Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Srpen 1968 – dovolená mé babičky, která nikdy nezačala

  vydáno  •  Česká republika · Z Alíkova archivu
  Jak to bylo v srpnu 1968? Tak to jste ještě byli na houbách jako já, (tak mi to říká babička u které jsem na prázdninách) a nevíte o tom nic. Ale já to teď už vím. Bylo 20. srpna 1968 a moje babička se chystala na dovolenou k rodičům mého dědečka.

  Dramatické události srpna 1968 v Praze - UCPANÉ PŘÍKOPY. Když to šlo, vlezla jsem do nějakého domu a fotila z okna, abych měla nadhled. Na Příkopech jsem viděla tyto tanky uprostřed davu. Měly spuštěné motory, ale stály. Asi nedostaly rozkaz... komentuje snímek jeho autorka., © Eva Vančurová

  Měli ten rok štěstí, v červenci se jim narodila moje maminka a taky dostali auto na pořadník.To byl takový seznam kde jste museli čekat až na vás přijde řada (někdy jste čekali hodně dlouho a někdy jste se vůbec nedočkali). Tak se chtěli pochlubit miminkem a novým autem. Babička všecko pečlivě balila, aby na nic nezapomněla. Tak šla spát docela pozdě.

  Když si lehla, uslyšela z dálky hřmění. Myslela si, že se blíží bouřka tak vstala a šla zavřít okno. Když se podívala z okna, viděla na hranicích vojáky. Bydlela totiž přímo na čáře, kdy město Jiříkov dělila od sousedního německého Ebersbachu jen silnice. Dráty, které tvořily hranici kolem celé naší republiky, tuhle silnici protínaly uprostřed. A tak zavolala dědu, ať se jde podívat co se děje.

  Bylo kolem 23. hodiny, hluk byl stále větší. Najednou se v zatáčce objevily tanky, prorazily trojitý zátaras a valily se do města. Naši vojáci měli štěstí, že včas uskočili, jinak by patřili mezi první oběti téhle okupace. Odnesli to ale někteří učňové z internátu, který byl hned vedle. Tanky prorazily plynové potrubí, které bylo pod silnicí a některé děti byly přiotráveny. Cizí vojáci je nepustili ven. Tohle trvalo do rána.

  Mezi lidmi byla panika. Během dopoledne byly vykoupené obchody, nikdo nevěděl co se děje. Všichni poslouchali rozhlas, čekalo se na každou zprávu. Bylo 21. srpna 1968. Okupace, byli jsme napadeni.

  Tak skončila dovolená mé babičky, která ani nezačala. Jsem ráda že jsem nic takového nezažila, i když něco podobného se stále odehrává, teď například v Gruzii.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi - prazdniny

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 25. srpna 2008 ve 12:58.
  Pán-ZLA v něm napsal:

  Zamyšlení

  Je zajimavé jak všem vadí Hitler. Ono se není čemu divit.
  Je zajímavé jak všem vadí Rusové. Tady bych se už trošku divil. Vojáci kteří nás "masakrovali" byli 17 ti letí hoši tedy mladší než jsem já. Dokážete si představit že by ste museli v 17 střílet po lidech? Já ne ani ve svých 21 letech.
  Je zajímavé jak všem vadí Čína. Čína - lidská práva, toto spojení nám okamžitě vytane na mysli a Tibet obsazení Tibetu, prostě hrůza.......
  ....je zajímavé že absolutně nikomu nevadí Amerika. To že Španělští, portugalští, britští, francouští a nizozemští kolonie vybyly 80% indiánské populace a zbylých 20% pozavíralo jako zvířata do klecí., to že mrskaly otroky-oni se za to omluvili, jaj to těm černochům vážně pomohlo, co? To že Amerika obsadila Irák a Afganistán je ve jmenu demokracie ale to že Čína obsadí Tibet a Rusko vpadne do Gruzie je genocida a ja nevim co všechno, zamyslete se co je vlastně demogkracie?

  Příspěvek z 24. srpna 2008 v 11:25.
  sněnka1 v něm napsal:

  Reakce na Radeček-6-6-7:

  souhlas444

  Příspěvek z 24. srpna 2008 v 10:04.
  Radeček-6-6-7 v něm napsal:

  Reakce na Jára14:

  Takové věci bychom si měli uložit do paměti, proto to bylo tak dlouhé. Zemřely tehdy desítky lidí.