Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sportovci z dvacátého století: Věra Čáslavská

  vydáno  •  sport
  Je už dvacáté první století a málokdo z nás si vzpomene na takové sportovce jako byli: Věra Čáslavská, Josef Odložil, Emil Zátopek, Jarmila Kratochvílová, Jiří Raška a hodně dalších. Ráda bych svůj článek věnovala Věře Čáslavské.

  Věra Čáslavská, © Alík

  Věra Čáslavská byla vynikající gymnastka. Narodila se 3. května roku 1942 v Praze. Od malička se věnovala gymnastice a její první medaile byla na mistrovství Evropy v polském Krakově za kladinu. 

  Její první větší závod byl v Moskvě, když s československým týmem byla druhá v soutěži družstev. Ve víceboji v jednotlivcích obsadila krásné osmé místo. V tu dobu jí bylo šestnáct let. Pak na mistrovství Československa vybojovala druhé místo.

  Další rok v Krakově na mistrovství Evropy získala svou první zlatou medaili a tu získala ze cvičení na kladině a pak na přeskoku brala stříbro za druhé místo.

  Pak nastal rok 1960 a nastaly olympijské hry, kde s Československým týmem získala stříbrnou medaili. V samostatných disciplínách byla ve víceboji osmá a na kladině šestá.

  V roce 1962 se konalo mistrovství světa v Praze a tam asi zaznamenala svoje největší úspěchy, protože skončila první v přeskoku, druhá ve víceboji a třetí v prostných. Taky Československé družstvo zase získalo medaili za druhé místo. 

  Věra Čáslavská je držitelkou nejvíce medailí na olympijských hrách pro Českou i Slovenskou republiku. V roce 1964 na olympijských hrách v Tokiu totiž získala s družstvem stříbro a v individuálních disciplínách získala tři zlaté olympijské medaile, ve víceboji, na přeskoku a kladině.

  Získala mnoho medailí z mistrovství světa či Evropy. Na mistrovství Evropy, které se konalo v Bulharské Sofii vyhrála neskutečných pět zlatých medailí za bradla, kladinu, prostnou, přeskok a víceboj.

  Další rok opět zazářila na mistrovství světa v Dortmundu, kde vyhrála přeskok, víceboj a konečně české družstvo vybojovalo zlatou medaili. V roce 1967 na mistrovství světa v Amsterdamu vyhrála v gymnastice opět pět zlat opět z bradel, kladiny, prostné, přeskoku i víceboje. 

  Pak nastal rok 1968, olympijské hry v Mexiku při kterých se vdala za skvělého běžce Josefa Odložila, kterému bude věnován další článek. Vyhrála bradla, prostnou, přeskok, osmiboj a druhá byla s Československým družstvem a na kladině.

  Během ceremoniálu, když stála na stejném stupínku s tehdejší sovětskou gymnastou a když byla slyšet sovětská hymna, tak na znamení okupace proti Československu se dívala se do země. Byla vyhlášena sportovkyní roku. Také jako jediná spolu s Larisou Latyninovou získala zlatou medaili na dvou olympijských hrách po sobě. 

  Po olympijských hrách skončila její kariéra sportovkyně. Když v roce 1968 podepsala petici dva tisíce slov, byla vyloučena ze ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy a sportu). V roce 1974 vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a stala se trenérkou. 

  V roce 1990 se stala poradkyní tehdejšího prezidenta Václava Havla na otázky pro sport. V prezidentských volbách v roce 2013 aktivně podpořila Karla Schwarzenberga. V roce 2010 získala Japonský řád vycházejícího slunce. Její manžel zemřel v roce 1993.

  Autorka: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 2. května 2015 v 11:03.
  zanulka11 v něm napsala:

  prosim

  Mohla bych se zeptat?
  Žije ještě dnes a jestli ano, tak kolik jí je let ?

  Příspěvek z 17. dubna 2015 v 7:32.
  Lodo10 v něm napsala:

  Sp

  Ona dělala gymnastiku?