Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Spousta oborů biologie

  vydáno  •  Škola
  Chceš se stát přírodovědcem, ale zároveň tě zajímá i jiný obor a nemůžeš se rozhodnout? Nevadí, existuje spousta odnoží biologie, které by tě mohly zaujmout. O některých z nich je tento článek.

  pes veterinář, © MAFRA

  Amatérovi se může zdát, že to má biolog snadné, protože se stačí naučit nazpaměť pár knížek a mít rád zvířátka. Opak je ale pravdou - protože se přírodovědné obory složitě prolínají, musí biolog pracující na jakémkoliv poli znát od všeho trochu a od něčeho hodně, aby dokázal svou práci dělat dobře. Není to tak snadné, jako naučit se třeba péct (čímž nechci degradovat pekaře, jejich práce také spočívá na pochopení spousty faktorů), ale biologa motivuje jeho vlastní zájem, nadšení pro věc a také pocit, že dělá něco dobrého pro svět. Bez biologů (a jejich příbuzných chemiků a fyziků, kteří nám dali chemii) bychom pili nebezpečnou vodu, jedli zkažené nebo parazity zamořené maso, nerozuměli bychom tomu, jak funguje svět a co vše svým jednáním ovlivňujeme.

  Botanika, ekologie

  Botanika je soubor oborů, které zkoumají rostliny. Některé se zabývají stavbou rostlin a jejich odlišnostmi (navazují na sebe s genetikou), jiné se částečně překrývají se zoologií (vědou o živočiších) a hledají vzájemné vazby mezi rostlinami a různými jinými skupinami organismů - což hraničí s ekologií. Ekologie je poměrně mladý vědní obor, alespoň ve smyslu ochrany životního prostředí. Úkolem ekologie je zkoumat vzájemné vazby mezi různými složkami přírody, ale ochrana životního prostředí nás, lidi, začala zajímat v podstatě až v minulém století. Úkolem současných ekologů tedy především je, zabránit další devastaci naší planety.

  Mořská biologie

  Kromě vědních oborů jako je botanika, která se soustřeďuje na určitou skupinou živých organismů - rostlin, jsou tu také obory zkoumající nějaký výřez ze scenérie - třeba mořská biologie. Mořský biolog se zabývá celým společenstvím oceánu, je to tedy tak trochu ekolog specializovaný na slané vody. Do toho spadají i mikroorganismy, takže se tato věda prolíná s mikrobiologií, nebo ryby, kterými se zabývá ichtyologie, a mnoho a mnoho dalších vědních oborů.

  Biochemie a mikrobiologie

  K tomu, aby ses mohl vydat studovat biologii, potřebuješ upřímný zájem o přírodu a dobrého pamatováka. Budeš se toho muset spoustu naučit nazpaměť a je snazší, pokud ses o to již dříve zajímal a máš trochu přehled. Ale není to jen o schopnosti se něco „našprtat“ - biolog potřebuje také dobrou znalost chemie, ve které už musíš uplatnit schopnost počítání a logického uvažování. Systém organické chemie (té části chemie, která se zabývá procesy probíhajícími uvnitř živých organismů) je poměrně jednoduchý, i když to tak na první pohled nevypadá: když se naučíš něco málo teorie, dokážeš najednou pracovat s ohromným množstvím vzorců. Dost se liší od té chemie, kterou se učíš na střední škole, ale rozhodně se v ní budeš cítit jistěji, pokud jsi s chemií nikdy neměl/a problémy.

  Mikrobiolog musí umět odvodit praktické využití toho, co zná z chemie. Buňky, se kterými pracuje, se vyznačují svými metabolickými přeměnami - tím, co „jedí“ a vylučují. Kromě vědců pracujících ve výzkumu nových forem života se mikrobiologové snaží třeba zajistit, aby voda, kterou piješ, byla pitná, a jídlo, které jíš, tě neotrávilo. Využívají to, co ví o mikroorganismech, k tomu, aby je hubili, a aby tyto mikroorganismy nehubily tebe.

