Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sraz Alíka v Českých Budějovicích 1. června 2019

  vydáno  •  Srazy uživatelů Alíka

  V sobotu 1. června 2019 proběhl sraz Alíka v Českých Budějovicích. Navštívili jsme Černou věž a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, nechyběl pochopitelně ani oběd.

  Skupinová fotka účastníků srazu včetně Alíka, kromě těch, kteří uvedli, že nechtějí být fotografováni., © Pralinka2

  Začátek srazu byl stanoven na 10:30 hodin v nádražní hale vlakového nádraží Českých drah u pokladen. Pralinka2 a já jsme na místě srazu byli už krátce po 10. hodině, a jelikož jsme měli ještě čas, byl nápad projít se kousek kolem vlakového nádraží, ale doslova ve dveřích jsme se střetli s organizátorem srazu, kterým byl uživatel smejky225. Nakonec jsme tedy zůstali v nádražní hale a vydali se do místní trafiky zakoupit nějaké pohledy Českých Budějovic, které se pak pošlou uživatelům, kteří se nemohli zúčastnit tohoto srazu osobně. Jelikož už se čas pomalu nachyloval, rozhodli jsme se už počkat na oficiálním místě začátku srazu, tedy u pokladen.

  Během chvilky se Pralinkovi2 ozvalo vedení Alíka, které také přislíbilo svoji účast na tomto srazu, že u vlakového nádraží budou mít asi nějaké problémy se zaparkováním, neboť přijeli na sraz autem. Po dohodě s organizátorem srazu se ukázalo asi jako nejlepší řešení, že se sejdeme kousek od vlakového nádraží na Mariánském náměstí. V tu dobu na sraz dorazila i poslední účastnice srazu, uživatelka majacos, takže jsme byli jinak v kompletní sestavě a nebylo potřeba na nikoho dalšího čekat. Na sraz sice předběžně přislíbilo účast více uživatelů, mezi nimi i dětí, ale z různých důvodů nakonec svou účast na srazu odvolali. Budiž jim ke cti, že se alespoň řádně předem omluvili a nemuseli jsme na ně tedy zbytečně čekat.

  Vydali jsme se tedy směrem k Mariánskému náměstí, kde na nás čekal Ouřada s vrchním Zvěrolékařem Alíka –MM–em, ale nečekali tam sami, čekal tam na nás i přímo sám Alík osobně. Vydali jsme se kousek od Mariánského náměstí k místu, kde byla pořízena i skupinová fotka s Alíkem. Alík pak následoval všechny účastníky srazu směrem k náměstí a Černé věži, jelikož se však pomalu, ale jistě nachýlil čas oběda v restauraci, kde byla vedena i rezervace, a psi do restaurace nesmějí, tak se s námi následně rozloučil. V restauraci jsme si dali oběd, někteří účastníci i polévku a něco k pití, popovídali jsme si a také napsali a podepsali pohledy některým uživatelům Alíka.

  Zhruba kolem 13. hodiny jsme se vydali k nedaleké Černé věži, která byla hlavním cílem srazu, mimochodem také byla poznávacím znamením pro účastníky srazu. Černá věž se nachází v blízkosti náměstí Přemysla Otakara II., její dostavba se datuje k roku 1577 a původně sloužila jako hlásná a strážní věž a pochopitelně také jako zvonice. V době své aktivní činnosti dokonce býval přímo ve věži malý byt pro strážného a jeho rodinu, kteří na věži dokonce svého času chovali i některá domácí zvířata, většina věcí se na věž musela dopravovat rumpálem. V současné době i nadále tvoří jednu z dominant Českých Budějovic a je častým cílem českých i zahraničních turistů. Věž je vysoká zhruba 70 m a až na ochoz věže vede celkem 225 schodů, z nichž asi první třetina je kamenných točitých a ostatní schody jsou dřevěné. Vstup na věž je zpoplatněn a možná hodně lidí překvapí, že vstupné se nevybírá dole u vchodu do věže, ale až úplně nahoře na vrcholu věže. Při průchodu věží je možné spatřit také několik zvonů a také jsou zde návštěvníkům k dispozici různé další informace, mimo jiné o tom, kolik schodů ještě zbývá na vrchol.

  Zvon na Černé věži v Českých Budějovicích, © Ouřada

  Jestli je snažší absolvovat výšlap nahoru na věž, nebo následně sejít dolů, je na zvážení každého, jisté asi je, že odměnou pro ty, kteří úspěšně cestu nahoru vyjdou, je překrásný výhled na celé České Budějovice i okolí. Věž ale pochopitelně nenabízí jen výhled a možnost shlédnout z ní dolů, je zde i část původní omítky, která byla po rekostrukci věže zachována. Na věži je také možné si prohlédnout složité zařízení hodinového strojku a hodin (orloje), je zde možné si zakoupit i různé propagační předměty, například pohledy.

  Černá věž v Českých Budějovicích, © Pralinka2


  Původní omítka na Černé věži v Českých Budějovicích z roku 1577, © ALX75


  Výhled z Černé věže v Českých Budějovicích, © ALX75

  Po prohlídce věže už nezbývalo příliš mnoho času, proto se debatovalo o tom, zda půjdeme na zmrzlinu, nebo stihneme navštívit ještě muzeum. Nakonec jsme se rozhodli pro muzeum, které nakonec nebylo až tak daleko. Dá se řici, že zamýšlenou prohlídku muzea jsme víceméně kompletně stihli. V muzeu byla k vidění historická expozice, v jejíž části byla mimo jiné zajímavá stará truhla, u níž bylo uvedeno, že obsahuje 5 zásuvek. Po vlastním otevření této dřevěné, poměrně hezky zdobené, truhly se však objevily jen asi 2 zásuvky, najít ostatní bylo poněkud obtížnější, naštěstí nám trochu poradila velmi ochotná pracovnice muzea. Ukázalo se, že při velké trpělivosti truhla obsahuje zásuvek dokonce 6, ale najít tu poslední je opravdu velmi obtížné.

