezi huskym a malamutem?

  Husky, rychlý náčrt, © Betty_H

  Špicové jsou moc krásní a houževnatí pejsci. Povíme si něco málo o nich jako skupině, a pak si rozebereme některé z jednotlivých plemen.

  Mají velice významný vliv na život člověka. Vyvíjeli se v severních oblastech světa, ve Skandinávii, v Rusku, na Aljašce, v Kanadě, ale i ve východní Asii. Mnohé kmeny a národy by nemusely přežit bez pomoci právě těchto psíků!

  Původ

  Je velmi obtížný vysledovat, ale rozhodně patří k nejstarším domácím psům. Patrně přišli z jihu spolu s kočujícími lovci a až tam se spářili s velkými a mohutnými Severskými vlky.

  Pomocníci lidí

  Původně byli vyšlechtěni k lovu, pasení skotu a tahání saní. Velcí psi pomáhali v lovu. Malí psi pomáhali lovit drobnější zvěř a ptactvo.

  Hlavní znaky

  Mají hustou a dobře izolující srst, která je dvojitá. Malé ušní boltce a srst mezi prsty. Tvarem jejich hlava připomíná i jakoby vlčí hlavu a není vždy snadné s nimi vyjít.

  A teď bychom si mohli povědět něco k jednotlivým plemenům.

  Sibiřský husky

  Je menší a lehčí než většina sáňových psů, ale i přesto je zdatný a neúnavný pracovník. Moc často neštěká, ale hodně rád vyje spolu s ostatními psy. Může mít, jako jedno z mála plemen, oči zbarvené oříškově, modře, hnědě, nebo mít každé oko jiné. Velmi se podobá malamutovi. Má sklony k útěkům, je potřeba řádný výcvik.

  Aljašský malamut

  Vzhledem připomíná vlka a je dost uzavřený, ale velmi aktivní a přítulný pes. Je mohutný a mimořádně odolný. Aktuálně se stal rodinným společníkem, rozšířený hlavně v USA a Kanadě. Je výborný, co se týče závodů saňových spřežení.

  Rozdíly mezi Sibiřským Huskym a Aljašským Malamutem

  Hodně lidí si tyhle dvě plemena pletou, vždyť není divu, jsou si velmi podobná! Avšak existují spousty rozdílů, které ti pomohou je odlišit! Husky je menší, lehčí, není tak mohutný ani obdařený tak hustou srstí a jako jediný může mít dvoubarevné oči. Malamut je naopak větší, houževnatější, mohutnější a osrstěnější. Pokud uvidíte modrookého psa, jedná se pravděpodobně o huskyho.

  Eskymácký pes

  Troufám si říct, že málo z vás slyšelo o plemeni s názvem Eskymácký pes.
  Dělá všechno s plným nasazením, žere, štěká, pracuje i pere se. Vyžaduje důstojné a pevné i důsledné zacházení. Eskymáčtí psi jsou smečkoví psi, hodí se hlavně k práci. Nicméně jsou schopni typické psí přítulnosti.

  Samojed

  Velký, bílý, chlupatý a dobromyslný, přátelský. Byl určený jako hlídač sobích stád, lovec. Je třeba věnovat pozornost péči jeho dlouhé srsti. Může fungovat jako dobrý hlídací pes!

  Akita inu a Shiba inu

  Japonská plemena se dělí na velká (akita), střední (šika) a malá (šiba). Akita patří mezi velká plemena, je mohutná a má klidnou povahu. Některé akity jsou těžko ovladatelné. Jsou uzavřené a povznesené, výcvik bývá svízelný, jsou výrazné osobnosti.

  Shiba je nejpopulárnější japonský pes. Málo štěká, spíše ječí takovým zvláštním způsobem. Je nezávislá a vyžaduje trpělivost, ráda honí zvěř. Potřebuje dostatek pohybu.

  Čau čau

  Nezávislý a tvrdohlavý pes s modrým jazykem, hustou srstí a nemá rád mazlení. Neváhá kousnout, když ho někdo obtěžuje. Kdysi byl velmi oblíbený pro obchod s kožešinami.

  Laponský pes a laponský špic

  Laponský pes se chová jako společník, jen ve Finsku je využíván pracovně. Dříve byl využíván k lovu a pasení. Má hustou a nádhernou dlouhou srst.

  Laponský špic je všestranný, jeho úloha spočívala v pasení a hlídání sobů. Sloužil i jako tažný pes. Získal bohatou srst a ustálené zbarvení. Mimo svou vlast (Švédsko) je zřídka kdy k vidění.

  Německý špic

  Má několik variant: vlčí, velký, střední, malý a trpasličí. Velký a malý se chovají jako společníci, ale střední špic je stále výkonný pracovní pes v zemědělství. Potřebují pravidelnou a pečlivou péči o svou srst. Nejvíce oblíbenou velikostí je trpasličí nebo malý. Těžko se cvičí. Asi nejznámější špic.

  Norský buhund

  Tohle plemeno asi hodně lidí nezná, nicméně se stává populárním ve Velké Británii. Má silný pastevecký instinkt. Snadno se učí poslušnosti, je rychlý, pohyblivý, neobyčejně silný, dobrý hlídač a velmi se hodí k dětem.

  Dále existuje mnoho dalších špiců, jako například Japonský špic, Finský špic, Norský losí pes, Lundehund, Trpasličí špic a keeshond, ale i daleko více plemen.

  Máte nějakého špice doma nebo ve svém okolí? Znali jste všechna plemena, nebo jste se dozvěděli o úplně nových? Napište klidně do diskuze!

  Informace jsem čerpala z knihy Psi: Obrázkový průvodce světem psů od Dr. Bruce Fogla.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 2. října 2023 v 10:00.
  Betty_H v něm napsala:

  MartinkaŠ: My v okolí i na cvičáku máme spousty shib, ale basenji moc často ne

  Příspěvek z 2. října 2023 v 9:24.
  MartinkaŠ v něm napsala:

  Betty_H: v okolí máme basenji a shiby. Ale podenca žádného :)

  Příspěvek z 2. října 2023 v 6:27.
  Betty_H v něm napsala:

  MartinkaŠ: Jé! To je skvělé! Upřímně, moc lidí s právě podengy, neznám. Nejčastější v česku z primitivních plemen je spíše basenji a naháč.