Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Staročeská maškara

  vydáno  •  Volný čas venku · Kultura · Jaro · Podzim
  Jsem z jedné krásné vesnice, která se nachází na Hlinecku. Dojem o tom, že je perfektní, mi ale kazí staročeská maškara. Máte jiný názor nebo se mnou souhlasíte?

  Třicítka masopustních maškar prošla v sobotu skanzenem na Veselém Kopci. (8. února 2014), © MAFRA

  Zase! Po roce přišel ten nejhorší den pro mě. Po vesnici obcházejí maškarádi. Jistě, nemám je ráda. Nepodporuji žádné takové akce, mezi něž patří třeba kácení máje či karneval. Bohužel mám pocit, že tohoto názoru jsem jediná. Ostatní lidé tyto akce vítají s otevřenou náručí. Pečou všemožné dobroty, nalévají alkohol a dávají peníze. A to mi na tom vadí. Moji rodiče také nejsou nadšení z toho, že k nám vždy přijdou a, když to tak řeknu, žebrají. Nějakou korunu od nás vždy dostanou a já šílím, jelikož vím, že takto se chovají i jiní lidé.

  Třeba v lednu se již tradičně koná Tříkrálová sbírka po celé České republice. A mě mrzí, že lidé Třem králům otevírají méně než těmto maškarám. Tříkrálová sbírka vybírá peníze potřebným, ale maškarádi je skoro všechny někde propijí. Nechci, abyste mě za toto tvrzení odsuzovali. Je to můj názor. A když můžu, tak před nimi odejdu pryč a ani nevím, že u nás kdy byli.

  Vím, že masopustní maškary z Hlinecka jsou zapsány do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nikomu tuto tradiční zábavu neberu. Ale byla bych ráda, kdyby se okruh těchto konaných akcí o dost zúžil. Kousek od nás se nachází známý skanzen Veselý Kopec. Tam bych staročeskou maškaru nechala. Přeci jen tam ona patří.

  Autorka: (14 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 22. března 2014 v 9:01.
  E1234 v něm napsala:

  je to k ničemu

  Podle mě je to prostě tradice,ale blbá.Já takovím vůbec neotvírám.

  Příspěvek z 21. března 2014 v 18:42.
  Kábéčko v něm napsal:

  Reakce na Kábéčko:

  Teda i ve městech, abych nekřivdil. Když Tvoje děti na vlastní oči uvidí, jak se bavili jejich prapředci a že se takové zábavy tak dlouho dochovaly, tak to bude hezké.

  Příspěvek z 21. března 2014 v 18:35.
  Kábéčko v něm napsal:

  Tradice

  Myslím, že je dobře, že se na vesnici občas něco děje. Navíc jsou to staré tradice, čím déle se dochovají, tím líp.