Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Staň se čarodějkou: Kdo je čarodějka

  vydáno  •  Malá čarodějka
  Než se pustíme do kouzel, výroby amuletů či výkladu karet, pojďme si říct něco o čarodějkách. Pozor, tentokrát je text určen výhradně dívkám.

  Michaela Horká v hlavní roli Čarodějnice., © Prague Shakespeare Company

  Když si představíš čarodějku, co uvidíš? Starou vyschlou osobu, která si neustále mumlá tajemné formulky a většinou přináší obavy a nepříjemnosti? Takové čarodějnice znáš z pohádek a tak se dostaly i do obecného povědomí.

  Malá čarodějka

  Útlá knížečka Malá čarodějka otevírá dívkám svět čarodějnictví. Obsahuje sadu 21 karet a ukazuje jednoduché postupy, jak je vykládat. Najdete v ní návody k výrobě kouzelných amuletů a čar na lásku i přátelství. Postupně si v rámci seriálu některé z postupů představíme a společně naučíme. Takže příště: Jak vyrobit čarodějnickou hůlku.

  A pokud se již nemůžete dalšího pokračování dočkat, můžete si knížečku za 121,- Kč objednat například zde.

  z knihy Magická padesátka, Marcela Košanová
  Malá čarodějka, Marcela Košanová

  Ve stejných pohádkách jsou i babičky, které rozumí bylinkám, zvířatům, přírodě i lidem. Pomáhají Honzům, princeznám Maruškám a ztraceným dětem. Tajemná babička umí zmizet, mluvit s ptáky, uspává slunce a vlídným úsměvem rozpláče drsného vojáka. O takové babičce by nikdo neřekl, že je čarodějnice, protože by ji nechtěl urazit. Ale jak to, že dokáže tolik neuvěřitelných věcí? Ano, ovšem, hodná bylinkářka je čarodějka. Tak jak to tedy je? Je čarodějka zlá či hodná?

  Abychom to lépe pochopily, podíváme se na to jinak. Jsou dívky, které neustále někoho využívají, a když nedostanou to, co chtějí, jsou zlé a ubližují ostatním.

  Jsou také dívky, které dokáží pochopit problémy ostatních a umějí být opravdovými kamarádkami. Svým úsměvem rovnají spory a není možné nemít je rád. Tak jaké jsou dívky? Zlé nebo hodné?

  Není přece možné říct, že jsou čarodějky pouze zlé nebo pouze hodné. Stejně jako není možné říct, že jsou dívky pouze zlé nebo pouze hodné.

  Lidé prostě nejsou jenom zlí nebo jenom hodní. Lidé jsou prostě takoví, jací jsou. Někdo hodný, někdo zlý.

  Protivná a zlá dívka nikdy nebude opravdovou čarodějkou. Takovou dívku nebude mít nikdo rád a pokud si to včas neuvědomí, zůstane nakonec bez přátel.

  Jsem čarodějka. Znám mnohá tajemství přírody a rozumím jim. Jsem silná žena plná života. Mám ráda lidi a oni to cítí a lásku mi vracejí. Dnes už dobře vím, že síla, kterou si nosíme v sobě, nám umožní splnit si jakékoliv přání.

  Z knížky: Malá čarodějka, Marcela Košanová

  Správná čarodějka dodržuje přísná pravidla, která nesmí porušit:

  Čarodějnická pravidla

  • Čarodějka je chytrá
   Nemusí být ve škole úplně nejlepší, ale nezaostává za ostatními. Nevzdělaná čarodějka nikdy nedosáhne úspěchu.

  • Čarodějka je vždy upravená
   Dbá o své šaty i o své tělo, není ušmudlaná a neučesaná.

  • Čarodějka má ve svých věcech pořádek
   Uklízí si po sobě, ve svém pokojíčku nemá rozházené věci. Dobře ví, že kdo má kolem sebe nepořádek, ten se nedokáže soustředit.

  • Čarodějka je slušná
   Chová se správně i ve společnosti spolužáků, i dospělých.

  • Čarodějka je vlídná
   Umí pochopit potíže jiných a zbytečně se nehašteří.

  • Čarodějka nikdy neubližuje
   Sama nevyvolává spory a neroznáší pomluvy. Ví, že hádky a pomluvy všem velmi ubližují.

  • Čarodějka je trpělivá
   Pokud něco opravdu chce, dokáže trpělivě pracovat na tom, aby toho dosáhla. Jen málo věcí lze dostat hned.

  • Čarodějka ví, co chce
   Nechová se jako malé rozmazlené dítě, které chce to, co má ten druhý. Nemění svá přání podle počasí ani podle jiných.

  • Čarodějka vždy uzná svou chybu
   Když se zmýlí, nebo když udělá chybu, neobviňuje z ní ostatní. Omluví se a snaží se svou chybu napravit. Není-li možné se omluvit, uzná, že pochybila sama pro sebe a nehledá viníka jinde.

  Čarodějka musí znát samu sebe. Musí si dobře rozumět a nesmí si nic namlouvat. Myslet se, že nejsem tak hezká nebo tak chytrá jako ostatní, není v pořádku. Každá je něčím zajímavá. Proč plakat, že mám velký nebo malý nos. Odlišuje mě. Kdybychom měly všechny stejné oči a vlasy, podobaly bychom se jedna druhé jako vejce vejci.

  Podívej se na sebe do zrcadla, uprav se tak, aby ses sama sobě líbila. Pochval se, nestyď se. Vždyť jsi sama. Nauč se mít ráda samu sebe a uvidíš, že ti všechno půjde lépe.

  Už víš, kdo jsou čarodějky. A každá správná čarodějka má svou čarodějnou hůlku, kterou si musí sama vyrobit. Jak na to si prozradíme příště.

  Chceš o čarodějnicích vědět víc? Zajímá tě historie, náboženství a historické souvislosti? Podívej se i na článek Marcela Košanová: Jsem čarodějnice a jsem na to hrdá.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 15. března 2016 ve 14:30.
  Nikitaatikin v něm napsala:

  Reakce na emichala:

  to si jenom myslíš, čarodějky existujou!

  Příspěvek z 14. března 2016 v 15:14.
  kellymiller v něm napsala:

  neexistuje

  čarodějka neexistuje je to vymysleno 25

  Příspěvek z 10. března 2016 v 16:12.
  meribera v něm napsala:

  Reakce na emichala:

  Já taky já taky14