Alíkovina

Staré řecké báje a pověsti - příběh Filemon a Baucis

vydáno  •  Povídky

Nebaví tě čtení? Mě ano a zaujaly mě Staré řecké báje a pověsti. Mezi můj nejoblíbenější příběh patří pověst o Filemonovi a Baucis, věřím, že bude bavit i tebe.

Filemon a Baucis - závěr, © JirkaBobik

Četl jsi někdy příběh o Filemonovi a Baucis? Je to příběh z knihy Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Mně se tahle pověst líbí ze všeho nejvíc! Je o stařence Baucis a stařečkovi Filemonovi, kteří jsou velmi milí. Přeci jenom bych se chtěl s tebou podělit o to, jak příběh ve zkrácené podobě probíhal.

Zeus a Hermes se rozhodli, že prozkoumají, zda jsou lidé hodní, nebo zlí. Došli k jednomu údolí a mysleli si, že by zde mohli i přenocovat. Hermes se tedy šel poptat po statcích, ale nikdo mu nocleh nechtěl nabídnout. Až přišli k jedné osamělé dřevěné chatrči.
Žili zde stařeček Filemon a stařenka Baucis, lidé hodní a chudí. Filemon a Baucis je s láskou přivítali a přichystali jim jídlo.
Zeus jim to chtěl oplatit, a tak udělal ze staré chatrče nový chrám. Splnil jim také jejich jediné přání - aby zemřeli ve stejnou dobu.
Když nastal ten čas, tak se z Filemona stal dub a z Baucis lípa.
Tento příběh skončí šťastně v tom smyslu, že i po smrti mohou být spolu.

Zeus je vládce bohů a Hermes je posel bohů.

Doufám, že se ti příběh stejně jako mně moc líbil a přečteš si ho i ve skutečné knize, je velmi krásný.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 1. března ve 20:40.
buffy-forever v něm napsala:

Trochu mi vadí že tam není tak úplně ta pointa. Zeus a Hermes sice zařídili že se změnili ve stromy atd. Ale ještě předtím oba chránili a sloužili v chrámu, který vznikl při potopě, která zabila ty, kteří jim neposkytli přístřeší.

Příspěvek z 1. března v 8:05.
Romulus-Caesar v něm napsal:

Tento příběh miluji. $>