Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Správná pětka

  vydáno  •  Knihy

  Správná pětka byla a vždycky bude moje oblíbená kniha. V tomto článku vám o ní něco řeknu.

  Správná pětka- moje oblíbená kniha, © Anež

  Správná pětka je skupina dětí – kamarádů, do které patří čtyři děti a pes. Jmenují se:

  • George: holka, jejíž pravé jméno je Georgina, ale vždycky chtěla být kluk, a tak jí všichni musí říkat George, ostříhala si vlasy a chová se dokonale jako kluk. Má jedenáct let.
  • Julián. Má dvanáct a ze Správné pětky je nejstarší. Proto je její vůdce.
  • Dick. Dick je Juliánův bratr. Má jedenáct let a má rád vtipy a jídlo.
  • Anna. Anna je ze Správné pětky nejmladší. Ráda se stará o domácnost, uklízí, umývá nádobí, … (Což já naprosto nechápu.) Má deset let.
  • Tim. Tim je Georgin pes. Má asi tři roky.

  Dnes spíše narazíte na novější vydání Správné pětky. Text a děj mají stejné, jen obal knihy je jiný.

  Správná pětka – novější vydání

  Komu bych správnou pětku doporučila?

  Správnou pětku jsem začala číst na konci druhé třídy, to znamená ve věku osmi až deseti let. Je jedno, jestli pro kluky, nebo holky, ale hlavně pro ty, kteří mají rádi dobrodružství.

  Správnou pětku napsala Enid Blyton.

  Teď vám popíšu první dobrodružství Správné pětky:

  Pětka na ostrově pokladů

  Anna, Julián a Dick jedou na prázdniny k sestřence George, kterou v životě neviděli. George se k nim na začátku chová škaredě, jasně jim dává najevo, že je tam nechce, ale postupem času se skamarádí a George jim ukáže svého psa Tima, kterého schovává před rodiči, protože ho Georgin otec vědec vyhodil z domu.

  George bydlí u moře. Jejich rodina vlastní ostrov, ale protože ostrov nikdo nechtěl koupit, matka George jí ho předala. Děti to uvrhne v ohromné nadšení a rozhodnou se ostrov pořádně prozkoumat.

  Když poprvé jedou na ostrov, zjistí, že pod vodou jsou útesy, do kterých se dá snadno nabourat a dobrou cestu zná pouze George, její otec a pár rybářů. Při první návštěvě ostrova se strhne obrovská bouře, která vyvrhne na pobřeží ostrova vrak lodi. Děti se rozhodnou vrak prozkoumat. Uvnitř najdou krabičku z oceli a po otevření zjistí, že se přes celá léta do krabičky nedostala voda. Uvnitř je plánek ostrova a děti zjistí, že je to mapa k pokladu.

  Podaří se jim poklad najít? A nechytnou je při tom zločinci, kteří se o pokladu taky dozvěděli? To vše se dozvíte, pokud si přečtete Správná pětka na ostrově pokladů!!!

  Další moje oblíbené dobrodružství je:

  Pětka znovu na ostrově

  Byly Velikonoční prázdniny a Dick, Julián a Anna přijeli za George. Otec George je slavný vědec, který dělá různé pokusy. Pokus, který provádí tentokrát, je možná ze všech nejdůležitější. Potřebuje proto kolem sebe a nad sebou vodu, vybral si Georgin ostrov. Na něm si postavil něco jako věž. George byla z toho naštvaná, těšila se, jak kamarádům ukáže ostrov na jaře, ale na ostrov nesmí nikdo z nich vstoupit, aby strýčka nerušili při práci. Navštěvovat ho mohou pouze aby mu dovezli zásoby jídla.

  Při první návštěvě nemohli strejdu Quentina najít, ani jeho skrýš. Strýc se nakonec objevil sám. Kde však měl svou skrýš, říct nechtěl. Teta se o něho bála, a tak se domluvili na signálech, které bude strýček vysílat z věže, aby je ujistil, že je v pořádku. Ráno v deset a večer v deset bude vysílat z věže světelné signály.

  Po návratu se pětka rozhodne pro procházku po pobřeží, při které potká kluka a muže, které nikdy předtím neviděli. Skamarádili se a Martin (tak se jmenoval ten kluk) je pozval k sobě na návštěvu. Návštěva se vydařila a další den se děti rozhodly jít do starého lomu hledat zkameněliny. Potkaly v něm Martina a společně objevili obrovskou králičí noru, ve které se Tim málem ztratil. Naštěstí ho George našla.

  Rozhodli se noru v příštích dnech pořádně prozkoumat. Podaří se jim najít, co se v tajemné noře ukrývá? Na to, aby patřila králíkům, je moc velká. Co to tedy je?

  Co se mi na Správné pětce líbí/nelíbí?

  Líbí

  • Je to knížka vhodná pro děti.
  • Má dobrou velikost písma, dobře se čte.
  • Nejsou tam žádná složitá slova.

  Nelíbí

  • Pochází z Anglie, kde jsou některé svátky, které tady v České republice nemáme, takže jsem kvůli tomu občas něco nepochopila.

  To by bylo asi všechno. Doufám, že se vám článek líbil!

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 6. ledna ve 14:14.
  Vinnetou v něm napsala:

  Já mám taky Správnou pětku moc ráda, ale četla jsem jen dva díly.:-)

  Příspěvek z 22. června 2021 ve 21:50.
  majdula2000 v něm napsala:

  Já měla úplně nejraději Tajemná místa, doteď jich mám několik v knihovničce, ale Správnou pětku taky. A tuším, že i jednu sedmu.:->

  Příspěvek z 22. června 2021 ve 21:14, upravený vzápětí.
  Anež v něm napsala:

  ano, taky jsem četla Tajemství a Tajnou sedmu, seriál jsem taky viděla a Jaroslava Foglara mám taky ráda