Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Splněného přání můžete i litovat

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství
  Jako malý každý z nás toužil po něčem, co si přál z celého srdce. Já jsem jeden takový tajný sen měla. Zkuste hádat, co by si mohlo přát desetileté dítě žijící v 21. století? Ne, není to ani kopací míč, ani telefon nebo počítač. Dokonce ani štěně jsem nechtěla!

  Nově vylíhlé mládě želvy egyptské z pražské zoo měří 2,5 centimetru (14. března 2010), © Petr Velenský © Zoo Praha

  Ani nevím proč, ale strašně jsem si přála želvy. Po neúspěšném přemlouvání rodičů jsem to vzdala, jenže když jsme byli jednou v obchodě, strávila jsem u akvária s želvami asi půl hodiny. A tak se máma s tátou rozhodli, že mi tedy ty želvy koupí.

  Želvy v ohrožení

  Některé druhy želv jsou kriticky ohrožené. O jejich záchranu se starají v zoologických zahradách, kde můžete řadu velmi vzácných druhů obdivovat.

  První želvu jsem dostala k svátku, který mám těsně před Vánoci, a dala jsem jí jméno David. Druhou želvu jsem dostala k Vánocům a pojmenovala ji Žofka. Jenže týdny ubíhaly a já jsem nenašla v želvách nějakou velkou oporu. To by bylo jestě docela dobré, kdyby ty želvy nešpinily vodu rychlostí blesku.

  Po týdnu jsem musela vždy vodu měnit a začala jsem uvažovat o tom, proč jsem vůbec nepřemýšlela nad tím, jaká s nimi bude práce. Takže si zapamatujte větu, kterou si, doufám, vryjete někam hluboko do paměti: Když o něco usilujete, pamatujte vždy na budoucnost, která se vám často vysměje do tváře.

  Jak chovat želvy?

  Než se začnete věnovat jakémukoli chovu zvířat, je dobré si najít co nejvíc informací. Zkuste se porozhlédnout po vhodné literatuře v knihovně; poraďte se s někým, kdo s tím konkrétním druhem už má nějaké zkušenosti. Řadu rad najdete také na internetu. Tady jsou například rady chovatele suchozemských želv nebo obecné informace k chovu želv.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 16. února 2012 v 19:19.
  karlicka8 v něm napsal:

  želva

  Já mám suchozemku a taky se mi po ní někdy nechce uklízet ale za lásku s její strany to stojí

  Příspěvek z 23. ledna 2012 ve 21:31.
  Titanic00 v něm napsala:

  BOŽE!

  Na tos měla myslet dřív nežs je chtěla! a né pak až je máš! to je prostě problém těch malejch dětí, něco chtěj a pak zjistěj jaká je s tim práce a nechtěj to 16

  Příspěvek z 25. prosince 2011 v 9:37.
  elinečka2002 v něm napsal:

  ŽELVA :-)

  JÁ MÁM DOMA 5 TICHTO ŽELVIČEK  7