Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sport zvaný biatlon

  vydáno  •  Sport
  Biatlon u nás nebyl vždy oblíbený sport. I teď se v naší republice najdou lidé, kteří nevědí, co je to biatlon a to jsme v něm tak dobří.

  DALŠÍ MEDAILE. Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli smíšené štafety. (19. února 2014), © MAFRA

  Můj oblíbený sport je biatlon. Biatlon je zimní sport, ve kterém jde o to, že soutěžící běží nějakou vzdálenost na běžkách a na zádech má pušku zvanou malorážku. Biatlonisté střílí vždy alespoň jednou vleže a jednou ve stoje. Závody jsou zvané jako sprinty, individuály, hromadné starty, smíšené štafety, ženské štafety a mužské štafety.

  Při sprintu závodníci vyjíždí po třiceti sekundových intervalech. Jsou tam dvě střelby, první vleže a druhá ve stoje. Sprint není tak přehledný jako ostatní závody, protože se do konce neví, kdo vyhrál. Každý se snaží zajet dobrý čas, ale když při střelbě mine, tak musí jít na trestné kolečko, které má 150 metrů. Když například třikrát mine, tak musí trestné kolečko objet třikrát a v průměru mu to trvá přes minutu. Většinou, když slabší soutěžící mine několik terčů, tak se moc dobře neumístí. Sprint je navíc důležitý i pro stíhací závod, protože do něj postupuje 60 nejlepších biatlonistů. Do 40 místa dostávají biatlonisté body.

  Ve stíhačce jsou čtyři střelby, první dvě vleže a pak dvě ve stoje. Do hromadného závodu se dostane 25 nejlepších podle světového žebříčku a 5 se jich tam dostane podle nejlepších výkonů v té zastávce. Individuální závod je závod se čtyřmi střeleckými položkami.

  Ženská štafeta je složena ze čtyř biatlonistek, každá běžkyně běží 6 km se dvěma střeleckými položkami. Střílí jednou vleže a jednou ve stoje. Když netrefí, mají tři náhradní náboje. Pokud se opět netrefí, tak musí na 150 metrové kolečko a pak až může pokračovat. Nepředávají si žádný kolík, ale musí se dotknout. Mužská štafeta má stejná pravidla, akorát nejede jednotlivec 6 km, ale 7,5 km. Smíšená štafeta má taky stejné pravidla, ale jedou jen dvě nejlepší ženy a dva muži. Ženy každá 6 km a muži 7,5 km.

  Světové poháry mají průměrně 9 zastávek. Za jednu sezónu se světový pohár nemůže konat dvakrát v jednom městě. Konají se často v Ruhpoldingu, Oslu, Kontiolachti, Oberhofu a Pokljuce. Jsou to většinou stálé zastávky.

  Máme kvalitní biatlonisty a biatlonistky. Zejména Gabrielu Soukalovou, Ondřeje Moravce, Veroniku Vítkovou a Jaroslava Soukupa. Na olympiádě jsme vybojovali pět medailí z biatlonu. Dvě stříbrné a bronzovou vyhrál Ondřej Moravec, další bronzovou vyhrál Jaroslav Soukup, další stříbrnou vyhrála Gabriela Soukalová a poslední stříbrnou vyhrála smíšená štafeta.

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 15. května 2014 v 7:06.
  Lenka258 v něm napsala:

  Reakce na Ferdinkaluki:

  to je pravda :-)

  Příspěvek z 13. května 2014 v 17:32.
  Ferdinkaluki v něm napsala:

  Reakce na Lenka258:

  Tak jasný, ale ono přece jenom není od věci napsat i tu mladší kategorii, do které někteří z nás spadají :)

  Příspěvek z 13. května 2014 v 15:51.
  Lenka258 v něm napsala:

  Reakce na Ferdinkaluki:

  jj díky za doplnění já jsem to zase tak dopodrobna nebrala spíše jsem myslela už ty seniorské kategorii. :-)