  Záhadná truhlička, © Pralinka2

  Zajímavý byl také jakýsi zživotnělý obraz, jenž znázorňoval paní v dobovém oblečení. Vlastně běžně na tom obrazu nebylo k vidění nic. Teprve pokud si návštěvník muzea stoupl kousek před obraz na vyznačené místo, objevila se na obrazu daná paní, která konala stejné pohyby jako osoba, která před obrazem stojí. To znamená, že pokud například osoba před obrazem poskočila nebo zamávala, paní v dobovém oděvu na obrazu udělala totéž. K vidění byly také různé staré mince, například groše a jiné předměty a věci související s měnovou politikou. V další místnosti byly také ke zhlédnutí různé dobové plakáty, nejen od různých nápojů, ale i jiných výrobků, byla i zde expozice věnovaná divadlu, kde byly různé divadelní rekvizity, které bylo možné si i přímo vyzkoušet a zahrát si jakési malé divadlo přímo v muzeu, čehož někteří návštěvníci využívali, byl zde také simulátor různých zvuků. Nechyběl zde ani model celých Českých Budějovic a zaujala nás i historická audiotechnika.

  V muzeu při srazu Alíka v Českých Budějovicích, divadelní rekvizity., © Pralinka2


  Historická audiotechnika v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, © Pralinka2


  model centra Českých Budějovic, © majacos


  Model centra Českých Budějovic a někteří účastníci srazu Alíka, © Ouřada

  Po půl čtvrté odpoledne už jsme se pomalu vydali směrem k nádraží, kde byl sraz oficiálně ukončen, protože některým účastníkům před 16. hodinou odjížděl vlak. Zbývající účastníci srazu se rozhodli dojít si ještě na zmrzlinu, takže nakonec byla i ta, a cestou k nádraží se také Pralinkovi2 podařilo vyfotografovat několik holubů. Na nádraží se pak rozešli i ostatní účastníci srazu.

  Pokud by někomu bylo divné, že jsme nenavštívili českobudějovické náměstí, tak to bylo z důvodu, že v okolí náměstí právě probíhal půlmaraton a další akce, takže náměstí bylo částečně znepřístupněno.

  Sraz se dle mého názoru celkem povedl, přálo nám i počasí, bylo slunečno. Jen se nás bohužel moc nesešlo, takže si na závěr dovolím menší postesknutí.

  Je hezké, že někteří uživatelé volají po uspořádání srazu na nějakém místě, bohužel i v tomto případě se ukázalo, že reálný zájem uživatelů přiliš nebyl, někteří uživatelé se omluvili a někteří uživatelé, kteří sraz původně poptávali, nakonec také nepřišli. Přitom šlo po dlouhé době o jeden z mála srazů na jihu Čech - poslední sraz se zde konal v roce 2013, a v Českých Budějovicích se naposledy konal sraz Alíka v listopadu roku 2010. Pozvánka na sraz vyšla v Alíkovinách téměř s měsíčním předstihem a celou dobu byla napoutána na titulní straně Alíka, aby ji nikdo nemohl přehlédnout. Na srazu, kterého se mohli zúčastnit zejména uživatelé z jihu Čech, pro které jsou ostatní místa v republice přiliš daleko, bylo možné poznat osobně některé Správce Alíka, byla zde možnost potkat samotného Alíka a i přímo jeho majitele, který nyní Alíka vlastní a provozuje, byl zde i hlavní Zvěrolékař, kterému bylo možno pokládat různé otázky týkající se webu Alík.cz. Poděkování za účast na srazu tedy patří těm, kteří na něj nakonec skutečně dorazili, zejména vedení Alíka spolu se samotným Alíkem.

  Termín a místo dalšího srazu Alíka zatím známo není. O letních prázdninách se srazy většinou nepořádaly, nicméně to se může změnit. Zájemcům o pořádání srazu nebo o účast na něm doporučuji sledovat Alíkoviny, příslušné nástěnky a nebo kontaktovat Správce Alíka Pralinku2, se kterým si můžete domluvit, zda má vůbec smysl na daném místě sraz Alíka pořádat a pokud ano, tak kdy a za jakých podmínek.

  Fotky ze srazu jsou k dispozici zde: pralinka.venku.cz/srazalik61.php

  Na závěr se ještě můžete podívat na video, které je věnováno právě Českým Budějovicím.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 7. června 2019 ve 13:08.
  smejky225 v něm napsal:

  Ano, já totiž nestárnu. :-> Sraz byl pěkný, jen je škoda, že nás bylo málo.

  Příspěvek z 7. června 2019 v 9:17.
  majdula2000 v něm napsala:

  Smejky až třetí! Nejmladší byl Alík a pak majacos.:-D
  Praha určitě bude, bývá každý rok někdy na konci.:->

  Příspěvek z 7. června 2019 v 9:17.
  majacos v něm napsala:

  Majdo, do Prahy se chystám, pokud to bude ještě letos ;-)