Alíkovina

Star Wars

vydáno  •  Kultura
Co je to sci-fi? Kdo natočil Hvězdné války? Jak se vyznat v jednotlivých dílech Hvězdných válek? Víš o co se v příběhu jedná? A kde se můžeš dozvědět mnohem více?

Star Wars IV - Nová naděje - snímek z filmu (1977), © © Lucasfilm Ltd

Dalším poutavým příběhem, o kterém ti něco prozradím, jsou Star Wars. Do češtiny se tento název překládá jako Hvězdné války. Určitě už jsi o nich někdy slyšel. Možná ale nevíš, o co přesně se jedná. Proto se ti pokusím přiblížit, co je to za příběh a o čem vypráví.

Co je to sci-fi?

Hvězdné války jsou sci-fi filmem. Sci-fi je žánr, který nás svým dějem odvede většinou do budoucnosti. Nejčastěji se odehrává ve vesmíru. Ve sci-fi příbězích najdeme vymyšlené stroje, zbraně, ale třeba i obleční lidí, pokud tam nějací lidé vůbec jsou. Neodmyslitelnou součástí sci-fi je dobrodružství, kdy musíš očekávat neočekávané. Celý příběh je ale vymyšlený, a tak jej nemůžeš srovnávat s naším světem. Některé věci ze sci-fi se určitě podobají těm, co znáš z našeho světa. Režiséři sci-fi filmů se ale těmto podobnostem snaží vyhnout. Dělají tak film zajímavějším a netradičním.

Kdo natočil Hvězdné války? A jak jdou jednotlivé díly za sebou?

Režisér George Lucas získal cenu People's Choice za nejlepší film.Teď k samotným Hvězdným válkám. Tento film natočil režisér George Lucas. Vlastně se nejedná o jeden film, ale o sérii šesti filmů. Každý z nich je však napínavý od začátku až do konce. Natáčení probíhalo zajímavým způsobem.

V roce 1977 vznikl první díl Hvězdných válek. Ten má dnes trochu matoucí název "Hvězdné války: Epizoda IV Nová naděje"( Jen tak mimochodem, doufám, že už se vyznáš v římských číslicích. Kdyby ne, tak na konci článku najdeš klíč pro ta divná písmena uprostřed názvů.).

Po něm přišli na řadu další dva díly Hvězdných válek. Vždy tři roky po sobě. Byly to díly "Hvězdné války: Epizoda V Impérium vrací úder" (natočen v r. 1980) a "Hvězdné války: Epizoda VI Návrat Jediho" (natočen r. 1983). A proč se vlastně začínalo čtvrtým dílem? To je jednoduché. Tenkrát v 70. letech to byl obyčejný příběh, který začínal válkou. Později George Lucas vymyslel další díly této série a umístil je do času předtím, než tato válka vypukla. Můžeme tak lépe pochopit proč k válce došlo. Lépe poznáme postavy a pochopíme celý příběh. Další tři díly pak pojmenoval "Star Wars: Epizoda I Skrytá hrozba" (natočen roku1999), "Star Wars: Epizoda II Klony útočí" (natočen roku 2002) a "Star Wars: Epizoda III Pomsta Sithů" (natočen v roce 2005).

O co se vlastně v příběhu jedná?

Hvězdné války jsou velice složitým příběhem. Tvůrce příběhu, George Lucas, tě zavede do úplně jiného světa. Najdeš zde jiné rasy lidí, než na Zemi. Celý děj se odehrává v jiném vesmíru a na jiných planetách, kde platí jiné zákony. Odvyprávět celý příběh v jednom článku, je zcela nemožný úkol. Každá maličkost je totiž důležitá. Vše má v tomto příběhu svou roli a nic se neděje bez účelu.

K obsahu tedy jen velice krátce. Až budeš sledovat film budeš alespoň více napjatý a nedočkavý :-) Jako v každém příběhu i zde, bojuje dobro se zlem. Souboj mezi rytíři řádu Jediů a řádu Sithů je velice napínavý. Jedi je náboženský řád, který ovládá tzv. "Sílu". Ta jim umožňuje různé, pro nás nadpřirozené, věci. Mohou třeba předpovídat budoucnost. Mohou skákat do dálky několika metrů. Vidět do myslí jednoduchých tvorů atd.

Rytíři řádu Sith jsou bývalí Jediové. Jsou ale špatní. Přešli na temnou stranu "Síly". Chtěli být stále silnější a mocnější. Mezi těmito řády pak vznikla válka. Zajímavostí je s jakými zbraněmi bojují. Jsou to světelné meče. Možná bude lépe, když se na ně podíváš sám, než abych ti je popisoval. Najdeš je na stránkách ww.hvezdnevalky.profitux.cz/mece.php.

Slíbil jsem, že na konci vysvětlím, co jsou to římské číslice. Jsou to velká tiskací písmena, která znázorňují čísla. Tak tedy: I znamená jedničku, II značí dvojku, III je trojka. Dále už však nesmíme použít čtyři stejné znaky vedle sebe. Proto značíme čtverku IV. Samotné V znamená číslo pět a VI číslo šest. Římskými čísly se někdy píše letopočet. Prozradím ti, že ten letošní se píše MII. Ostatní čísla se můžeš naučit na adrese http://www.converter.cz/prevody/rimska-cisla.htm.

Pro fanoušky hvězdných válek bude asi tento článek jen opakováním něčeho, co už dávno znají. Více zajímavostí mohou najít na stránkách www.cswu.cz/. Na adrese www.jediland.net/ jsou pak různé novinky ze světa Hvězdných válek, několik kvízů na prověření znalostí a spousta dalších věcí.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!