Alíkovina

Splní se mi tajná přání? Viděla jsem pět padajících hvězd!

vydáno  •  Příroda
V těchto dnech můžeme na noční obloze pozorovat zvláštní úkaz. Jedná se o Perseidy. Lidově se jim říká slzy sv.Vavřince nebo taky padající hvězdy splněných přání... Každou noc až do 17. srpna můžeme na obloze vidět meteory neboli Perseidy. Letos jich můžeme napočítat asi 40 za hodinu. Zdánlivě vylétávají z jednoho místa oblohy souhvězdí Persea, proto se jim říká Perseidy.

Perseidy, © Profimedia.cz

Za jejich původem je kometa Swift-Tuttle, která svou dráhu zaneřádila malými prachovými částicemi. Mrakem těchto částeček prolétá Země každé léto. Perseidy vlétávají do atmosféry rychlostí 58 kilometrů za sekundu a prachové částice se vždy ve výšce asi 100 kilometrů vypaří.

Tento zvláštní úkaz jsem pozorovala i já. Doporučuji místo dost vzdálené od pouličního osvětlení. Já jsem Perseidy sledovala u řeky Opavy asi ve 22 hodin.Vzala jsem si s sebou i deku, protože je lepší oblohu pozorovat vleže, aby vás nebolelo za krkem. Můžete si vzít i plážové lehátko.

Za 45 minut jsem viděla 5 padajících hvězd a tak doufám, že se mi splní 5 tajných přání. Moc se mi prázdninové pozorování hvězd líbilo a už se moc těším až půjdu s mamkou a taťkou. Přeji vám hezké vesmírné zážitky.

Vizitka autorky článku na Alíkovi willmagda


Další informace najdete v článku na serveru iDNES.cz - Noční oblohu rozzáří létavice

INFOGRAFIKA

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (20)

Příspěvek z 21. srpna 2008 ve 20:41.
sněnka1 v něm napsal:

Reakce na ajaska:

stoho si nic nedělej já taky111

Příspěvek z 16. srpna 2008 v 16:39.
Angi v něm napsal:

Ahojte!

Videla jsem uz 3 padajici hvezdy,a jedno prani se mi dokonce splnilo!!!A to,ze dostanu muj vlastni LAPTOP:-)

Příspěvek z 16. srpna 2008 v 15:35.
ija1 v něm napsal:

hvězdička

1jednu hvězdičku jsem viděla21