Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Štěňátko na předvýchovu

  vydáno  •  mazlíčci
  Jak jsme se rozhodli "vychovat" štěně.

  Začalo to úplně nevinně, když jsem dostala k narozeninám tričko od SVVP (Sdružení Výcviku Vodících Psů). Tričko se líbilo nejen mně, ale také mamce. Zadala SVVP do vyhledávače, že se třeba dozví víc. A stálo to za to.

  Jako dobrovolníci si můžete na 10 měsíců domů vzít štěně. Samozřejmě ne ledajaké, k tomuto výcviku jsou předurčeni zlatí retrívři, labradorští retrívři, černý labrador, výjimečně vlčáci.

  Po tomto krásném roce, kdy z hravého štěňátka vychováte zodpovědného psa(samozřejmostí je jednou za měsíc "cvičák") následuje smutné loučení: štěně putuje právě do SVVP v Praze 5 - Jinonicích. Zde absolvuje půlroční speciální výcvik. Už jste jistě zvědaví, proč to všechno?

  Z malých roztomilých štěňátek se totiž stanou vodící psi pro nevidomé.Takový pejsek poslouží lépe než slepecká hůl, ale je také o dost dražší. Takový pejsek a všechna práce kolem něho, krmení, veterina, hračky, vyjde až na 200 000. 

  To se to dobrovolnictví moc nevyplatí, říkáte si. Ale kdepak, předvychovatelé to mají vlastně zadarmo. Od SVVP dostanou každý měsíc pytel krmiva a veterinář vám pejska vyšetří na Srazu Štěňat, který je jednou za měsíc. Dokonce i očkování probíhá tady. A navíc dostanete každý měsíc 1.000 Kč pro pejska, např. na hračky.

  Pejsek nosí speciální vestičku, která mu povoluje vstup prakticky kamkoliv - do dopravních prostředků může dokonce i bez košíku. Štěně si musí zvykat na všechno, na ruch velkoměsta. Takže po předchozí dohodě je dokonce i návštěva státní opery možná s pejskem.

  Vypadá to jako velká legrace, ale je to velká zodpovědnost. Pejsek se nesmí naučit žádné zlozvyky: lézt vám do postele nebo žebronit, když jíte. Poté by se to dost špatně odnaučil.

  Už takového pejska také máme. Jmenuje se Dina, narodila se 1. 9. 2013 a váží 7kg. Plemeno je zlatý retrívr. Je velmi hodná a mazlivá, ale myslím, že jí to brzy přejde.  Ahoj a packu na to!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Červík07 v něm napsala:

  Reakce na Matykule:


  Jsem ráda, že se ti můj článek líbil.
  Nedokážu si představit, že za pár měsíců budu muset dát Dinu na výcvik, nejradši bych si jí nechala napořád. Mám hrozně ráda zvířata, hlavně psy a koně, nejradši bych doma měla nějaké zvířátko, ale rodiče to nedovolí. Na cvičáku jsme potkali jednoho pána, který už takto vychoval 30 psů.
  Pokud hledáš víc, tak jdi na www.vodicipsi.cz4

  Matykule v něm napsala:

  Super článek! Takováhle činnost vyžaduje - jak autorka psala - velikou zodpovědnost a je to záslužná práce. My sice máme doma psa "jen tak" ale kdo takového psa vychová tak před ním klobouk dolů!!444