Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Spousta srdíček - můj první animovaný film

  vydáno  •  Škola a poznání · Kultura · Filmy
  Kouzelníci velmi neradi prozrazují své triky. Většinou vás s úsměvem odbudou, že na to "jak" kouzlo vzniká není slušné se ptát. Autoři animovaných filmů jsou také tak trochu kouzelníci. Pod jejich rukama ožívají předměty, aby nám vyprávěly příběhy. Na rozdíl od svých kolegů s hůlkou a kloboukem však animátoři občas nechají dveře své dílny pootevřené.

  Školička animace, AniFest Teplice, 2009, © Radkaa

  Ba co víc - pozvou diváky, aby si zkusili vytvořit vlastní animovaný film. Není proto divu, že Školičky animace patří k tradičním a velmi oblíbeným programům festivalu animovaných filmů AniFest. Studenti odborných škol se tu na několik dní stávají rádci a učiteli, kteří vás zavedou do říše animovaných kouzel.

  Letos poprvé probíhala část AniFestu v Teplicích. Díky výhře v soutěži na serveru Alík.cz se ho mohla zúčastnit také Jana Hrbačková z Plzně. Na festivalu jsme se s ní potkali a domluvili se, že se o své zážitky podělí s čtenáři Alíkovin. „Víkend s AniFestem jsem si pořádně užila,“ prozradila nám po skončení festivalu Jana. Kromě promítání filmů si prohlédla naše nejstarší lázeňské město - Teplice. Moc se jí líbilo také posezení ve zdejší botanické zahradě.

  Z Janina festivalového zápisníku

  Jana společně se svou kamarádkou při návštěvě Školičky animace.Do Teplic jsem jela s rodiči a kamarádkou. Už první den jsme byly hned ráno objednány do školičky animovaných filmů. Hned na začátku se nás ujali moc milí kluci a ukázali nám, co si kde můžeme zkusit.

  Nejvíc se mi líbilo vytváření filmů na speciální tabuli. Na ni jsem kreslila a vytvářela si tak svůj první animovaný „film“. Na první pohled mi to připadalo lehké. Ale jak jsem se brzo přesvědčila, zdání klame.

  Měla jsem k dispozici takovou zvláštní obrazovku, ke které je speciální tužka. Tou jsem pak na tu obrazovku kreslila. Mohla jsem si vybírat tvar, šířku i barvu, kterou jsem chtěla kreslit. Připravila jsem si takové krátké video s logem Anifestu a spoustou srdíček. Pak jsem zkusila ještě jeden. Tam jsem chtěla, aby sluníčko poletovalo po obloze. To pro mne už bylo hodně těžké.

  Potom jsem zatoužila vyzkoušet si 3D filmy. To jsem však brzo vzdala. Zjistila jsem, že vytvořit pořádný 3D film musí být velká makačka. Ve školičce jsme s kamarádkou strávily asi dvě hodiny. Pak jsme si raději šly prohlédnout již hotové 3D filmy.

  AniFest – premiéra festivalu ve dvou městech

  Anifest

  Více se o festivalu dozvíte na stránkách www.anifest.cz

  Mezinárodní festival animovaných filmů se letos poprvé rozkročil mezi dvě města. Odstartoval v jihočeské Třeboni a o týden později pokračoval v severočeských Teplicích. Na festivalu se sešli filmoví tvůrci a odborníci z Kanady, USA, Austrálie, Koreje, Venezuely a celé Evropy.

  Celkem měli diváci možnost vidět 665 filmů ze 34 zemí. O ceny soutěžilo 385 snímků a 280 tvořilo doprovodný program. Soutěžili nejen dospělí či studenti specializovaných škol. V soutěži animovaných filmů vytvořených dětmi bylo 10 snímků.

  Cena poroty za nejlepší film vytvořený dětmi získal snímek Warda. Ten vznikl jako práce dětského kolektivu v Belgii. Zvláštní uznání Anifestu 09 získal snímek Učení je zábava, který režíroval Yash Choksi z Indie. Porota u něj zvlášť ocenila: „Absolutní nasazení ve věci animované tvorby.“

  Osmidenní festivalové klání přineslo absolutní vítězství celovečernímu filmu Billa Plymptona (USA) Idioti a andělé. Jeho tvůrci si odnesli hned 4 vítězství (Grand Prix AniFfest 09, nejlepší celovečerní film a v diváckých soutěžích obou měst).

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 2. června 2009 v 16:12.
  Bajíček v něm napsal:

  Jak se dlěá vlastní animák

  No jednoduše bylo to v televizi vezmete digitální foták  vyfotíte třeba Barbínku budete ji posouvat že jde třeba nakupovat a pak si ti fotky prohlížíte je to jako animák.

  Příspěvek z 1. června 2009 v 15:34.
  konikAdca v něm napsal:

  Reakce na Embri:

  Jé a máš adresu těch stránek2426

  Příspěvek z 1. června 2009 v 15:16.
  Embri v něm napsal:

  na nějákých stránkách si můžete vymyslet vlastní animák