Jak jsem již říkala, standardní model je teorie, která pojednává o složení vesmíru. Všichni jistě víte, že známe atomy, malinké částice, které mezi sebou tvoří vazby a následně tvoří celý svět. Jak přesně atom vypadá, vlastně nevíme, nemůžeme se na něj podívat mikroskopem, ale pro představu stačí to, že v jediné kapičce vody najdeme biliony atomů vodíku a kyslíku. Biliony!
Lidé si dlouho mysleli, že atomy jsou to nejmenší, co na světě existuje, však také slovo „Atomos“, z kterého vyšlo pojmenování atomu, znamená nedělitelný. Starší z vás už ale ví, že v atomech najdeme elektrony, záporně nabité částice, protony, pozitivně nabité částice, a neutrony, neutrální částice. Vědci se dlouho dohadovali, jako to vypadá uvnitř takového atomu. Nakonec přišli na to, že v atomu je jádro, ve kterém můžeme najít protony a neutrony, o kterých jsem už mluvila, a pak elektronový obal, ve kterém, jak už název napovídá, najdeme elektrony. Takový elektron je ale spletitá věcička. Nemůžete ho vidět, ani najít, můžete ho jen předpokládat. Víme, že tam musí být a víme, kde se přibližně vyskytuje, ale ukázat na jediné místo a říct: „Ha, tady je elektron,“ nelze.
Když jsme si vysvětlili tento základ, postoupíme hlouběji. Pekelně dlouho si lidé mysleli, že dál už to zase nerozdělí, ale opak je pravdou. I malinké částečky se skládají z ještě menších částeček. Máme tedy kvarky, leptony a polní částice. Nebojte, vše vysvětlím!
Standardní model - co kde je, © Myšoňka
Kvarky jsou malilinké částice, ze kterých se skládají nám již dobře známé protony a neutrony. A pozor, přichází další pojem. Spin. Co to je? Nikdo neví. Některé částice mají spin 1/2 a jiné -1/2, ale najdeme i částice s celočíselným spinem, nebo spinem, který ničemu takovému vůbec neodpovídá, jenže o těch zase nic nevíme. Jinak se mu říká také vnitřní moment hybnosti. Že vám to nic neříká? Buďte v klidu, vědci to pojmenovali, ale sami nerozumí tomu, co to je. To bude jednou na naší generaci, objevit, co spin umí a proč je takový, jaký je. Ať je to, co je to, kvarky mají spin 1/2, což znamená, že se jedná o takzvané fermiony.
Leptony jsou další malé částečky našeho světa a stejně jako kvarky mají spin 1/2, takže jsou to také fermiony. Dělí se na záporně nabité, mezi které řadíme mimo jiné i elektron, a pak neutrální, neboli neutrina. Ke každému leptonu máme i antilepton, a můžeme je také dále řadit do tří generací.
Další speciální věcí jsou bosony. Ty mají celočíselný spin a známe tři. Jsou dva, které známe již delší dobu, boson Z a boson W. Jeden slavný fyzik, Higgs, roku 1964 ve svých výpočtech odhalil, že existuje ještě jeden boson, a pojmenoval ho Higgsův. Trvalo ale dlouhá léta, než byl Higgsův boson konečně nalezen a skutečně dokázán, to bylo v červnu 2012.
Byl nalezen v hadronovém urychlovači částic, známém jako CERN, který byl vybudován v Ženevě. Je to mezinárodní projekt a jeho členem je i Česká republika a to od roku 1993. Jde zjednodušeně o to, že v obrovském kruhu o průměru několika kilometrů krouží částice obrovskou rychlostí, která se přibližuje rychlosti světla a následně se srazí.
Nezmínila jsem ještě fotony a gluony, takže to jdeme rychle napravit. Co to je? Začnu gluony. Gluon je další elementární částice a jejich název je odvozen od anglického „glue“, neboli lepidlo. Proč? Gluony jsou důvodem, proč atomové jádro (protony a neutrony) drží pohromadě a nerozpadne se. Fotony mají spin jedna a popisují se jako vlna. Je docela složité vysvětlit, co vlastně jsou, ale velmi zjednodušeně lze říct, že jsou jistou formou energie.
Standardní model je fascinující a stále málo prozkoumaný. Kdo ví, třeba to budete vy, kdo jednou dokáže existenci dalších elementárních částic nebo vysvětlí, co je to ten zpropadený spin. Jen na to pomyslete, teď jste se dotkli konce lidského poznání. Dál zatím nic není. Je čas objevovat!
Vaše Myšoňka!