Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sport versus internet

  vydáno  •  informatika
  Čím dál víc dětí je závislých na počítačích. Na hrách jako je Minecraft. Nebo na sociálních sítích, jako je Facebook. Je to dobře? Ne. Proč nejdou radši na hřiště?

  Malí fotbalisté žákovské kategorie se střetli ve středu 21. května v Brně v krajském kole McDonald's Cupu. Na snímku v oranžovém fotbalista Hustopečí, v modrobílé pak hráči Vracova., © MAFRA

  U nás ve třídě je kluk, co pod lavicí tajně na mobilu upravuje svůj Facebookový profil. Nevnímá výklad a pak má z písemek čtyřky. A na vysvědčení trojky. Ještě před dvěma lety to byl fajn kluk. Všichni ho měli rádi a měl spoustu přátel. On má vlastně pořád hodně přátel, ale ne těch opravdových.

  Má spoustu přátel na Facebooku. A jsou to lidé, které v životě neviděl, ani neví, jestli o sobě na Facebooku píšou pravdu. Jestli náhodou nějaká „holka“, co o sobě píše, že jí je čtrnáct, není ve skutečnosti úchyl, co na internetu hledá své oběti.

  Tenhle kluk se jmenuje Marek. Každé pondělí ráno klukům, co sedí kolem něj, vypráví, jak si celý víkend psal s nějakou holkou z New Yorku. No a kluk, co sedí za ním, Dan, se ho vždycky zeptá: „Proč sis nešel s námi zakopat?“ A Marek odpoví, co mu to do života dá. Dan zakoulí očima.

  Co Markovi do života dá, když celých 48 hodin trčí ve svém pokoji se zataženými závěsy, zatímco venku svítí sluníčko, a píše si s někým, koho nezná a nikdy nepozná? Proč raději nejde s klukama ven? Teď se s ním nikdo nechce bavit. Nemá to cenu. Ale Marek je ten, kdo si kazí život. Sedí celou dobu u počítače, hrbí se, kazí si záda, kazí si oči, když mžourá do zářící obrazovky. Snad kdyby si na internetu hledal něco zajímavého. Věci navíc do školy, zlepšil by si prospěch. Ale ne. 

  Podle mě jsou sociální sítě skoro k ničemu. Zvlášť Facebook. Když dáš na internet svojí fotku, už ji neuhlídáš. Už se nikdy nedozvíš, ke komu se dostala. Navíc, polovině lidí, co jsou na Facebooku, nebylo 13. To je hrůza.

  Proč si ty děti nejdou ven zahrát fotbal? Dát si soutěž ve sprintu? Lézt na zahradě po stromech? Proč radši nedýchají čerstvý vzduch, ale „paří“ hry na počítači nebo tabletu? Ale já s tím nic neudělám.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 18. června 2015 v 18:29.
  Nianaa v něm napsala:

  Nevěřím

  Koukáš na to jenom ze SVÉHO pohledu. Někdo třeba nemá možnost jít ven - bydlí třeba v zakouřeném městě, na sídlišti, kde ani není kam jít. A o víkendu? Co když jel třeba s rodiči na výlet a nechtěl to přiznat? Chtěl se prostě vytahovat. Cítí se odstrčený. Zkus si s ním někdy taka psát a třeba ho pozvi ven. Když se ti to povede, udělej to ještě párkrát. A pak to udělej nějak tak, aby se potkal s ostatními kluky, kteří třeba hrají fotbal. A řekni ať jde hrát taky, že se budeš dívat. Ale pak se musíš alespoň dívat! A nepiš, že je o víkendu 48 hodin u PC. Kde máš důkaz? Myslíš, že vůbec nespí atd.? Lžeš sama sobě a ty to víš.
  Ahoj,
  Nianaa

  Příspěvek z 18. června 2015 ve 2:11.
  MechovCity96 v něm napsal:

  Tohle spíš než článek je názor.. ale budiž. Co se týče FB souhlasim v tom že když tam cokoli o sobě dáme tak si nikdy nemůžem bejt jistý kde to skončí, proto tam nedám nic co nechci aby ostatní věděli - logic. Dál některý děcka ale nejen oni maj FB na to aby si fotili zprominutím h***a co z nich vyjdou ,každou blbost co se jim za den stane nebo ty statusy o životě který sou všecky jak přes kopírák. Ale to není ani tak vina FB jako těch co tam lezou. Já například to používám hlavně na zprávy známý, kámoši a tak je to zadara a když něco potřebuješ napíšeš. Dál zprávy apod. je možnost tam sledovat jistý stránky příspěvky a vyjadřovat se k nim. Někdo se prostě rád občas k něčemu vyjádří nebo tam může sledovat názory ostatních lidí. No a nakonec k tomu že je jen u FB a u PC - u všeho platí ta zlatá věta : Všeho moc škodí. Samozřejmě že pokud tam člověk sedí celej den 24/7 tak je to o ničem,chce to dát si někdy pauzu zajít ven a tak. Pokud je člověk schopnej bez toho normálně fungovat a bavit se tak to je ještě v pohodě. Styl jakým to píšeš  ... prostě on dělá špatně a má to bejt podle mě protože mám pravdu. Lidi nezměníš a nemůžeš jim kecat do života. Jestli je to tvůj kámoš tak s ním můžeš o tom hodit řeč ale musíš rozumně protože když na něj rozjedeš tímhle stylem tak tě pošle někam. On sám dřív nebo pozdějc pozná o čem je život.

  Příspěvek z 15. června 2015 v 11:17.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Můj názor na internet

  Někdy je internet dobrý, ale po chvíli mě to přestane bavit a bolí mě z toho oči.