  Bioinformatika, genetika

  Jak už název sám vypovídá, bioinformatika je oborem kombinujícím biologii a informatiku. Je to obor pro opravdové myslitele. Musí perfektně zvládat chemii, jelikož s buňkami pracují převážně na molekulární úrovni. Tím to ale nekončí, člověk pracující v tomto oboru tráví spoustu času před monitorem, kde analyzuje data, která získal, a snaží se mezi nimi najít souvislost a vyvodit důsledky. Díky bioinformatice dokážeme předvídat, co bude ta která buňka produkovat v dané situaci, a prohlubují se naše znalosti genetiky (což je také obor sám pro sebe, zkoumající dědičnost).

  Molekulární biologie

  Molekulární biologie je zdánlivě podobná biochemii, přece jen se ale v něčem liší. Je o něco specifičtější, zabývá se složitými makromolekulami a jejich vztahy, přesahuje tedy také do genetiky, protože zkoumá mimo jiné vzájemný vliv molekul určujících dědičnost a její projevy.

  Veterináři a zvěrolékaři

  To jsou lidé, kteří biologii, chemii a vše s tím související, aplikují pro nás nejvýraznějším způsobem - na nás samotných. Podobně jako třeba mikrobiologové se musí naučit rozpoznat jednotlivé patogenní (škodlivé) mikroorganismy, ale také musí chápat biochemii, aby věděli, co s námi udělají léky, které nám předepíší. Kromě toho musí vědět, jak fungují jednotlivé orgánové soustavy (nervová, opěrná, trávicí...), a podle toho se dělí na různé další podobory. Některé úzce souvisí s psychologií a humanitními obory, jiné využívají statistiku.

  Záchranář nebo armádní lékař musí nutně mít dobrou fyzickou kondici, být celkově zdatný a dokázat pracovat pod tlakem. A kam jít studovat? Pokud si jsi jistý/jistá, že jednou půjdeš na vysokou a zvládneš to (zeptej se výchovného poradce na své škole, kdyby sis nevěděl/a rady), určitě stojí za to jít na přírodovědné nebo dobré všeobecné gymnázium. Existují i specializované střední školy, ale po výstupu z nich ti nejspíš bude chybět znalost nějakého z oborů, které pro pokračování na VŠ budeš nutně potřebovat. Třeba půjdeš-li na veterinární SŠ, sice z tebe může ihned po ukončení střední školy být sestřička nebo ošetřovatel, ale nebudeš ovládat chemii v takovém rozsahu, aby z tebe mohl být skutečný veterinář.

  Děkuji za přečtení článku. Ať už se rozhodnete studovat cokoliv, přeji vám, abyste byli v životě šťastní a práce, kterou budete dělat, vás bavila a byla vaším koníčkem.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 31. března 2016 v 7:43.
  Kozesinka v něm napsala:

  Reakce na Wensdy121:

  To mě mrzí. Na škole máme předmět Ekologie - člověk a prostředí. Nejspíš to tedy máme vše zahrnuto v jednom předmětu. Díky za opravu. Ale byl takový flame nutný? :D

  Příspěvek z 30. března 2016 ve 23:44.
  Wensdy121 v něm napsala:

  chybný popis vědních oborů

  já se omlouvám ale hned na začátku máte opravdu obrovské chyby, článek jsem sice nečetla celý ale jen začátek(to co jste tam napsali mě naprosto odradilo).
  Ekologie(ecology) a ochrana životného prostředí(conservation biology) jsou 2 naprosto rozdílné vědní obory:

  -ekologie se zabývá vztahy mezi organismy navzájem a jejich současným, minulým a budoucím prostředím
  -ochrana přírody je obor využívající znalosti z biologie a ekologie a aplikuje je na možnosti a potřeby lidské společnosti

  tudíž vaše věta cituji: Úkolem současných ekologů tedy především je, zabránit další devastaci naší planety. je naprostý blábol, příště než vypustíte podobnou pitomost zjstěte si něco o tom o čem píšete

  Příspěvek z 21. března 2016 v 19:37.
  hvězda25 v něm napsala:

  Skvely clanek!444